Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Jednostki | Wampiry | Total War Warhammer poradnik Total War: Warhammer

Jednostki

Jednostki Wampirów różnią się od innych frakcji dość znacząco. Nie mają one dostępu do jednostek strzelających i artylerii, co sprawia, że ich styl gry jest znacznie bardziej agresywny. Grając tą frakcją musisz skupić się na jednostkach walczących w zwarciu, kawalerii i jednostkach latających.

Piechota walcząca w zwarciu

Wampiry mają dostęp do następujących jednostek piechoty:

 • Zombie - najsłabsza jednostka w całej grze. Jest ona słaba, zadaje niskie obrażenia i praktycznie posiada pancerza. Jednakże, ich głównym zadaniem jest po prostu spowolnić przeciwnika podczas gdy twoje główne siły będą zadawać im obrażenia. Dodatkowo, ich koszty najmu i utrzymania są śmiesznie niskie, a rozmiar oddziału ogromny. Jest to po prostu typowe mięso armatnie.
 • Szkielety-wojownicy - twoja podstawowa jednostka do walki wręcz (prócz Zombie). Posiadają gorsze statystyki bojowe niż ich odpowiedniki z innych frakcji, jednak tym co sprawia, że są skuteczni są ich niskie koszty rekrutacji, a także bardzo duża wielkość oddziałów (120 jednostek). Dodatkowo jednostki te są wyposażone w tarcze, które pochłaniają część obrażeń od wrogich strzelców.
 • Szkielety z włóczniami - wariant jednostki opisanej wyżej. Szkielety z włóczniami posiadają praktycznie te same atrybuty co zwykłe szkielety, jednak otrzymują premię do walki z dużymi przeciwnikami i kawalerią. Jednakże, jednostki te, podobnie jak te opisane wyżej powinny być używane jedynie podczas pierwszych tur kampanii.
 • Cmentarne ghule - jednostka do walki wręcz która poświęca zdolności defensywne na rzecz zadania wysokich obrażeń. Są one w stanie zadawać praktycznie takie same obrażenia jak Grobowa Straż (która jest znacznie droższa), jednak muszą mieć zapewnioną ochronę, gdyż nie mają praktycznie żadnego pancerza. Jeśli uda ci się zaatakować tymi jednostkami od flanki, będą w stanie roznieść praktycznie każdego wroga. Dodatkowo, ich ataki zatruwają, osłabiając trafione jednostki.
 • Grobowa Straż - elitarna jednostka piechoty Wampirów. Posiadają gruby pancerz, tarcze i są w stanie zadawać wysokie, nieprzebijające pancerza obrażenia. Dodatkowo, zadają zwiększone obrażenia podczas walki z piechotą, czyniąc je bardzo skutecznymi w walce z tymi oddziałami. Niestety, niskie obrażenia przebijające pancerz sprawiają, że nie nadają się zbyt dobrze do walki z mocno opancerzonymi przeciwnikami. Ich największym problemem jest dość niska dyscyplina - nie wysyłaj ich do walki samych, gdyż szybko zaczną się rozpadać.
 • Grobowa Straż (wielka broń) - wariant jednostki opisanej wyżej. Maja praktycznie te same statystyki, jednak porzucają tarcze na rzecz dwuręcznej broni. To z kolei pozwala im zadawać spore obrażenia przebijające pancerz, co w połączeniu z premią do walki z piechotą czyni ich jednymi z najmocniejszych jednostek tego typu.
 • Upiory z Kurhanów - jedna z najbardziej unikalnych jednostek w grze i najmocniejsza jednostka piechoty Wampirów. Zadają bardzo duże obrażenia przebijające pancerz (a także magiczne, przez co radzą sobie z wrogami eterycznymi), są zadziwiająco szybkie jak na piechotę, jednak to co je wyróżnia, to ich eteryczność. Chroni ich to przed wszystkimi niemagicznymi atakami, obniżając ich obrażenia o 75%, niezależnie od ilości otrzymanych obrażeń. To czyni je bardzo skutecznymi przeciwko jednostkom, które zadają obrażenia przebijające pancerz - jednostki te zadają kumulatywnie mniej obrażeń, które zostaną następnie zmniejszone o 75%. Niestety, eteryczne jednostki są bardzo podatne na magię - jeden czar jest w stanie wytłuc cały oddział. Dodatkowo są bardzo wrażliwe na ataki jednostek, które nie przebijają normalnie pancerza - jednostki tego typu mają zazwyczaj znacznie większy współczynnik obrażeń, przez co są w stanie bardzo szybko wybić Upiory z Kurhanów. Na koniec warto wspomnieć o tym, iż te jednostki powodują strach i terror, znacząco zmniejszając skuteczność wrogich jednostek. Powinny one stanowić trzon twojej armii, wraz z Grobową Strażą.

