90. Fire Emblem Heroes. TOP 100 najlepszych gier free-to-play
Spis treści
90. Fire Emblem Heroes
FIRE EMBLEM HEROES W SKRÓCIE
- Gatunek: taktyczne RPG
- Platformy: AND, iOS
- Data premiery: luty 2017
Fire Emblem Heroes to pierwsza gra autorstwa firmy Nintendo, która korzysta z modelu free-to-play – debiut ten okazał się bardzo udany. Jest to produkcja poboczna w stosunku do konsolowego cyklu taktycznych RPG. Podobnie jak w pierwowzorze zabawa sprowadza się tu głównie do toczenia turowych bitew, ale klasyczne rozwiązania zostały mocno przerobione, tak aby bardziej pasowały do mobilnej rozgrywki.
Mapy są więc małe, a bitwy błyskawiczne. Do tego większy nacisk położono na kolekcjonowanie bohaterów, a jest co kolekcjonować, gdyż gra opowiada o wojnie, w której biorą udział wojownicy przywoływani ze wszystkich światów wcześniejszych odsłon serii. Potyczki są bardzo miodne, a chęć powiększania swojej armii o kolejne dobrze znane postacie skutecznie zachęca do regularnej zabawy.
89. Heroes of the Storm (HotS)
HEROES OF THE STORM W SKRÓCIE
- Gatunek: MOBA
- Platforma: PC
- Data premiery: czerwiec 2015
Heroes of the Storm to gra typu MOBA studia Blizzard Entertainment. Zespół wyraźnie przegapił swoją szansę na zdominowanie tej kategorii, pomimo faktu, że gatunek narodził się za sprawą moda do Warcrafta. Autorzy zbyt późno postanowili opracować komercyjną produkcję i gdy wreszcie wkroczyli na rynek, konkurencja była już od dawna okopana na swoich pozycjach.
Dzisiaj nikt już się nie łudzi, że Heroes of the Storm uda się kiedykolwiek dogonić rywali, ale nie zmienia to faktu, że jest to ciekawa MOBA, mająca sporo do zaoferowania. Blizzard dysponuje galerią barwnych postaci, z którymi nie mogą równać się ani herosi z Doty 2, ani z League of Legends. Ponadto Heroes of the Storm jest pozycją przystępniejszą od konkurencji i częściej eksperymentującą z nietypowymi jak na ten gatunek pomysłami, takimi jak ogr, którym musi sterować dwóch graczy naraz, czy możliwość pokierowania oddziałem trzech skandynawskich wikingów z niezapomnianego The Lost Vikings.
Heroes of the Storm to projekt w fazie schyłkowej Gra wciąż jest miodna jak diabli, ale Blizzard zakończył wsparcie dla tego projektu, zarówno pod względem rozwoju samej produkcji, jak i e-sportu.
Waszym zdaniem:
Dobra odskocznia od innych MOBA. Ciekawa i dynamiczna, różne tryby zapewniają urozmaiconą rozgrywkę, gry są szybkie, nie ma tutaj fazy lanowania i zbierania golda na itemy. Gra to głównie walka, polecam graczom, którzy nie chcą spędzać godziny w jednym meczu, którzy lubią, gdy cały czas się coś dzieje. Szkoda tylko, że po początkowym hype na tę grę teraz jej popularność spadła, mecze są wyszukiwane dłużej. Ale zawsze można zebrać ekipę znajomych. ;)
Sherry
88. Fallout Shelter
FALLOUT SHELTER W SKRÓCIE
- Gatunek: strategia
- Platformy: iOS, AND, PC, XOne, PS4, Switch
- Data premiery: czerwiec 2015
Fallout Shelter było pierwszą grą mobilną studia Bethesda Softworks – debiut na nowym rynku okazał się bardzo udany. Produkcja ta została niespodziewanie ujawniona podczas konferencji firmy Bethesda na targach E3 2015 i chwilę potem udostępniona graczom mobilnym. Okazała się przyjemną pozycją, opartą na ciekawym pomyśle zarządzania mieszkańcami schronu przeciwatomowego.
Autorzy nie popełnili błędu wielu strategii ekonomicznych projektowanych z myślą o smartfonach i tabletach. W Fallout Shelter mamy sporo do roboty, a wyzwania wymagają czegoś więcej niż tylko czekania. Do tego bardzo łagodnie zrealizowano system mikropłatności. Wydawanie pieniędzy nie jest potrzebne do zabawy, a jednocześnie – jeśli się już na to zdecydujemy – znajdziemy tu sporo wartych zakupu elementów. Dodajmy do tego oryginalny, pełen ironii humor, klasyczny dla tej marki, a otrzymamy produkcję, która nie bez powodu stała się przebojem.
