Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 9 lutego 2024, 16:04

autor: Adrian Werner

30. Crusader Kings 2. TOP 100 najlepszych gier free-to-play

Spis treści

30. Crusader Kings 2

CRUSADER KINGS II W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strategia
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery w modelu F2P: październik 2019

Przechodzenie gier na model darmowy z mikropłatnościami nie jest obecnie niczym nowym, ale najczęściej dotyczy to produkcji stawiających głównie na rozgrywki sieciowe. Dlatego sporym zaskoczeniem było przejście na free-to-play szalenie rozbudowanej strategii Crusader Kings II.

Gra obsadza nas w roli władcy średniowiecznego państwa. W przeciwieństwie jednak do typowych pozycji z tego gatunku CKII kładzie duży nacisk na relacje (rodzinne i dyplomatyczne) z postaciami kierowanymi przez sztuczną inteligencję, co sprawia, że pod względem rozgrywki momentami przypomina wręcz RPG.

Za darmo dostępna jest tylko podstawowa wersja tego tytułu. Twórcy liczą, że zachęceni tym gracze kupią wiele z kilkudziesięciu oferowanych dodatków. Większość z nich warta jest nabycia, ale samo bazowe Crusader Kings II spokojnie potrafi zapewnić kilkaset godzin doskonałej rozrywki, zwłaszcza jeśli zaczniecie bawić się z modami, które w większości nie wymagają DLC.

 1. Więcej o grze Crusader Kings II
 2. Średniowiecze pełną gębą – recenzja gry Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Kilka modów na dobry początek

Oferta modów do Crusader Kings II jest wyjątkowo bogata. Poniżej podajemy kilka propozycji.

 1. Game of Thrones – popularny projekt odtwarzający krainę Westeros z Gry o tron.
 2. Warcraft: Guardians of Azeroth – mod przenoszący akcję do krainy fantasy z serii Warcraft.
 3. CKII: Middle Earth Project – mod pozwalający sprawdzić się w roli jednego z możnych Śródziemia, czyli krainy z Władcy Pierścienia.
 4. Prince of Darkness – bazujący na Świecie Mroku projekt umożliwiający wcielenie się w średniowiecznego wampira, z ciemności manipulującego losami ludzkości.

29. PUBG: Battlegrounds

PUBG W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strzelanka
 2. Platformy: PC, XOne, PS4
 3. Data premiery w modelu F2P: styczeń 2022

Na początku 2022 roku na model darmowy z mikropłatnościami przeszło Playerunknown’s Battlegrounds, czyli sieciowa strzelanka, która rozpętała modę na tryby battle royale.

To klasyka tego gatunku i przez lata, które minęły od premiery, mocno się rozwinęła. Jest to dobra propozycja dla osób, które odstrasza kreskówkowy styl większości gier tego typu. PUBG jest poważniejsze niż Fortnite, a rozgrywka bardziej taktyczna niż w Warzonie. Pomimo wolniejszego niż u konkurencji tempa rozwoju produkcja ta pozostaje jedną z najlepszych strzelanek battle royale na rynku.

 1. Więcej o grze PUBG Battlegrounds

28. Guild Wars 2

GUILD WARS 2 W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: sierpień 2012

Guild Wars 2 to kolejny tytuł, który zaczynał jako klasyczna płatna produkcja, by z czasem przejść na model free-to-play. Jednak mimo to autorzy dalej nie polegają głównie na mikropłatnościach, gdyż oferta wirtualnego sklepiku nie jest oszałamiająca. Zamiast tego F2P ma zapewnić graczowi możliwość wypróbowania gry, zanim zdecyduje się on na jej zakup.

Guild Wars 2 zachwyca stylem wizualnym i konstrukcją świata, oferuje dopracowaną mechanikę rozgrywki i jedne z najlepiej skonstruowanych przygód w tym gatunku.

Gra przez dłuższy czas pozostawiała nas w niepewności co do tempa jej rozwoju. Nie pomagał w tym fakt, że równocześnie studio Arena.net opuściło wielu weteranów. Na szczęście obawy te okazały się przedwczesne. 2021 rok był wypełniony nowymi przygodami i eventami, toteż fani nie mieli powodów do narzekań na brak świeżych wyzwań. Ponadto w lutym 2022 zadebiutował pierwszy od lat nowy dodatek w postaci End of Dragons. W ubiegłym roku pojawiło się czwarte, duże rozszerzenie zatytułowane Secrets of the Obscure.

 1. Więcej o grze Guild Wars 2

Waszym zdaniem:

Raz już tutaj wstawiłem swój komentarz, ale napiszę jeszcze raz, bo zmieniło się sporo rzeczy. Gram już ponad 2500 godzin i gra się nie nudzi – dlaczego? Mnie osobiście przyciąga do tej gry ładna grafika (naprawdę ładna, nie jest to tzw. „next gen”, ale na maksymalnych detalach wygląda bardzo fajnie i nie wymaga sprzętu z kosmosu), levelowanie postaci, które jest o wiele lepsze niż w WoW-ie, albo crapowatych MMO rodem z Chin, a także, IMO, przyjemność z gry!

