Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Zarządzanie armią | Wojsko | Total War Warhammer poradnik Total War: Warhammer

Zarządzanie armią

Armia to jeden z najważniejszych elementów rozgrywki - pozwoli ci podbijać tereny zajmowane przez inne (wrogie) frakcje, bronić swoich ziem przed najazdami innych, a także utrzymywać ład publiczny do czasu, aż wybudowane zostaną odpowiednie budynki i sytuacja w prowincji się ustabilizuje.

Informacja ogólne

Mimo, iż gra pozwala na rozwiązywanie problemów drogą dyplomatyczną (nawiązywanie sojuszy, handel, czy wreszcie wcielanie wybranego państwa do swojego własnego, czy sprawienie, by ktoś został twoim wasalem), prędzej czy później będziesz zmuszony posiadać odpowiedniej wielkości wojsko. Przez pierwsze kilkadziesiąt tur twoim zmartwieniem będą wyłącznie inne frakcje, jednak później mapę zaleją wojska Chaosu. Z tą frakcją nie da się nawiązać dyplomatycznych, przyjaznych stosunków - jedyną metodą pozostanie więc walka. gm

Każda armia (nie licząc tej, która znajduje się w garnizonie każdej z osad / miast) kontrolowana jest przez Lorda. To dzięki niemu możliwe jest przemieszczanie wojsk po mapie i wykonywanie rozmaitych czynności. Każda frakcja rozpoczyna rozgrywkę z jednym Lordem, który na wyposażeniu ma jedynie kilka oddziałów. Nie licząc samego Lorda, w każdej armii może być 19 dodatkowych oddziałów - niezależnie od ich typu, czy liczebności. Maksymalny rozmiar armii to więc 20 oddziałów - wielkość każdej armii sprawdzić można spoglądając na pionowy wskaźnik znajdujący się na lewo od sztandaru Lorda. Im pasek bardziej zapełniony, tym armia jest liczniejsza. Pamiętaj też, iż pasek ten odpowiada liczebności, a nie sile armii - nie jest więc wyznacznikiem skuteczności danej formacji.

Rekrutacja wojsk

Dwa sposoby rekrutacji wojsk - lokalny i globalny. - Zarządzanie armią | Wojsko | Total War Warhammer - Total War: Warhammer - poradnik do gry
Dwa sposoby rekrutacji wojsk - lokalny i globalny.

Wojska rekrutować można na dwa sposoby - lokalnie i globalnie. Pierwszy sposób dostępny jest jedynie w obrębie prowincji, w których wzniesione są (w dowolnym mieście - byleby na terenie prowincji) budynki pozwalające najmować wojska. Gdy wyjdziesz po za teren danej prowincji, będziesz znajdować się w takiej, w której nie ma żadnych budynków służących do rekrutowania wojsk, bądź gdy znajdziesz się na terenie wroga, rekrutacja lokalna nie będzie możliwa.

Drugi rodzaj rekrutacji, a więc globalny, oznacza dokładnie to, co ci się wydaje - wojska najmować można w dowolnym miejscu na mapie. Warunek jest tylko jeden - armia musi być ustawiona w odpowiednim trybie (więcej w rozdziale "Poruszanie się po mapie"), bądź znajdować się w dowolnym mieście należącym do twojej frakcji.

Są dwie zasadnicze różnice pomiędzy tymi rodzajami rekrutacji - wpływają one na rodzaj najmowanych jednostek, jak i koszty (i czas) samej rekrutacji. Rekrutacja lokalna pozwala najmować jedynie te jednostki, które dostępne są w obrębie danej prowincji (czyli te, do których budynki z kategorii Werbunek wojskowy zostały wzniesione), globalna zaś daje dostęp do wszystkich jednostek, które jesteś w stanie rekrutować w ogóle. Jednakże, luksus ten idzie w parze z ceną i długością rekrutacji - najmowanie wojsk w trybie globalnym jest prawie dwukrotnie droższe i zajmuje dwa razy więcej czasu.

Z uwagi na to, jak bardzo różnią się od siebie te metody, warto korzystać z nich na innych etapach rozgrywki. Rekrutacja lokalna przyda się na początku gry, gdy będziesz władać jedynie kilkoma osadami, a środki na rekrutację wojsk nie będą za wielkie. Globalna przyda się, gdy nie będzie możliwości powrotu (gdy dystans będzie absurdalnie długi) do głównej prowincji gdzie masz większość budowli służących do rekrutacji - posiadając kilka całych prowincji i odpowiednio je rozwijając, twoje dochody powinny pozwolić na bezproblemową rekrutację nawet bardzo drogich jednostek.

Doświadczenie jednostek

Doświadczenie jednostek sprawdzić można także na karcie jednostki. - Zarządzanie armią | Wojsko | Total War Warhammer - Total War: Warhammer - poradnik do gry
Doświadczenie jednostek sprawdzić można także na karcie jednostki.

Kolejną ważną rzeczą związaną z twoimi wojskami jest możliwość zdobywania przez poszczególne jednostki doświadczenia. Nie odbywa się to tak jak miejsce to ma w grach RPG, gdzie zdobywasz punkty doświadczenia i przydzielasz umiejętności (tak rozwijają się w grze Lordowie i Bohaterowie) - zamiast tego jednostki zdobywają po prostu kolejne pagony ("belki" przy ich ikonie).

Jednostki zdobywają doświadczenie za uczestnictwo w walkach, a ilość zdobywanego doświadczenia uzależniona jest od ich osiągów, czyli po prostu ilości zabitych wroga. Dla każdej z jednostki dostępne jest łącznie 9 pagonów, pozwalając im na osiągnięcie do 9 poziomu doświadczenia. Poziomy 1-3 oznaczone są brązowymi, 4-6 srebrnymi, a 7-9 złotymi pagonami. Kolejne "belki" mają wpływ na ogólną skuteczność jednostki w walce - oddziały walczące wręcz otrzymają premię do obrażeń i obrony w walce w zwarciu, strzelcy zadawać będą większe obrażenia i będą celniej strzelać, i tak dalej.

Dodatkowo, wyższe poziomy zwiększają także wartość Dyscypliny jednostki. Dyscyplina to po prostu odpowiednik morale jednostki, a im wyższa wartość, tym jednostka odporniejsza będzie na negatywne czynniki na polu walki - flankowanie przez wrogie oddziały, ostrzał artyleryjski, jednostka powodująca terror. Gdy dyscyplina jednostki zostanie złamana, rzuci się ona do ucieczki, a ty stracisz nad nią kontrolę.