Jazda walcząca w zwarciu

Wampiry mają dostęp do następujących jednostek jazdy:

 • Czarni Rycerze - przyzwoita jednostka konnicy, z dobrymi statystykami i obrażeniami. Można w skrócie rzecz iż jest to Czarna Straż na koniach. Ich największą zaletą jest ich szybkość, czyniąca ich jedną z najszybszych jednostek tego typu w grze.
 • Czarni Rycerze (z kopiami i zbrojami) - lepsza wersja opisanej wyżej jednostki. Grubszy pancerz, wyższe obrażenia i premia do szarży, w połączeniu z imponującą jak na jazdę szturmową szybkością (lekko ustępują jednostkom Bretonni) czynią tę jednostkę bardzo skuteczną w krótkich starciach.
 • Przeklęte zjawy - są to po prostu Upiory z Kurhanów na koniach. Bardzo szybka jednostka kawalerii, potrafiąca zadawać olbrzymie obrażenia przebijające pancerz. Tak jak Upiory z Kurhanów posiadają eteryczność, która zmniejsza otrzymywane przez nie obrażenia o 75%. Posiadają także zdolność Straży Przedniej, co w połączeniu z ich olbrzymią szybkością pozwoli ci na przygotowywanie morderczo skutecznych pułapek na wroga. Posiadają te same słabości co Upiory z Kurhanów - wrażliwość na czary i strzał masy jednostek.
 • Krwawi Rycerze - potężna jednostka kawalerii. Jeszcze lepszy atak i premia do szarży niż w przypadku Czarnych Rycerzy, a dodatkowo posiadają umiejętność szału, dzięki której ich statystyki są dodatkowo zwiększone jeśli dyscyplina znajduje się powyżej 50%. Ich wadą jest szybkość - to najwolniejsza jednostka jazdy Wampirów, jednakże w dalszym ciągu są szybsi od Rycerzy Imperium czy Gwardii Reiklandu.

Potwory i zwierzęta bojowe

Wampiry mają dostęp do następujących potworów i zwierząt bojowych:

 • Złowieszcze Wilki - jedyny rodzaj zwierząt bojowych tej frakcji. Jednostki te są bardzo szybkie i posiadają zdolność Straży Przedniej, dzięki której można rozstawić je po za obszarem rozstawienia początkowego. Mają jednak trzy wady - niski współczynnik dyscypliny, kompletny brak pancerza i brak obrażeń przeciwko opancerzonym celom. Warto z nich korzystać wyłącznie podczas pierwszych tur kampanii.
 • Varghulf - jedna z najlepszych jednostek-potworów w grze. Te olbrzymie bestie są zadziwiająco szybkie, zadają olbrzymie obrażenia przebijające pancerz (a także zwykłe) i wywołują terror u pobliskich jednostek wroga. Dodatkowo, posiadają zdolność regeneracji, która przywraca ich utracone punkty zdrowia podczas przebywania na polu walki. Ich dyscyplina jest niska, przez co nie można ich wysyłać do walki samodzielnie. Varghulfy są w stanie pokonać praktycznie każdą jednostkę w grze (z wyjątkiem Lordów).

