Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCANDiOSPS4XONESwitch
Okładka Fallout Shelter (PC)
OkładkaFallout Shelter (PC)

Fallout Shelter

Poboczna odsłona postapokaliptycznej serii Fallout, stworzona początkowo z myślą o użytkownikach mobilnych przy okazji prac nad czwartą pełnoprawną częścią cyklu.

Strategiczne | ekonomiczne | zagraj za darmo | postapokalipsa | 2D | Xbox Play Anywhere

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fallout Shelter Premiera

15cze2015

iOS

13sie2015

AND

14lip2016

PC

7lut2017

XONE

10cze2018

PS4 Switch

Gry podobne do Fallout Shelter

Mr. Prepper

Lobotomy Corporation

Sheltered 2

Fallout Shelter na PC to darmowa gra strategiczno-ekonomiczna stworzona przez amerykańskie studio Bethesda, znane z serii The Elder Scrolls czy nowszych odsłon postapokaliptycznego cyklu RPG-ów Fallout. Produkcja opowiada o życiu mieszkańców jednego ze schronów, którym musimy zarządzać, dbając o podstawowe potrzeby jego lokatorów, rozbudowując o kolejne pomieszczenia i nie tylko. Tytuł ukazał się pierwotnie na platformach mobilnych działających pod kontrolą systemów operacyjnych iOS oraz Android. Dopiero po roku deweloper zdecydował się wypuścić konwersję przeznaczoną na komputery osobiste. Edycja ta na starcie zawierała wszystkie aktualizacje wydane do mobilnych wersji, w tym także update 1.6, który dodał do produkcji zmieniony system walki oraz specjalne misje.

Mechanika

Rozgrywka w Fallout Shelter na platformę PC, AND itd. opiera się przede wszystkim na rozbudowywaniu lokacji o kolejne pomieszczenia. Dzięki nim nowi członkowie społeczności mają gdzie mieszkać oraz zaspakajać swoje potrzeby. Na równi z przestrzenią życiową musimy troszczyć się także o ich morale – jeżeli oddelegujemy ich do pracy w miejscu, w którym się spełniają, będą o wiele szczęśliwsi. Zwiększać populację możemy na dwa sposoby: kiedy umieścimy mężczyznę i kobietę w jednym pokoju, będą mogli starać się o dziecko. Okazjonalnie do bram krypty zapukają także postacie z zewnątrz, które możemy przyjąć, jednak samodzielne przedłużanie gatunku jest znacznie pewniejszą opcją.

Podczas rozgrywki w Fallout Shelter musimy troszczyć się o zasoby, które zdobywamy nie tylko podczas pracy w poszczególnych pomieszczaniach, ale także i w trakcie wypraw na zewnątrz. Jako że świat Fallouta jest pełen niebezpieczeństw, trzeba wyposażyć śmiałków w broń i ubrania ochronne. Postaci z biegiem czasu zyskują doświadczenie, dzięki czemu dysponują lepszymi statystykami, co przekłada się z kolei na ich skuteczność. Niekiedy walczymy także i wewnątrz schronu – podczas obrony przed najazdem bandytów lub atakiem zmutowanych stworzeń, które przedostały się do wnętrza.

Kwestie techniczne

Produkcja wykorzystuje popularną technologię Unity, która sprawdziła się w szeregu gier na urządzenia mobilne, komputery i konsole. Wśród znanych projektów działających w oparciu o ten silnik można wymienić chociażby Angry Birds 2, Pillars of Eternity czy też Wasteland 2.

Inne

Fallout Shelter na platformę PC, AND itd. działa w oparciu o model biznesowy free-to-play, jednak nie wykorzystano w niej nachalnego systemu mikropłatności. W grze nie występują chociażby płatne elementy, dzięki którym możemy przyśpieszyć procesy zachodzące podczas rozgrywki. Jedyna forma mikropłatności to opcja zakupu specjalnych skrzynek, w których możemy wylosować np. kultowe postaci z uniwersum Fallouta lub pełniące rolę waluty kapsle.

Gra okazała się sporym sukcesem i w ciągu pierwszych dwóch tygodni od momentu premiery zarobiła ponad 5 milionów dolarów.

Ostatnia modyfikacja 14 lipca 2016

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6 / 10 na podstawie 1163 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 91 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Fallout Shelter

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Fallout Shelter Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Quad 2.83 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 250/Radeon HD 6970 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7 64-bit
iOS
AND
PC
XONE
PS4
Switch