Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS5XSX
Okładka Valorant (PC)
OkładkaValorant (PC)

Valorant

Sieciowa strzelanka FPP studia Riot Games, która stanowi swoiste połączenie elementów z hero shooterów i CS:GO. W Valorant dwie 5-osobowe drużyny toczą walki na niewielkich arenach, używając zarówno rozmaitej broni palnej, jak i specjalnych bohaterskich zdolności.

Akcji | FPP | science fiction | zagraj za darmo | FPS | sieciowe | strzelanki | Game Pass | gra-usługa

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Valorant Premiera

2cze2020

PC

2024

PS5 XSX

producent: Riot Games wydawca: Riot Games Strona oficjalna

Valorant to darmowa sieciowa strzelanka pierwszoosobowa, która kładzie nacisk na taktykę, odpowiedni dobór postaci w drużynie oraz umiejętne wykorzystanie ich zdolności specjalnych. Stworzeniem i wydaniem Valorant zajęła się firma Riot Games.

Fabuła

Akcja Valorant osadzona została w niedalekiej przyszłości. Podczas zabawy gracz wciela się w jednego z agentów pochodzących z różnych stron świata, którzy walczą z zagrożeniem mogącym mieć poważne konsekwencje dla ludzkości.

Mechanika

Valorant to sieciowa strzelanka, gdzie gracz bierze udział w meczach 5 vs 5 na dedykowanych ku temu różnorodnych mapach. Do jego dyspozycji oddano pulę postaci reprezentujących rozmaite klasy, odznaczające się różnymi stylami walki. Każde z nich posiada umiejętności – jedną podstawową, dostępną w każdym meczu za darmo, dwie opcjonalne, które można zakupić na początku rundy, oraz czwartą specjalną, otrzymywaną po dokonaniu odpowiedniej liczby zabójstw lub zebraniu sfer mocy dostępnych na mapie. Te jednak, w większości przypadków, służą tylko do taktycznego zaskoczenia przeciwników, a najważniejszą rolę w pojedynkach odgrywa celne oko gracza i znajomość map.

Gracze od początku zabawy mają dostęp do pełnego arsenału broni. Aby oręż był aktywny w trakcie danego meczu, należy go nabyć za wirtualną walutę, którą zdobywa się w trakcie rozgrywki. Ważnym aspektem gry jest odpowiednie zarządzanie budżetem. Zaoszczędzenie pieniędzy w jednej rundzie może przyczynić się do wygrania dwóch kolejnych. Ciągłe zakupy, gdy nie stać nas na najlepszy oręż, mogą sprawić, że wymarzonej broni nigdy nawet nie kupimy.

Istotnym elementem zabawy w Valorant jest taktyka i komunikacja z członkami drużyny. Każda z map została zaprojektowana w taki sposób, by istniała możliwość opracowania wielu różnych strategii.

Tryby gry

W Valorant dostępna jest jedynie rozgrywka wieloosobowa, w której dwa zespoły, składające się z pięciu graczy każdy, mierzą się podczas szybkich rund. Drużyna, której uda się zwyciężyć 13 rund, wygrywa mecz. Ekipy dzielone są na Atakujących oraz Broniących. Zadaniem tych pierwszych jest podłożenie spike'a (bomby) w jednym z wyznaczonych miejsc na mapie lub też eliminacja przeciwników. Broniący muszą natomiast rozbroić podłożonego już spike'a lub w ogóle nie dopuścić do jego podłożenia. Drużyny zostają losowo przydzielone do jednej ze stron na początku gry, a po 12 rundach następuje ich zmiana.

Wraz z oficjalną premierą gry twórcy dodali do niej kolejny tryb – Raszowanie ze spike’em (Spike Rush) – który przede wszystkim ma zapewnić graczom szybszą formę rozgrywki. W nim wygrywa się już zaledwie po czterech zwycięskich rundach, a każdy z Atakujących ma przy sobie spike’a (a nie tylko jeden z nich jak ma to miejsce w normalnym trybie). Dodatkowo wszyscy zawodnicy dostają losową taką samą broń, a w wybranych miejscach na mapie pojawiają się kule zapewniające silne bonusy. Mecz w trybie Raszowania ze spike’em trwa od 8 do 12 minut.

Do dyspozycji gracza został udostępniony także tryb treningowy, gdzie można ćwiczyć np. celność.

Kwestie techniczne

Valorant działa w oparciu o popularny silnik Unreal Engine 4 – oprawa graficzna jest utrzymana w nieco komiksowej stylistyce, która przywodzi na myśl skojarzenia z Team Fortress 2 czy Overwatch.

Riot Games zadbało również, by Valorant był jak najbardziej przystępny. Produkcja została opracowana w taki sposób, by jej wymagania sprzętowe były jak najmniejsze. Oprócz tego gracze doświadczają tylko niewielkich opóźnień w czasie rozgrywki. Efekt ten został uzyskany dzięki infrastrukturze sieciowej studia oraz współpracy z dostawcami Internetu.

Dodatkowe informacje

W Valorant położono także nacisk na walkę z cheaterami. Produkcję zaprojektowano w taki sposób, by zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych oszustw – zastosowana została mgła wojny, która uniemożliwia odczytanie pozycji graczy znajdujących się poza zasięgiem wzroku, a obliczenia związane z ruchem oraz strzelaniem są wykonywane na serwerach. Valorant korzysta z autorskiego programu do zwalczania cheaterów Vanguard, którego zadaniem jest ich szybkie wykrywanie oraz utrudnienie powrotu do gry po wyłapaniu bana. Riot Games nie chwali się, w jaki sposób dokładnie banowani są oszuści, aczkolwiek twórcy zapewnili, że obejście blokady jest znacznie trudniejsze niż w przypadku najpopularniejszych „banów sprzętowych” stosowanych w tego typu produkcjach.

Ostatnia modyfikacja 7 czerwca 2024

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: max 10  

Ocena użytkowników: 3,8 / 10 na podstawie 1416 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,6 / 10 na podstawie 693 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Valorant

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Valorant Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-370M 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 3000 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i3-4150 3.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 730 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS5
XSX