87. PUBG Mobile
PUBG MOBILE W SKRÓCIE
- Gatunek: strzelanka
- Platformy: AND, iOS
- Data premiery: grudzień 2018
PUBG Mobile to mobilna odsłona pecetowej marki, która rozpętała szaleństwo battle royale. Gra jest uproszczona w porównaniu z pecetowym Playerunknown’s Battlegrounds, ale zachowuje większość jego najważniejszych elementów. W rozgrywce setka osób ląduje więc na dużej mapie, a zabawa toczy się do momentu, w którym przy życiu pozostanie tylko jednej gracz.
PUBG Mobile to prawdziwy gigant, który na iOS-ie i Androidzie przegonił nawet Fortnite’a. Swego czasu była to najlepiej zarabiająca gra mobilna. Przychody z niej przekroczyły 2,6 mld dolarów. Warto dodać, że do tej kwoty wlicza się także specjalną, chińską, wersję PUBG o nazwie Game for Peace.
Na koniec wypada wspomnieć, że PUBG Mobile mogą przetestować również gracze pecetowi. Firma Tencent udostępniła oficjalny emulator nazwany GameLoop. W akcji sprawdza się on zaskakująco dobrze i oferuje pełne wsparcie dla sterowania za pomocą myszki i klawiatury.
W tej odsłonie zestawienia gra zaliczyła duży spadek. Jest ku temu prosty powód – oryginał na PC i konsolach przeszedł na model free-to-play, więc uproszczony mobilny spin-off mocno stracił na atrakcyjności. Jeśli jednak gracie wyłącznie na systemach iOS lub Android, to PUBG Mobile nadal jest godne polecenia.
86. Drakensang Online
DRAKENSANG ONLINE W SKRÓCIE
- Gatunek: RPG akcji
- Platforma: PC
- Data premiery: lipiec 2012
Z kolei Drakensang Online to gra, której nazwa może wprowadzać w błąd. Nie jest to bowiem, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych odsłon marki, klasyczne, bogate fabularnie RPG z taktycznym systemem walki. Zamiast tego mamy sieciowe RPG akcji wzorowane na cyklu Diablo. Autorzy utracili również prawa do uniwersum Arkania, musieli więc wykreować własny świat.
Rozpatrywane jako kontynuacja poprzednich gier Drakensang Online może rozczarować, gdy natomiast ocenia się tę produkcję niezależnie od nich, okazuje się, że jest ona godna polecenia. Ma bowiem niezłą grafikę, prosty, ale wciągający system walki, rozbudowaną mechanikę rozwoju postaci oraz bogatą zawartość, której wystarcza na długo. Do tego jakiś czas po premierze dodano areny PvP. Wszystko to czyni z Drakensanga Online jeden z lepszych klonów Diablo spośród tytułów korzystających z modelu free-to-play.
Pod koniec 2020 roku gra otrzymała wielki dodatek – Dark Legacy. Niestety, przyniósł on sporo problemów, na szczęście z czasem większość z nich usunięto. We wrześniu 2021 roku rozwój tej produkcji przejął nowy zespół, więc wydaje się, że o jej przyszłość na razie nie musimy się martwić.
85. Star Wars: Galaxy of Heroes
STAR WARS: GALAXY OF HEROES W SKRÓCIE
- Gatunek: strategia
- Platformy: iOS, AND, PC
- Data premiery: listopad 2015
Star Wars: Galaxy of Heroes to przedstawiciel popularnej na rynku mobilnym kategorii strategii bitewnych, w których cała zabawa kręci się wokół kolekcjonowania postaci, a następnie wykorzystywania ich podczas turowych potyczek.
Tego typu produkcji jest mnóstwo, ale Star Wars: Galaxy of Heroes przebiło większość konkurencji świetnym wykonaniem oraz przede wszystkim wykorzystaniem realiów Gwiezdnych wojen. Rzadko które fikcyjne uniwersum może pochwalić się tak liczną galerią rozpoznawalnych bohaterów. Ponadto autorzy dość swobodnie podeszli do kwestii fabularnej, dzięki czemu postacie w grze pochodzą ze wszystkich odsłon kinowej sagi, jak również z seriali animowanych Star Wars: The Clone Wars i Star Wars Rebels.
Turowy system walki jest prosty, ale zabawa wciąga, a grę w górę winduje popyt na markę Gwiezdnych wojen, co sprawia, że bez wątpienia produkcja ta będzie rozwijana przez długie lata – w ubiegłym roku pojawił się port na PC. Dodatkową atrakcją jest bardzo sympatyczny tryb multiplayer, pozwalający na potyczki PvP z innymi graczami.