Asura18

27. Unturned

UNTURNED W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra akcji
 2. Platforma: PC, PS4, XOne
 3. Data premiery: lipiec 2014

Historia powstania Unturned przeszła już do legendy. Grę opracował w pojedynkę szesnastoletni Kanadyjczyk, Nelson Sexton. Pomysł, na jaki wpadł ten twórca, był prosty. Strukturę rozgrywki z DayZ połączył on z klockowatą grafiką w stylu Minecrafta. Następnie udostępnił całość za darmo i potem mógł już tylko obserwować, jak kolejne miliony graczy pobierają jego dzieło.

Unturned to survivalowy sandbox, w którym trafiamy do świata opanowanego przez zombie. Naszym zadaniem jest przetrwanie, w czym pomaga bogaty wybór uzbrojenia, możliwość konstruowania pułapek i budynków oraz prowadzenia pojazdów. Gra debiutowała w 2014 roku, a w 2017 wyszła z wczesnego dostępu. Niezależnie jednak od statusu projektu jego tempo rozwoju było przez lata imponujące. Autor zaangażował w prace innych deweloperów i w rezultacie tytuł ten regularnie otrzymuje aktualizacje, a większość z nich przynosi nową zawartość. W efekcie wciąż, mimo upływu lat, liczba graczy na serwerach pozostaje imponująca.

 1. Więcej o grze Unturned

Waszym zdaniem:

Bardzo polecam tę grę, tak jak już pisałem wcześniej, ostatnio zrobiłem sobie sporą przerwę od grania, po powrocie zostałem bardzo miło zaskoczony ogromnym postępem, jaki poczyniono w rozwoju tej gry. Należy jednak pamiętać, że aby czerpać przyjemność z grania, nie można grać w singlu, należy znaleźć jakiś dobry serwer i przyjaciół do wspólnej zabawy.

UnluckyPage71

26. Smite

SMITE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MOBA
 2. Platformy: PC, XOne, PS4, Switch
 3. Data premiery: marzec 2014

Mocną pozycję na rynku zachowuje również Smite, czyli gra MOBA studia Hi-Rez. Większość konkurentów Doty 2 oraz League of Legends dawno znikła z rynku, natomiast Smite radzi sobie doskonale dzięki odmiennemu podejściu do tego gatunku, charakteryzującemu się głównie umieszczoną za plecami postaci kamerą oraz bardziej zręcznościową mechaniką rozgrywki. Ostatnie lata pokazują, że to jedyna szansa na sukces dla nowych gier MOBA. Bezpośrednia konkurencja z gigantami jest praktycznie niemożliwa.

Studio Hi-Rez mądrze dba o swoją pozycję na rynku, zapewniając stały dopływ nowej zawartości oraz obecność gry w e-sporcie. Do tego dochodzi atrakcyjna oprawa graficzna, prezentująca znacznie wyższy poziom niż w przypadku większości produkcji MOBA.

Przez pewien czas wydawało się, że pozycji gry może zagrozić oparty na podobnym pomyśle Paragon studia Epic, ale tytuł ten okazał się wielką klapą. Smite nie mógł wprawdzie konkurować z nim pod względem wizualnym, jednak znacznie ważniejszy w tym przypadku był balans, duża społeczność oraz bogata zawartość, czyli rzeczy, które gra zdobywała ciężką pracą przez lata.

 1. Więcej o grze Smite

Waszym zdaniem:

Smite to jedyna sieciówka, w którą nadal gram, chociaż już dawno zamierzałem skupić się tylko na single playerach. Dla mnie jest super – wszystko można za free wygrindować (skiny), gra jest fajna, z humorem i całkiem dobrym community. Jedyny problem to znaleźć aktywny clan, w tych, co byłem, ludzie nie robią party.

Pure85

25. Phantasy Star Online 2: New Genesis

PHANTASY STAR ONLINE 2 W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platformy: PC, PSV, PS4, XOne
 3. Data premiery: maj 2012

Gracze w Azji bawili się w Phantasy Star Online 2 od 2012 roku, podczas gdy my powoli traciliśmy nadzieję, że kiedykolwiek otrzymamy anglojęzyczną wersję tej gry. Przez pewien czas wydawało się nawet, że nigdy to nie nastąpi, ale wreszcie w 2020 roku produkcja ta zawitała do Europy.

Przybycie jej na nasz kontynent było dobrą nowiną, gdyż pomimo tylu lat na karku jest to jedno z najlepszych MMORPG free-to-play na rynku. Ma ciekawe futurystyczne realia i jedną z najlepszych fabuł w tej kategorii, z głównym wątkiem opowiadanym w ramach wielkich epizodów kampanii.

