60. Lost Ark. TOP 100 najlepszych gier free-to-play
Spis treści
60. Lost Ark
LOST ARK W SKRÓCIE
- Gatunek: hack'and'slash
- Platforma: PC
- Data premiery: luty 2022
My, Europejczycy musieli nieco poczekać, aż południowokoreański hack’n’slash trafi na nasz rynek, ale gdy już się to stało, Lost Ark osiągnęło ogromny sukces także i na Starym Kontynencie. W pierwszych dniach po debiucie dostanie się na serwery graniczyło z cudem. Długie kolejki niejednemu przypomniały minione czasy.
Pomimo upływu przeszło trzech lat od premiery tytuł w dalszym ciągu ma dużą bazę graczy. Nie bez powodu. Wszystkie najważniejsze elementy, na czele z walką, zostały w Lost Ark wykonane wzorowo. Nie zaliczam w to historii, ponieważ ma ona raczej marginalne znaczenie w rąbance. Fabuła osobiście mnie zanudziła i byłem niezwykle rad, że wszystkie rozmowy da się przeklikać. Mimo wszystko historię trzeba pchać do przodu, bo otwiera to dostęp do instancji i kolejnych ton żelastwa, a pod koniec do prywatnej wyspy.
Gra jest prężni rozwijania, dzięki czemu w end gamie wciąż jest wiele do roboty. Ba, osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z azjatyckimi grami online, mogą być przytłoczone liczbą możliwości.
59. Pokemon Unite
POKEMON UNITE W SKRÓCIE
- Gatunek: MOBA
- Platformy: iOS, AND, Switch
- Data premiery: lipiec 2021
W 2021 roku gatunek MOBA wzbogacił się o kolejnego silnego reprezentanta w postaci Pokemon Unite. Przed premierą projekt ten nie wzbudzał entuzjazmu. Pomysł przerobienia tej marki na produkcję w takim stylu wydawał się dziwny, a do tego za jej opracowanie wzięło się chińskie studio, a nie twórcy konsolowych pierwowzorów.
Pokemon Unite okazało się jednak miłą niespodzianką. To dopracowana MOBA – z szybką akcją, szerokim wyborem postaci, świetnym gameplayem oraz imponującym tempem rozwoju konta. Na plus zaliczyć także należy odmienność zadań w rozgrywce od standardów gatunku. Nie niszczymy tutaj baz, a całość koncentruje się na samej walce z przeciwnikami, grze w „kosza” oraz tradycyjnym dla tej marki systemie ewolucji.
Jest to również świetna pozycja dla osób, które odstrasza hardcore’owość LoL-a czy Doty 2. Pokemon Unite to gra o wiele bardziej przystępna. Reguły są proste, odnoszenie sukcesów nie wymaga perfekcyjnego refleksu, a mimo to zabawa kryje w sobie sporo głębi. Oby więcej takich spin-offów!
Pokemon Unite to jedna z gier obsługiwanych przez GameLoopa, czyli oficjalny emulator Androida opracowany dla tytułów firmy Tencent. Dzięki tej aplikacji możemy w tę produkcję komfortowo grać na PC za pomocą myszki i klawiatury.
58. PlanetSide 2
PLANETSIDE 2 W SKRÓCIE
- Gatunek: FPS
- Platformy: PC, PS4
- Data premiery: listopad 2012
PlanetSide 2 nigdy nie stało się wielkim przebojem, a obecnie jest powoli spychane z rynku przez strzelanki battle royale i inne nowsze produkcje. Mimo to nie warto się zniechęcać, gdyż gra wciąż pozostaje jednym z najciekawszych darmowych FPS-ów, a jej unikatowy charakter sprawia, że nie ma prawdziwej alternatywy na rynku. PlanetSide 2 to w zasadzie klasycznie zrealizowana sieciowa strzelanka w klimatach science fiction. Mamy tu dopracowany system wymiany ognia, sporą różnorodność uzbrojenia i sprzętu, w tym pojazdów oraz maszyn latających, rozbudowaną mechanikę rozwoju oraz rozgrywkę nastawioną na współpracę z innymi graczami należącymi do naszej frakcji.
Wszystko to prezentuje wysoki, czasem wręcz bardzo wysoki poziom, a do tego dochodzi gigantyczna skala starć. Na serwerach może bawić się kilka tysięcy osób, czyniąc z tego tytułu rzadki w sumie przypadek FPS-a, w którym wieloosobowe zmagania przypominają prawdziwą wojnę. Po doświadczeniu potyczki, w której ścierają się setki osób z każdej frakcji, nigdy już nie spojrzy się na 64- czy 100-osobowe „bitwy” z klasycznych strzelanek bez złośliwego uśmieszku. Do tego elementy MMO skutecznie napędzają rywalizację o surowce i terytoria, zapewniając silną motywację do gry.