Jednostki latające

Wampiry mają dostęp do następujących jednostek latających:

 • Wielkie nietoperze - najszybsza jednostka w całej grze, lecz także wrażliwa na praktycznie każdy typ obrażeń. Wielkie nietoperze powinny być wykorzystywane głównie do nękania wroga. Wysłać można je na tyły wroga by zaatakowały jednostki strzeleckie - nawet jeśli nie uda im się z nimi wygrać będą w stanie na chwile je zablokować, pozwalając pozostałym jednostkom w twojej armii na zbliżenie się do armii wroga. W bezpośrednim starciu zostaną wybite w ciągu sekund, jednak są bardzo tanie w rekrutacji.
 • Vargheisty - mocniejsza wersja Wielkich nietoperzy. Są trochę wolniejsze (jednak wciąż bardzo szybkie), lecz zadają kilkakrotnie razy więcej obrażeń niż ich mniejsi kuzyni. Jednostki te są morderczo skuteczne w atakowaniu wrogich flank i nękaniu strzelców i artylerii - bez pomocy jednostek do walki w zwarciu zostaną wybite w ciągu sekund. Niestety nie są skuteczne w bezpośrednim starciu - powinny być wykorzystywane do nękania wroga.
 • Skrzydlaty Maszkaron - największa i najpotężniejsza jednostka latająca w grze. Stwory te są dobrze opancerzone, wywołują terror i zadają olbrzymie obrażenia - zwykłe, przebijające pancerz, jak i dodatkowe przeciwko jednostkom dużym i konnicy (+70 punktów!). Mimo ich rozmiarów są także jedną z najszybszych jednostek w grze. Mogą być wykorzystywane w bezpośrednim starciu, jednak trzeba przypilnować by nie zostały otoczone przez wrogów (szczególnie takich z dodatkowymi obrażeniami przeciwko dużym stworom). Ich zdolności sprawiają, że są koszmarem każdej jednostki strzeleckiej - nawet jeśli nie uda im się jej zniszczyć, wrogowie po kilku sekundach zerwą się do ucieczki.

Rydwany

Wampiry mają dostęp do następujących rydwanów:

 • Ścierwowóz (DLC The Grim and the Grave) - jest to najtańszy z magicznych rydwanów u Wampirów. Jest on przeciętnie opancerzony i nie nadaje się do walki - jego celem jest wzmacnianie okolicznych jednostek zwiększając ich atak oraz obronę w zwarciu. Dodatkowo posiada zdolność samoczynnej regeneracji.
 • Ścierwowóz (złowrogi ogień) (DLC The Grim and the Grave) - waracja jednostki powyżej, która dodatkowo spowalnia odnawianie mocy jednostek znajdujących się w jej zasięgu. Przydatna w walce z wrogimi czarodziejami.
 • Ścierwowóz (piekielny wagon) (DLC The Grim and the Grave) - trzeci i najdroższy wariant tej jednostki. Jego zadaniem, podobnie jak podstawowej wersji, jest wyłączne wspieranie sojuszniczych jednostek - w tym przypadku dodatkowo w postaci leczenia oddziałów znajdujących się w pobliżu.
 • Czarny powóz - w teorii dość dobra jednostka, posiadają odpowiednią szybkość, obrażenia (zwykłe i przebijające pancerz), pancerz, wywoływanie strachu i kilka zdolności by zwiększyć swoją efektywność. W praktyce jednak jest jak z każdą jednostką rydwanów - są one mocne w szarżowaniu, jednak jeden oddział wroga jest w stanie je otoczyć i zniszczyć w kilka sekund.
 • Urządzenie Mortis (DLC The Grim and the Grave) - kolejny rydwan z nastawieniem na wzmacnianie naszych sił w walce. Posiada dosyć dobre statystyki walki w zwarciu, jednak nie ma praktycznie żadnego bonusu do szarży. Jednakże zwiększa on rezerwy magii w trakcie bitwy, a także przyspiesza odnawianie się czarów - czym znacznie wspiera lordów i bohaterów wampirów. Dodatkowo regeneruje punkty życia okolicznym jednostkom, jednocześnie zadając obrażenia wrogom.