Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Valorant (PC)

Valorant PC

Project A

Sieciowa strzelanka FPP studia Riot Games, która stanowi swoiste połączenie elementów z hero shooterów i CS:GO. W Valorant dwie 5-osobowe drużyny toczą walki na niewielkich arenach, używając zarówno rozmaitej broni palnej, jak i specjalnych bohaterskich zdolności.

Akcji | FPP | science fiction | zagraj za darmo | FPS | sieciowe | multiplayer | strzelanki

PC Windows
Okładka Valorant (PC)

producent: Riot Games

wydawca: Riot Games

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

7kwietnia2020

Closed Beta

Szczegóły: https://www.gry-online.pl/newsroom/riot-games-ujawnia-date-rozpoczecia-zamknietej-bety-valorant/zb1d994

2czerwca20206dni

Valorant to darmowa sieciowa strzelanka pierwszoosobowa, która kładzie nacisk na taktykę, odpowiedni dobór postaci w drużynie oraz umiejętne wykorzystanie ich zdolności specjalnych. Stworzeniem i wydaniem Valorant zajęła się firma Riot Games.

Fabuła

Akcja Valorant osadzona została w niedalekiej przyszłości. Podczas zabawy gracz wciela się w jednego z agentów pochodzących z różnych stron świata, którzy walczą z zagrożeniem mogącym mieć poważne konsekwencje dla ludzkości.

Mechanika

Valorant to sieciowa strzelanka, gdzie gracz bierze udział w meczach 5 vs 5. Do jego dyspozycji oddano pulę postaci reprezentujących rozmaite klasy, odznaczające się różnymi stylami walki. Każde z nich posiada umiejętności – jedną podstawową, dostępną w każdym meczu za darmo, dwie opcjonalne, które można zakupić na początku rundy, oraz czwartą specjalną, otrzymywaną po dokonaniu odpowiedniej liczby zabójstw lub zebraniu sfer mocy dostępnych na mapie. Te jednak, w większości przypadków, służą tylko do taktycznego zaskoczenia przeciwników, a najważniejszą rolę w pojedynkach odgrywa celne oko gracza i znajomość map.

Gracze od początku zabawy mają dostęp do pełnego arsenału broni. Aby oręż był aktywny w trakcie danego meczu, należy go nabyć za wirtualną walutę, którą zdobywa się w trakcie rozgrywki. Ważnym aspektem gry jest odpowiednie zarządzanie budżetem. Zaoszczędzenie pieniędzy w jednej rundzie może przyczynić się do wygrania dwóch kolejnych. Ciągłe zakupy, gdy nie stać nas na najlepszy oręż, mogą sprawić, że wymarzonej broni nigdy nawet nie kupimy.

Istotnym elementem zabawy w Valorant jest taktyka i komunikacja z członkami drużyny. Każda z map została zaprojektowana w taki sposób, by istniała możliwość opracowania wielu różnych strategii.

Tryby gry

W Valorant dostępna jest jedynie rozgrywka wieloosobowa, w której dwa zespoły, składające się z pięciu graczy każdy, mierzą się podczas szybkich rund. Drużyna, której uda się zwyciężyć 13 rund, wygrywa mecz. Ekipy dzielone są na Atakujących oraz Broniących. Zadaniem tych pierwszych jest podłożenie spike'a (bomby) w jednym z wyznaczonych miejsc na mapie lub też eliminacja przeciwników. Broniący muszą natomiast rozbroić podłożonego już spike'a lub w ogóle nie dopuścić do jego podłożenia. Drużyny zostają losowo przydzielone do jednej ze stron na początku gry, a po 12 rundach następuje ich zmiana.

Do dyspozycji gracza został udostępniony także tryb treningowy, gdzie można ćwiczyć np. celność.

Kwestie techniczne

Valorant działa w oparciu o popularny silnik Unreal Engine 4 – oprawa graficzna jest utrzymana w nieco komiksowej stylistyce, która przywodzi na myśl skojarzenia z Team Fortress 2 czy Overwatch.

Riot Games zadbało również, by Valorant był jak najbardziej przystępny. Produkcja została opracowana w taki sposób, by jej wymagania sprzętowe były jak najmniejsze. Oprócz tego gracze doświadczają tylko niewielkich opóźnień w czasie rozgrywki. Efekt ten został uzyskany dzięki infrastrukturze sieciowej studia oraz współpracy z dostawcami Internetu.

Dodatkowe informacje

W Valorant położono także nacisk na walkę z cheaterami. Produkcję zaprojektowano w taki sposób, by zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych oszustw – zastosowana została mgła wojny, która uniemożliwia odczytanie pozycji graczy znajdujących się poza zasięgiem wzroku, a obliczenia związane z ruchem oraz strzelaniem są wykonywane na serwerach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: max 10  

Oczekiwania czytelników: 4.6 / 10 na podstawie 678 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Valorant

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Valorant

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i3-4150 3.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GT 730 lub lepsza, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-370M 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 3000 lub lepsza, Windows 7/8/10 64-bit

Kilka godzin z Valorant i znowu polubiłem sieciowe FPS-y
Kilka godzin z Valorant i znowu polubiłem sieciowe FPS-y

Przed premierą 10 kwietnia 2020, 14:49

Do tego wszystkiego dochodzi sam fakt, że gra działa bardzo płynnie (w trakcie zabawy nie napotkałem żadnych spadków FPS-ów), animacje są przejrzyste, a na zrozumienie podstaw rozgrywki nie potrzeba zbyt wiele czasu. Niektórym przeszkadzać może styl graficzny Valoranta (sam byłem do niego nastawiony raczej neutralnie), ale uwierzcie mi na słowo (jeśli nie mieliście okazji zagrać), że w trakcie potyczek nie zwraca się na to kompletnie żadnej uwagi. Grafika ma charakter komiksowy, jednak została odpowiednio przystosowana i absolutnie nie razi. Wszystko jest tu stonowane i wyjątkowo przejrzyste. I za to ode mnie ogromny plus.