Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 9 lutego 2024, 16:04

autor: Adrian Werner

8. Dota 2. TOP 100 najlepszych gier free-to-play

Spis treści

8. Dota 2

DOTA 2 W SKRÓCIE

  1. Gatunek: MOBA
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: lipiec 2013

Dota 2 to druga najpopularniejsza produkcja typu MOBA na rynku. Pozycja ta stanowi kontynuację moda, który zapoczątkował cały ten gatunek, więc oczekiwania względem niej były ogromne, ale autorom prawie zawsze udawało się je spełnić. Projekt ma wiele zalet wyróżniających go na tle konkurencji. To zdecydowanie najbardziej hardcore’owy przedstawiciel tej kategorii, a jednocześnie posiadający najłagodniejszy model mikropłatności.

Valve cały czas rozwija ten tytuł i choć jego popularność powolutku maleje, nie wydaje się, by jego pozycja miała być zagrożona. Ciągłe ulepszanie balansu, rozgrywki i elementów technicznych nadal utrzymuje zainteresowanie oddanych fanów, a pojawienie się kooperacyjnych kampanii otworzyło tę produkcję na mniej hardcore’owych użytkowników. Nie do przecenienia jest także jej bardzo silna pozycja w e-sporcie.

W pierwszej połowie 2019 roku gra przeżyła renesans za sprawą szalenie popularnego moda Auto Chess, oferującego turowe potyczki z udziałem bohaterów dysponujących unikatowymi zdolnościami. Niestety, potem było już znacznie gorzej. Liderem w nowej kategorii zostało bowiem Teamfight Tactics, a rozwój modyfikacji zwolnił po tym, jak jej twórcy zaczęli prace nad własną komercyjną wersją.

Na szczęście los odmienił się w 2021 – Dota 2 otrzymała nowe postacie i przepustki sezonowe. W 2022 roku średnie dzienne rekordy aktywności wynoszą 700–900 tys. (w 2023 roku 680-850 tys.) graczy bawiących się równocześnie, więc produkcja ta nigdzie się nie wybiera.

  1. Więcej o grze Dota 2

Waszym zdaniem:

Świetna MOBA, jak dla mnie o wiele lepsza od LoL-a z dwóch powodów: gra jest mocno drużynowa (cały team ma ten sam poziom i nie ma żadnych „kill steal”), a społeczność jest o wiele lepsza. Mało trolli i toksycznych graczy w porównaniu z LoL-em.

Dodatkowo gra jest zaskakująco dobrze nagradzająca jak na grę F2P. Za osiągnięcie pierwszej rangi, kiedy jeszcze nie było sezonów, dostałem masę skrzynek z legendami. Ogólnie szansa wylosowania rzeczy lepszych ze skrzynek jest bardzo wysoka. I jeszcze ilość zdobywanych pieniędzy z zadań pozwala na całkiem szybkie kupowanie bohaterów.

Executioner

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku

Jakie są obecnie najlepsze gry, które ukazały się w tym roku? W co warto zagrać, kupić, nie czekając na przeceny? Oto nasza lista najciekawszych produkcji 2023.

Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5
Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5

PS5 okazało się niebywałym sukcesem, ale wysokie ceny gier nowej generacji skłaniają graczy do spoglądania w stronę „darmówek”. W co można już grać za darmo na PlayStation 5.

Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić
Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić

Ciągle gracie w te same pozycje free-to-play i zaczynacie czuć znużenie? Spróbujcie więc czegoś nowego. Oto 8 stosunkowo świeżych darmowych produkcji dostępnych na pecetach.