Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 9 lutego 2024, 16:04

autor: Adrian Werner

16. Valorant. TOP 100 najlepszych gier free-to-play

Spis treści

16. Valorant

VALORANT W SKRÓCIE

  1. Gatunek: FPS
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: styczeń 2020 (otwarta beta)

Dzięki Riot Games karciance Legends of Runeterra i sieciowemu FPS-owi Valorant, Riot Games przestało być wreszcie studiem jednej gry.

Pozycja ta nie grzeszy oryginalnością. Autorzy zaczerpnęli elementy z Overwatcha oraz CSGO i doprawili je kilkoma własnymi pomysłami. Trudno jednak na to narzekać, gdy efekt końcowy jest tak grywalny. Gra jest ładna, może pochwalić się sporą różnorodnością postaci i jest bardzo prężnie rozwijana. Do tego całość okazuje się zaskakująco dobrze zbalansowana, co pozwala na wysoki poziom sieciowej rywalizacji.

Valorant cieszy się dużą popularnością. Społeczność jest tu bardzo aktywna, organizowane są przeróżne turnieje, a uwagę graczy przykuwają ciągłe doniesienia o nadchodzących zmianach. W 2021 roku udało się niemal całkowicie wyeliminować cheaterów, co jest wyjątkowym osiągnięciem w przypadku strzelanki F2P. Gra zyskała także dodatkowych agentów. Widać, że tytuł ten ma przed sobą przyszłość, i ma się ochotę być jego częścią.

W 2022 roku gra doczekała się premiery patcha oznaczonego numerem 5.04. Wprowadził on m.in. nowy tryb gry HURM, ekskluzywną skórkę premium oraz poprawki agentów. Obecnie, po wielu kolejnych aktualizacjach, wersja gry ma już „8” z przodu.

  1. Więcej o grze Valorant

15. War Thunder

WAR THUNDER W SKRÓCIE

  1. Gatunek: symulacja
  2. Platformy: PC, XOne, PS4, AND, iOS
  3. Data premiery w usłudze Early Access: sierpień 2013

Obecnie klasyczne symulacje lotnicze mają problem z uzyskaniem wysokich wyników sprzedaży, przez co nowe projekty nie mogą liczyć na duże budżety. Dla wielu fanów ratunkiem okazują się często gry free-to-play. Najlepszym tego przykładem jest War Thunder.

Za projektem tym stoi studio Gaijin Entertainment, mające na koncie tak udane produkcje jak Wings of Prey czy Apache: Air Assault. Żaden z tych tytułów nie był stuprocentowym symulatorem, ale zdecydowanie bliżej im do tego gatunku niż do prostych strzelanek. To samo podejście wykorzystano w War Thunderze. Wyszło to wyśmienicie. Gra jest łatwa do opanowania w podstawowym zakresie, ale osiągnięcie poziomu mistrzowskiego zajmuje bardzo dużo czasu. Sieciowa natura tej produkcji oraz elementy MMO skutecznie angażują w rozgrywkę, sprawiając, że nawet po kilku latach zabawy nie ma mowy o nudzie.

Aktualnie pozycja gry jest mocna i bardzo stabilna. Duża w tym zasługa doskonałego tempa rozwoju. Tytuł ten zaczął wyłącznie z samolotami, potem dodano czołgi, a ostatecznie również okręty (do krążowników włącznie). Coraz więcej też w grze jest maszyn powojennych, w tym śmigłowców. Do tego od debiutu produkcja ta wzbogaciła się o pokaźny zestaw nowych map.

W ostatnich latach autorzy kontynuowali rozwój gry, dodając nowe statki, samoloty, czołgi i inne pojazdy. Poprawiono także grafikę, a do listy nacji dołączył Izrael, zaś drzewko maszyn zasiliły jednostki z RPA. Ponadto na początku 2021 ukazał się patch, który wprowadził nowa wersję silnika graficznego Dagor. Pod koniec 2022 roku na serwery weszła aktualizacja Fire and Ice zawierająca m.in. dwie nowe lokacje: Arktykę i Skalisty Kanion, a na zakończenie przygotowano patch Air Superiority dodający m.in. nowoczesne odrzutowce.

  1. Zagraj w grę War Thunder
  2. Więcej o grze War Thunder

Waszym zdaniem:

Gra najwyższych lotów. Czołgi, samoloty, symulacja, arcade, realizm, (...) mnóstwo maszyn i unlocków, cudowny feeling strzelania jazdy i latania, widoki z kokpitów, szczegółowe modele, świetne mapy, dużo historii i klimatu (...), eventy, wojny klanowe, tworzenie własnych malowań. Chyba długo nie powstanie nic lepszego.

Big Boss_88

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku

Jakie są obecnie najlepsze gry, które ukazały się w tym roku? W co warto zagrać, kupić, nie czekając na przeceny? Oto nasza lista najciekawszych produkcji 2023.

Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5
Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5

PS5 okazało się niebywałym sukcesem, ale wysokie ceny gier nowej generacji skłaniają graczy do spoglądania w stronę „darmówek”. W co można już grać za darmo na PlayStation 5.

Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić
Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić

Ciągle gracie w te same pozycje free-to-play i zaczynacie czuć znużenie? Spróbujcie więc czegoś nowego. Oto 8 stosunkowo świeżych darmowych produkcji dostępnych na pecetach.