Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 23 czerwca 2018, 09:49

Bethesda pozywa twórców Westworld za kradzież kodu Fallout Shelter

Firma Bethesda wytoczyła proces koncernowi Warner Bros. i zespołowi Behaviour Interactive. Wydawca zarzuca im, że mobilna strategia Westworld wykorzystuje kod gry Fallout Shelter.

Gra trafiła do dystrybucji przedwczoraj. - Bethesda pozywa twórców Westworld za kradzież kodu Fallout Shelter - wiadomość - 2018-06-23
Gra trafiła do dystrybucji przedwczoraj.
WESTWORLD W SKRÓCIE:
  1. Deweloper gry: Behaviour Interactive
  2. Wydawca: Warner Bros.
  3. Gatunek: strategia
  4. Platformy: iOS, AND
  5. Data premiery: 21 czerwca 2018 r.

Pozwy między firmami z branży gier zdarzają się dosyć często, ale rzadko kiedy są one tak interesujące jak ten, który Bethesda Softworks wytoczyła właśnie koncernowi Warner Bros. oraz studiu deweloperskiemu Behaviour Interactive.

Sprawa dotyczy wydanej kilka dni temu gry Westworld, czyli mobilnej strategii bazującej na marce popularnego serialu telewizyjnego. Bethesda twierdzi, że tytuł ten jest klonem wydanego przez nią projektu Fallout Shelter. Wystarczy jeden rzut oka, aby zobaczyć oczywiste podobieństwa między obiema produkcjami.

Oba tytuły są strategiami ekonomicznymi o zarządzaniu małymi grupami postaci. Podobne są mechanizmy rozgrywki, perspektywa, a nawet styl wizualny. W tym przypadku pozew jest jednak znacznie poważniejszy, gdyż obejmuje kradzież kodu.

Odpowiedzialne za Westworld studio Behaviour Interactive zostało w 2014 roku zatrudnione do opracowania Fallout Shelter wspólnie z wewnętrznym zespołem Bethesdy. Jako że projekt od początku był finansowany przez wydawcę, to cały kod stworzony w trakcie produkcji jest również własnością tej firmy.

Opracowując Westworld, studio Behaviour Interactive powinno było więc zacząć produkcję od zera, a nie wykorzystywać kod, którego stworzenie opłaciła Bethesda. Zazwyczaj takie sprawy jest dosyć ciężko udowodnić, ale w tym przypadku raczej nie będzie z tym problemów. Okazuje się bowiem, że błędy techniczne w Westworld są identyczne z tymi, jakie pojawiły się we wczesnej wersji Fallout Shelter.

Bethesda domaga się usunięcia Westworld z dystrybucji oraz części zysków wypracowanych do tej pory. Przypomnijmy na koniec, że gra ukazała się 21 czerwca tego roku i dostępna jest na systemy mobilne iOS i Android. Na obu tych platformach wykorzystuje model darmowy z mikropłatnościami.

  1. Oficjalna strona gry