Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4ANDSwitchXONEiOS
Okładka Fallout Shelter (PC)

Fallout Shelter

Poboczna odsłona postapokaliptycznej serii Fallout, stworzona początkowo z myślą o użytkownikach mobilnych przy okazji prac nad czwartą pełnoprawną częścią cyklu.

Strategiczne | ekonomiczne | zagraj za darmo | postapokalipsa | 2D | Xbox Play Anywhere

Okładka Fallout Shelter (PC)

data premiery gry:

15cze2015

iOS

13sie2015

AND

14lip2016

PC

7lut2017

XONE

10cze2018

PS4 Switch

Fallout Shelter na PC to darmowa gra strategiczno-ekonomiczna stworzona przez amerykańskie studio Bethesda, znane z serii The Elder Scrolls czy nowszych odsłon postapokaliptycznego cyklu RPG-ów Fallout. Produkcja opowiada o życiu mieszkańców jednego ze schronów, którym musimy zarządzać, dbając o podstawowe potrzeby jego lokatorów, rozbudowując o kolejne pomieszczenia i nie tylko. Tytuł ukazał się pierwotnie na platformach mobilnych działających pod kontrolą systemów operacyjnych iOS oraz Android. Dopiero po roku deweloper zdecydował się wypuścić konwersję przeznaczoną na komputery osobiste. Edycja ta na starcie zawierała wszystkie aktualizacje wydane do mobilnych wersji, w tym także update 1.6, który dodał do produkcji zmieniony system walki oraz specjalne misje.

Mechanika

Rozgrywka w Fallout Shelter na platformę PC, AND itd. opiera się przede wszystkim na rozbudowywaniu lokacji o kolejne pomieszczenia. Dzięki nim nowi członkowie społeczności mają gdzie mieszkać oraz zaspakajać swoje potrzeby. Na równi z przestrzenią życiową musimy troszczyć się także o ich morale – jeżeli oddelegujemy ich do pracy w miejscu, w którym się spełniają, będą o wiele szczęśliwsi. Zwiększać populację możemy na dwa sposoby: kiedy umieścimy mężczyznę i kobietę w jednym pokoju, będą mogli starać się o dziecko. Okazjonalnie do bram krypty zapukają także postacie z zewnątrz, które możemy przyjąć, jednak samodzielne przedłużanie gatunku jest znacznie pewniejszą opcją.

Podczas rozgrywki w Fallout Shelter musimy troszczyć się o zasoby, które zdobywamy nie tylko podczas pracy w poszczególnych pomieszczaniach, ale także i w trakcie wypraw na zewnątrz. Jako że świat Fallouta jest pełen niebezpieczeństw, trzeba wyposażyć śmiałków w broń i ubrania ochronne. Postaci z biegiem czasu zyskują doświadczenie, dzięki czemu dysponują lepszymi statystykami, co przekłada się z kolei na ich skuteczność. Niekiedy walczymy także i wewnątrz schronu – podczas obrony przed najazdem bandytów lub atakiem zmutowanych stworzeń, które przedostały się do wnętrza.

Kwestie techniczne

Produkcja wykorzystuje popularną technologię Unity, która sprawdziła się w szeregu gier na urządzenia mobilne, komputery i konsole. Wśród znanych projektów działających w oparciu o ten silnik można wymienić chociażby Angry Birds 2, Pillars of Eternity czy też Wasteland 2.

Inne

Fallout Shelter na platformę PC, AND itd. działa w oparciu o model biznesowy free-to-play, jednak nie wykorzystano w niej nachalnego systemu mikropłatności. W grze nie występują chociażby płatne elementy, dzięki którym możemy przyśpieszyć procesy zachodzące podczas rozgrywki. Jedyna forma mikropłatności to opcja zakupu specjalnych skrzynek, w których możemy wylosować np. kultowe postaci z uniwersum Fallouta lub pełniące rolę waluty kapsle.

Gra okazała się sporym sukcesem i w ciągu pierwszych dwóch tygodni od momentu premiery zarobiła ponad 5 milionów dolarów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,9 / 10 na podstawie 1064 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 91 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Fallout Shelter

Klasyfikacja PEGI Fallout Shelter

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Fallout Shelter

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Quad 2.83 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 250/Radeon HD 6970 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7 64-bit
Recenzja gry Fallout Shelter na PC - dużo nowej zawartości, dużo nowych błędów
Recenzja gry Fallout Shelter na PC - dużo nowej zawartości, dużo nowych błędów

Recenzja 17 lipca 2016, 15:08

Warto wspomnieć, że część misji ma charakter fabularny. W trakcie kilkunastoczęściowej opowieści poznajmy np. losy Pauli Plumbkin – w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące miejsca jej pobytu odwiedzamy szereg różnych lokacji i schronów. Nie zabrakło też dialogów z postaciami niezależnymi (choć i wrogowie, niczym tradycyjne czarne charaktery, nie mogą się powstrzymać przed suchymi one-linerami), a wśród nich znanego z dużych odsłon systemu kilku możliwych odpowiedzi, choć trzeba zaznaczyć, że opcja ta pojawia się sporadycznie i ma charakter kosmetyczny. Nietrudno też zauważyć, że te proste fabuły mają raczej za zadanie dać nam pretekst do zabawy, a nie opowiedzieć faktycznie interesujące historie. Nie zmienia to faktu, że jako całość misje fabularne to świetne rozwinięcie mechaniki rozgrywki, bardziej angażujące od monotonnego zarządzenia schronem.

iOS
AND
PC
XONE
PS4
Switch