Rozgrywka stawia na walkę, co dobrze sprawdza się w akcji, gdyż system potyczek jest bardzo dopracowany. Oparto go na rozwiązaniach typowych dla japońskich RPG akcji. Starcia są więc mocno zręcznościowe, z bogatym wyborem ataków specjalnych i kombosów.

Niestety, sytuacja gry jest trochę skomplikowana. Obecnie funkcjonująca wersja to tzw. Phantasy Star Online 2 New Genesis. W praktyce to nowa gra, pomyślana jako następny rozdział w rozwoju marki. Oferuje ona liczne ulepszenia technologiczne i poprawioną rozgrywkę. Sęk w tym, że jest na razie uboga w zawartość. Na szczęście z jej poziomu można odblokować stare PSO2 i to tam znajdziecie wspomniane wielkie epizody kampanii. Aby uzyskać dostęp do pierwotnej wersji, musicie najpierw przejść początkowe fragmenty w New Genesis aż do momentu, w którym odblokujecie tzw. Ryuker Devices. Służą one do szybkich podróży po świecie gry, ale mogą zostać użyte także do odblokowania oryginalnego Phantasy Star Online 2. Jest to mocno irytujący system, jednak wystarczy to zrobić raz jedną postacią. Przy każdym kolejnym bohaterze pojawi się już opcja pominięcia samouczka, wylogowania się z gry i zalogowania bezpośrednio do PSO2.

Za kilka lat będzie można zarekomendować przesiadkę na New Genesis, ale na razie trzymajcie się pierwotnego Phantasy Star Online 2. Zwłaszcza że postacie da przenosić między obydwiema wersjami.

 1. Więcej o grze Phantasy Star Online 2

24. Splitgate

SPLITGATE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: FPS
 2. Platformy: PC, PS4, PS5, XOne, XSX
 3. Data premiery: sierpień 2021

Większość popularnych strzelanek F2P to darmowe wersje pomysłów ze starszych komercyjnych produkcji. Rzadkością są tytuły, które oferują świeże rozwiązania. Dlatego warto docenić Splitgate.

Rozgrywka w tym tytule zbudowana jest na fundamentach tzw. arena shooterów. Kilka dekad temu ta kategoria dominowała w sieciowych FPS-ach, napędzana popularnością Unreal Tournamenta oraz serii Quake, ale dzisiaj została zepchnięta do niszy. Nawet powroty obu tych marek nie okazały się sukcesami. Splitgate się udało, gdyż nie tylko w bardzo dobry sposób realizuje standardy tego gatunku, ale dorzuca do nich również możliwość tworzenia portali.

Okazuje się, że mechanika zapożyczona z serii gier logicznych firmy Valve potrafi tchnąć nowe życie w arena shootery. Dzięki niej zyskujemy wielką swobodę przemieszczania się po mapach. Możliwości są tak duże, że kompletnie zmienia to przebieg meczów, pozwalając docierać w niedostępne standardowo miejsca, atakować z flanki i zastawiać pułapki na rywali. Do tego same strzelankowe elementy również nie pozostawiają wiele do życzenia – gra się szybko, uzbrojenia jest sporo i większość zabawek jest użyteczna, a mapy zostały dobrze zbalansowane.

 1. Więcej o grze Splitgate

23. Teamfight Tactics (TFT)

TEAMFIGHT TACTICS W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strategia
 2. Platformy: PC, iOS, AND
 3. Data premiery: czerwiec 2019

Jednym z największych fenomenów ostatnich lat okazało się Dota Auto Chess. Ten mod do Doty 2 spopularyzował nowy typ sieciowych strategii bitewnych i komercyjne studia rzuciły się do opracowywania własnych projektów tego typu. Teraz wiemy już, że rywalizację tę wygrał zespół Riot Games.

Deweloper przygotował Teamfight Tactics jako dodatkowy tryb rozgrywki w pecetowym League of Legends, ale TFT trafił w 2020 roku również na urządzenia mobilne jako samodzielna produkcja. Tytuł zbudowano na fundamentach Dota Auto Chess. Otrzymaliśmy zatem turową strategię bitewną, w której potyczki są mocno zautomatyzowane, a o wygranej decyduje głównie dobór postaci, nie tylko ze względu na ich własne statystyki, ale również to, jak współpracują z innymi jednostkami.

Riot Games znane mechanizmy wyposażyło w ładną grafikę i prosty interfejs oraz podkręciło tempo rozgrywki, a wszystko to umieściło w lubianym świecie LoL-a. Rezultat był wyśmienity i gra stała się liderem w kategorii auto battlerów. Dzięki crossplayowi użytkownicy wszystkich platform mogą bawić się wspólnie.