57. DCS: World
DCS: WORLD W SKRÓCIE
- Gatunek: symulator
- Platforma: PC
- Data premiery: kwiecień 2012
Gatunek symulatorów lotu jest obecnie cieniem tego, czym był w latach 90. ubiegłego wieku. Osoby szukające nowoczesnych produkcji nie mają zbyt dużego wyboru, niemniej na rynku istnieje kilka godnych uwagi gier. W przypadku projektów free-to-play mamy szalenie popularnego War Thundera, ale pozycja ta podchodzi do realizmu raczej luźno. Na szczęście gracze pragnący czegoś więcej mogą postawić na DCS: World.
Korzenie tej produkcji sięgają serii ultrarealistycznych symulatorów lotu studia Eagle Dynamics. Z czasem zdecydowano się zmienić model biznesowy. Zamiast wydawać każdy tytuł jako całkowicie samodzielną pozycję wypuszczono darmowe DCS: World, które oferuje ograniczoną liczbę map i samolotów. Kolejne dokupujemy w formie modułów.
Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza. Eagle Dynamics samo wydaje sporo takich dodatków, a do tego dopuściło do rynku inne zespoły. Dzięki temu uzyskaliśmy ekosystem symulatorów, który oferuje zatrzęsienie maszyn, kampanii i map, a wszystkie te pozycje doskonale ze sobą współpracują. Jeśli szukacie realistycznych symulacji, to na rynku trudno obecnie o propozycję lepszą niż Digital Combat Simulator World.
56. EverQuest II
EVERQUEST II W SKRÓCIE
- Gatunek: MMORPG
- Platforma: PC
- Data premiery: listopad 2004
EverQuest II to kolejna pozycja z długiej listy MMORPG, które w dniu premiery bazowały na abonamencie, a ostatecznie, by utrzymać się na rynku, musiały przestawić się na free-to-play. Tytuł przetrwał w pierwotnej wersji dość długo, gdyż ukazał się w 2004 roku, a zmiana modelu biznesowego nastąpiła dopiero sześć lat później. Na początku twórcy byli zresztą bardzo ostrożni i najpierw uruchomili odrębne darmowe serwery obsługujące zmodyfikowaną wersję, czyli EverQuest II Extended. Eksperyment odniósł sukces, więc po roku rozwiązania te zostały zaimplementowane do głównej edycji gry.
Produkcja ta jest klasycznym przedstawicielem swego gatunku. To nie dziwi, gdyż zarówno ona, jak i pierwsza część ustanowiły wiele z konwencji wykorzystywanych obecnie w tej kategorii przez większość deweloperów. Nie znaczy to jednak, że EverQuest II nie ma nic do zaproponowania. Wręcz przeciwnie. To potężne MMORPG z olbrzymią zawartością gromadzoną przez 20 lat ciągłego rozwoju i dodatków, oferujące wiele okazji do zabawy – zarówno w PvE, jak i w PvP. Jest to także pozycja dla osób, które preferują skomplikowane i trudne gry oraz typowo roleplayowe mechanizmy rozgrywki, w których bardziej od naszych umiejętności liczą się statystyki oraz zdolności kierowanego przez nas bohatera.
Pomimo swego wieku EverQuest II pozostaje jednym z najlepszych MMORPG dla osób szukających bardzo rozbudowanej mechaniki i sandboksowego podejścia go gatunku. Do tego gra cały czas żyje, a autorzy raz do roku, jak w zegarku, udostępniają duży dodatek. Najnowszym z nich jest Scars of Destruction z listopada 2024.
55. Warface
WARFACE W SKRÓCIE
- Gatunek: FPS
- Platformy: PC, X360, XOne, PS4, Switch
- Data premiery: kwiecień 2012
Warface to sieciowa strzelanka studia Crytek, bazująca oczywiście na silniku CryEngine. Tytuł ten jest klasycznym przedstawicielem wojennych FPS-ów, godnym zainteresowania głównie z uwagi na poziom dopracowania oraz bogatą zawartość. Walka okazuje się tu dynamiczna i zapewnia wiele emocji, a do tego dochodzi bogaty wybór trybów PvP oraz kooperacyjnych. Wszystkie one posiadają odmienne mapy i cele - dodano nawet misje survivalowe, w których walczymy z zombiakami. Warface nie zaskoczy nikogo nowymi pomysłami, ale to kawał dobrego darmowego FPS-a.
Rok 2018 był dla tej gry przełomowy. Zyskała wtedy tryb battle royale oraz edycje na konsole Xbox One i PlayStation 4. W następnych latach autorzy regularnie wypuszczali aktualizacje, a Warface cieszył się sporą popularnością. W 2020 twórcy koncentrowali się głównie na eliminowaniu niedoróbek technicznych i ulepszaniu balansu rozgrywki, a 2021 przyniósł zestaw nowych map, operacji i grywalnych agentów. Przebudowano także system kontraktów i wprowadzono mechanikę modyfikowania broni.
