Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 9 lutego 2024, 16:04

autor: Adrian Werner

3. Warframe. TOP 100 najlepszych gier free-to-play

Spis treści

3. Warframe

WARFRAME W SKRÓCIE

  1. Gatunek: gra akcji
  2. Platformy: PC, XOne, PS4, Switch, XSX, PS5
  3. Data premiery: marzec 2013

Podium otwiera Warframe. Gdybyśmy robili zestawienie najlepiej rozwijanych gier free-to-play, produkcja studia Digital Extremes zdecydowanie zajęłaby pierwsze miejsce.

Warframe odnosi sukcesy m.in. za sprawą swojej unikatowości. To rzadki przypadek pozycji free-to-play, która koncentruje się na rozgrywce kooperacyjnej, a nie na rywalizacji z innymi graczami, choć miłośnicy potyczek PvP też znajdą tu wiele ciekawych trybów. Tytuł ten posiada także wyśmienite mechanizmy zabawy, wśród których błyszczy akrobatyczny system walki. Zapewnia on tak dużo frajdy, że nawet proste starcia są czystą przyjemnością, a konieczne grindowanie nie nuży. Rozgrywka jest zresztą bardzo różnorodna. Jako dobry przykład może posłużyć tryb Lunaro, mający postać brutalnego sportu drużynowego.

Do tego dochodzi świetne wykonanie. Nawet nie tyle od strony technologicznej, choć tej też trudno wiele zarzucić. Gra wygląda jednak tak ładnie głównie za sprawą doskonałego stylu graficznego i nietypowych klimatów łączących futurystyczne science fiction ze stylistyką japońskiego fantasy.

Największą jej zaletę stanowi jednak rozwój. W tej kategorii Warframe zawstydza całą konkurencję. Przez lata produkcja ta regularnie otrzymywała nowe przygody, lokacje i przedmioty, ale okazało się, że wszystko to było jedynie rozgrzewką. W październiku 2017 roku zadebiutowała aktualizacja Plains of Eidolon. W skali tej gry była to prawdziwa rewolucja. Po raz pierwszy mogliśmy opuścić ciasne korytarze i udać się na zwiedzanie otwartego świata. Z kolei w czerwcu 2018 roku ukazał się patch z dodatkiem Sacrifice, mocno rozwijający główny wątek fabularny.

Ostatnie lata to okres wielkich dodatków. W 2018 roku ukazała się Fortuna, wprowadzająca potężną nową strefę z otwartym światem, która rozmiarami pięciokrotnie przebija teren z Plains of Eidolon. Z kolei w grudniu 2019 otrzymaliśmy Empyrean, które pozwoliło zasiąść w kokpitach statków kosmicznych i wziąć udział w gwiezdnych bitwach. Rok 2020 upłynął pod znakiem premier dodatków Heart of Deimos oraz Deimos: Arcana, wprowadzających masę nowych lokacji, przygód, pancerzy i zbroi.

Z kolei 2021 rok przyniósł rozszerzenie Corpus Proxima, które ulepszyło sterowanie statkami kosmicznymi i dodało nowe misje do tego trybu. Zaś pod koniec 2021 wydano The New War, będące ogromnym, fabularnym dodatkiem w historii gry. W 2022 gracze mieli okazję zapoznać się z rozszerzeniem Veilbreaker. W jego ramach po raz kolejny próbowali wyzwolić Origin System. W 2023 roku zadebiutowało m.in. DLC zatytułowane The Duviri Paradox. Warframe ma się obecnie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej i stanowi jedno ze szczytowych osiągnięć w kategorii free-to-play.

  1. Więcej o grze Warframe

Waszym zdaniem:

Podchodziłem do Warframe’a kilka razy. Mimo że jestem ogromnym fanem SF, jakoś nie potrafił wciągnąć mnie na dłużej. Ostatnio spróbowałem jeszcze raz i dosłownie wciągnęło mnie w otchłań! Może musiałem do tej gry dojrzeć? Nie wiem. Co najbardziej mnie wciągnęło, to nieszablonowy świat przedstawiony – niby jest to Układ Słoneczny, ale jakiś taki, jakby z innego wymiaru. Nietuzinkowy wygląd postaci, przedmiotów, niemal wszystkiego. Do tego muzyka i grafika na najwyższym poziomie. Kosmos. Gdyby tylko nie ten wieczny grind...

Avipunk

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku

Jakie są obecnie najlepsze gry, które ukazały się w tym roku? W co warto zagrać, kupić, nie czekając na przeceny? Oto nasza lista najciekawszych produkcji 2023.

Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5
Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5

PS5 okazało się niebywałym sukcesem, ale wysokie ceny gier nowej generacji skłaniają graczy do spoglądania w stronę „darmówek”. W co można już grać za darmo na PlayStation 5.

Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić
Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić

Ciągle gracie w te same pozycje free-to-play i zaczynacie czuć znużenie? Spróbujcie więc czegoś nowego. Oto 8 stosunkowo świeżych darmowych produkcji dostępnych na pecetach.