 1. Więcej o grze Teamfight Tactics
 2. Teamfight Tactics – czym jest nowa gra twórców League of Legends?

22. Among Us

AMONG US W SKRÓCIE

 1. Platformy: PC, iOS, AND, Switch, PS4, XOne, PS5, XSX
 2. Data premiery: czerwiec 2018

Czasy pandemiczne należały do Among Us. Produkcja ta zadebiutowała wprawdzie w 2018 roku, ale wtedy niewielu się nią zainteresowało. Dopiero w połowie 2020 zaczęli grać w ten tytuł wpływowi streamerzy i świat dosłownie oszalał na jego punkcie. We wrześniu w jednym momencie bawiło się w nim ponad 3 mln osób jednocześnie.

Sukces gry cieszy, gdyż oferuje ona nietypowe podejście do rozgrywek multiplayer. Gracze wcielają się w członków załogi statku kosmicznego, która musi wykonywać określone zadania. Cała atrakcja kryje się w tym, że niektórzy z nich są sabotażystami, mającymi wyeliminować resztę astronautów. Gdy gra się z przyjaciółmi, frajda jest niesamowita. Rozgrywka pełna jest podstępów, zmyłek i zdrad. Niemniej nawet z nieznanymi nam osobami można się całkiem dobrze bawić.

Jedynym powodem, dla którego gra nie znalazła się wyżej w tym zestawieniu, jest fakt, że korzysta ona z modelu darmowego z mikropłatnościami tylko na urządzeniach mobilnych. Na PC, które preferuje większość naszych czytelników, jest to produkcja płatna, choć niedroga.

 1. Więcej o grze Among Us

21. Star Wars: The Old Republic

STAR WARS: THE OLD REPUBLIC W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: lipiec 2011

Wciąż doskonałą propozycją pozostaje także Star Wars: The Old Republic. W dniu premiery gra była sporym rozczarowaniem i z planowanego konkurowania z World of Warcraft o tron najpopularniejszego abonamentowego MMORPG wyszły nici. Potem jednak autorzy z uporem ulepszali i rozbudowywali swoje dzieło, a w końcu przestawili je na model free-to-play, co zapewniło dopływ nowych graczy oraz środki na dalszy rozwój.

Dzisiaj tytuł ten stanowi jedno z najlepszych MMORPG na rynku. Ma fascynujący świat, dopracowaną mechanikę oraz chyba najlepszą warstwę fabularną w swoim gatunku. Przygody są tak opracowane, że nie ustępują poziomem tym z klasycznych RPG i nawet uczestniczenie w nich solo sprawia ogromną frajdę.

Do niedawna wydawało się, że rozwój gry dobiega już końca, ale okazało się to na szczęście nieprawdą. Pod koniec 2019 roku zadebiutował potężny dodatek Onslaught, który zaoferował szereg nowych lokacji i zadań, zwiększył maksymalny poziom doświadczenia postaci oraz wprowadził kolejną grywalną rasę – Nautolan. Z kolei rok 2020 obfitował w pomniejsze aktualizacje i eventy. Dodano m.in. sprzęt zainspirowany serialem The Mandalorian.

W 2021 roku Star Wars: The Old Republic obchodziło dziesiąte urodziny. Twórcy nie zdążyli, niestety, z nowym dodatkiem (Legacy of the Sith) na rocznicę – ten pojawił się w lutym 2022. Ważne jest też to, że już ogłoszono, iż nie będzie to ostatnie rozszerzenie.

 1. Więcej o grze Star Wars: Knights of the Old Republic

Waszym zdaniem:

SWTOR jak na razie jest dla mnie osobiście najlepszym MMO, w jakie grałem, a grałem chyba we wszystkie od 2004 roku. Muszę powiedzieć też, że gra jest świetnie opracowana, główny wątek fabularny dla każdej z postaci jest długi i ciągnie się przez wszystkie planety od 1 do 50 levelu, przejście tej gry dla samego SP to min. 8–10 dni naprawdę ciągłego grania, a biorąc pod uwagę np. grę na serwerze PvP, może to być znacznie dłuższy czas.

A.l.e.X

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku

Jakie są obecnie najlepsze gry, które ukazały się w tym roku? W co warto zagrać, kupić, nie czekając na przeceny? Oto nasza lista najciekawszych produkcji 2023.

Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5
Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5

PS5 okazało się niebywałym sukcesem, ale wysokie ceny gier nowej generacji skłaniają graczy do spoglądania w stronę „darmówek”. W co można już grać za darmo na PlayStation 5.

Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić
Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić

Ciągle gracie w te same pozycje free-to-play i zaczynacie czuć znużenie? Spróbujcie więc czegoś nowego. Oto 8 stosunkowo świeżych darmowych produkcji dostępnych na pecetach.