54. Clash Royale
CLASH ROYALE W SKRÓCIE
- Gatunek: strategia
- Platformy: iOS, AND
- Data premiery: marzec 2016
Kolejną godną uwagi mobilną produkcją jest Clash Royale, czyli przebój fińskiego studia Supercell, znanego z Hay Day, Boom Beach oraz Clash of Clans. Gra stanowi strategię bitewną, w której celem jest obalenie wrogiego króla, czego dokonujemy, posyłając w bój jasno wytyczonymi ścieżkami jednostki ofensywne. Równocześnie musimy także zabezpieczać własne tyły, robiąc użytek z zaklęć i budując struktury obronne. Do tego wszystkiego dodano elementy zaczerpnięte z karcianek, pozwalające na konstruowanie talii zawierających karty przywołujące jednostki czy aktywujące takie zagrania jak czary. Tytuł nastawiony jest na starcia multiplayerowe, które sprawiają masę frajdy. Jest to również jedna z niewielu produkcji mobilnych cieszących się sporą e-sportową popularnością.
Clash Royale nie jest już aż tak wielkim fenomenem, jak w 2016 i w 2017 roku. Mimo to nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Twórcy regularnie wypuszczają także aktualizacje oraz organizują eventy. Jeśli chodzi o mobilne strategie multiplayer, to wciąż jedna z najlepszych pozycji na rynku.
53. Candy Crush Saga
CANDY CRUSH SAGA W SKRÓCIE
- Gatunek: gra logiczna
- Platformy: iOS, AND, WWW
- Data premiery: kwiecień 2012
Pomimo wielu lat na karku w kategorii tytułów logicznych typu match-3 bezkonkurencyjna pozostaje gra Candy Crush Saga. To jedna z najpopularniejszych pozycji mobilnych, którą do tej pory wypróbowało kilkaset milionów osób. Sukces ten nie został osiągnięty dzięki nowym pomysłom. Przeciwnie – Candy Crush Saga to klasycznie zrealizowana gra logiczna typu match-3.
Na plansze wrzucone zostają wybrane losowo różne rodzaje cukierków, a naszym zadaniem jest takie nimi manipulowanie, by utworzyć ciągi przynajmniej trzech tego samego rodzaju. Sukces gry wziął się z jej darmowości (w przeciwieństwie do poprzedniego króla match-3, czyli Bejeweleda) oraz wysokiej jakości wykonania. Ponadto autorzy ze studia King włożyli masę pracy we wspieranie swojego projektu po premierze. Regularnie wypuszczane są aktualizacje z zestawami nowych poziomów, co zachęca do powracania do tego tytułu.
52. Aion
AION W SKRÓCIE
- Gatunek: MMORPG
- Platforma: PC
- Data premiery: listopad 2008
Aion to prawdziwy weteran wśród gier MMORPG, który bawi graczy od 2008 roku. Mimo sędziwego już wieku produkcja ta wciąż cieszy się dużym wzięciem i stanowi doskonałą propozycję dla osób chcących spróbować sił w tym gatunku. Zwłaszcza że po tak długim rozwoju oferuje ogromną zawartość, a przy okazji jej grafika godnie się zestarzała.
Ponadto Aion wciąż jest dość nietypową pozycją, dzięki zaimplementowaniu opcji latania oraz możliwości uczestniczenia w gigantycznych bitwach między gildiami. Dobre wrażenie robi również konstrukcja świata z zaskakująco rozbudowaną warstwą fabularną.
Wszystko to w sumie składa się na potężne MMORPG, które dzięki kilku elementom pozytywnie wyróżnia się na tle innych azjatyckich tytułów tego typu.
Waszym zdaniem:
Po raz ostatni i już ostatecznie zmieniam opinię na temat AION (szkoda, że nie da się usunąć poprzednich wypowiedzi): gra naprawdę świetna, piękna graficznie, fajna fabuła, ciekawie się gra – ale interesująca staje się dopiero od ok. 10 levelu, kiedy odzyskujemy część wspomnień, wybieramy specjalizację i ciekawi jesteśmy, co będzie dalej – ktoś, kto zraża się na początku (jak ja np.), nie pozna smaku tej gry, trzeba jej dać czas, gdyż naprawdę jest wciągająca.
PaulinaKlaudia
51. Asphalt 9: Legends
ASPHALT 9: LEGENDS W SKRÓCIE
- Gatunek: wyścigi
- Platformy: iOS, AND, PC, Switch, XOne
- Data premiery na konsolach: lipiec 2018
Oczekiwania wobec Asphalt 9: Legends. były ogromne, gdyż wydany w 2013 roku Asphalt 8: Airborne do dzisiaj bez kompleksów może konkurować z najnowszymi produkcjami tego typu. Na szczęście autorzy nie zawiedli fanów.
Asphalt 9: Legends to perełka w kategorii wyścigów arcade. Grafika nie ma sobie równych na rynku mobilnym, sterowanie jest bardzo czułe, mechanika szalenie miodna, a do tego gra posiada obszerną zawartość. Możemy wybierać między mnóstwem tras i samochodów, a poza rozbudowanym trybem solo dostępne są również dopracowane zawody multiplayer.