84. MechWarrior Online
MECHWARRIOR ONLINE W SKRÓCIE
- Gatunek: symulator
- Platforma: PC
- Data premiery: wrzesień 2013
MechWarrior Online to symulator starć wielkich robotów kroczących. Twórcom udało się przede wszystkim świetnie odtworzyć styl rozgrywki typowy dla tej marki. Mechy są powolne, ale potężne, a walka dostarcza mnóstwa emocji, zachowując jednocześnie mocno taktyczną naturę. Do tego klimat podczas zabawy panuje nieziemski, a gra oferuje bogaty wybór bardzo różnorodnych maszyn, pozwalających użytkownikom na pełnienie różnych funkcji na polu bitwy.
Cały projekt nie jest jednak bez wad. System mikropłatności wydaje się zbyt agresywny. Kilkakrotnie wprowadzano także dziwaczne zmiany do mechanizmów rozgrywki, które summa summarum okazywały się nietrafione. Najgorsze potknięcia bywają jednak usuwane, a do tego po długim czasie od premiery gracze doczekali się wreszcie wypatrywanego mocno trybu Community Warfare, pozwalającego klanom toczyć zakrojone na szeroką skalę wojny.
Generalnie zalety gry zdecydowanie górują nad wadami i MechWarrior Online jest pozycją godną uwagi fanów symulatorów mechów.
83. Allods Online
ALLODS ONLINE W SKRÓCIE
- Gatunek: MMORPG
- Platforma: PC
- Data premiery: październik 2009
Nasza następna propozycja to Allods Online, czyli rosyjskie MMORPG osadzone w tym samym świecie co Evil Islands oraz seria Rage of Mages i opracowane przez zespół Astrum Nival. To dość interesujące uniwersum fantasy, które kładzie duży nacisk na podróże powietrzne, co znajduje przełożenie na wiele różnorodnych maszyn latających dostępnych w grze. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia możemy również skonstruować własny statek tego typu i udać się na wyprawę w chmury.
Allods Online nikogo nie zaskoczy świeżymi pomysłami, ale sprawdzone rozwiązania realizuje bardzo dobrze. To po prostu gra, w której można spędzić kilkaset przyjemnych godzin, wypełniając misje, tocząc walki PvP z innymi graczami oraz oglądając ładną, lekko kreskówkową grafikę.
82. Angry Birds 2
ANGRY BIRDS 2 W SKRÓCIE
- Gatunek: zręcznościówka
- Platformy: iOS, AND
- Data premiery: lipiec 2015
Po pierwszym Angry Birds studio Rovio wydało wiele kolejnych gier z marki, ale na pełnoprawną kontynuację czekaliśmy długich sześć lat. Było warto, gdyż zaoferowała ona wszystko, za miliony pokochały pierwowzór, a do tego dorzuciła masę ulepszeń.
Zasady zabawy są klasyczne. Zadaniem graczy jest więc eliminowanie prosiaków za pomocą wystrzeliwanych z procy ptaków. Tym razem jednak przed oddaniem strzału sami wybieramy, którego z trzech ptaków użyjemy. Ponadto wyzwania najczęściej rozciągają się na kilka ekranów, co wymusza oszczędne gospodarowanie „amunicją”, a dodatkowych emocji dostarczają pomysłowe starcia z bossami.
Ponadto gra jest przepiękna. To jedna z najładniejszych dwuwymiarowych gier mobilnych i często ma się wręcz wrażenie patrzenia na wysokobudżetową kreskówkę.
81. Idle Champions of the Forgotten Realms
IDLE CHAMPIONS OF THE FORGOTTEN REALMS W SKRÓCIE
- Gatunek: clicker
- Platformy: PC, PS4, XOne, iOS, AND
- Data premiery: maj 2018 (wersja mobilna)
Rynek gier ma już dawno za sobą szał na clickery. Dobrze trzymają się tylko najlepsze z tych produkcji, a do takowych zdecydowanie należy Idle Champions of the Forgotten Realms.
Zgodnie z tytułem akcja tej produkcji toczy się w Zapomnianych Krainach, czyli najpopularniejszym na świecie Dungeons & Dragons. Gra dostosowuje do mechaniki clickera standardy gatunku RPG. Dowodzimy więc drużyną poszukiwaczy przygód udających się na różnorakie misje. Po drodze gromadzimy przedmioty oraz rozwijamy postacie.
Jak na clicker przystało, tytuł ten nie wymaga dużego udziału gracza. Waluta zbiera się sama, a postacie samodzielnie zaliczają przygody. Produkcja działa w tle, wymagając od nas jedynie interwencji w przypadku największych wyzwań, kiedy to – odpowiednio klikając – możemy wspomóc naszą drużynę. Kierujemy także rozwojem bohaterów oraz wybieramy formacje dla grupy, tak aby maksymalnie wykorzystać ich zdolności.
Idle Champions of the Forgotten Realms to jeden z najlepiej opracowanych clickerów na rynku. Oferuje wysoką jakość wykonania i bogatą zawartość. Do tego pozwala na sporą, jak na ten gatunek, ingerencję w wydarzenia, jeśli zapragniemy większej interaktywności.