Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 lipca 2024, 16:38

autor: Radosław Wasik

Mody do ETS2 - najlepsze modyfikacje Euro Truck Simulator 2

Prawie dwanaście lat minęło od premiery Euro Truck Simulatora 2, a fani ciągle tworzą modyfikacje usprawniające i ulepszające tę grę. Przed Wami najciekawsze mody do ETS2.

Spis treści

W 2012 roku SCS Software wydało grę Euro Truck Simulator 2. Pomimo upływu lat i przynależności do specyficznego gatunku tytuł ten nadal cieszy się popularnością i może pochwalić aktywną sceną moderską. Wśród dostępnych modyfikacji znajdziemy proste podmiany tekstur ciężarówek i dróg, ale też mody poprawiające grafikę czy system ekonomii w grze, na ogromnych projektach dodających całkowicie nowe tereny do przemierzania kończąc.

Dostępne mody pozwalają dostosować grę do własnych upodobań – większy realizm, lepsza grafika i działanie światła, nowe ciężarówki, samochody oraz akcesoria, większa mapa lub poprawiona fizyka jazdy i zachowanie kierowców na drodze. Można by rzec, że fani wymyślili i stworzyli już wszystko, jednak w internecie nadal pojawiają się nowe mody.

Dzięki fanowskim dodatkom ETS2 może zostać całkowicie odmieniony i zyskać drugie życie. Niedociągnięcia twórców już dawno zostały wyeliminowane przez autorów modyfikacji, a zawartość tego tytułu jest ciągle rozszerzana przez kolejne mody.

Niezależnie od tego, czy szukasz prostych ulepszeń – więcej stacji benzynowych lub realnych cen paliwa – czy też nowych państw do odwiedzenia, znajdziesz tu coś dla siebie.

AKTUALIZACJA 2024

Sprawdziliśmy kompatybilność najlepszych modów do ETS2 z patchem 1.50. Zajął się tym Mateusz „rassi” Ługowik, który ma bardzo dobre informacje dla wszystkich kierowców. Zdecydowana większość autorów najbardziej cenionych modyfikacji dba o to, aby ich projekty były wciąż grywalne!

Jak zainstalować mody

Zanim rozpoczniesz pobieranie i instalację przeróżnych modów, chciałbym ostrzec, że każda ingerencja w pliki może uszkodzić grę. Polecam więc wykonać kopię zapasową profilu kierowcy.

Mody do ETS2 instaluje się zazwyczaj bardzo prosto. Obecnie istnieją dwa główne źródła modów:

  1. Warsztat Steama – przy skorzystaniu z platformy Valve instalacja polega wyłącznie na kliknięciu przycisku „Zasubskrybuj” przy interesującej Cię modyfikacji. Program sam wykona wszystkie czynności i odpowiednio zapisze pobrane pliki.
  2. Strony moderów, fanowskie portale – duża część modów umieszczonych w internecie ma swoje instalatory, więc sprawa wygląda podobnie jak na Steamie. Jeśli jednak autor udostępnił tylko plik w formacie .zip, należy go wypakować i pliki o rozszerzeniu .scs (czasami nie są spakowane) umieścić w folderze mod, który znajduje się na dysku C w katalogu Moje Dokumenty/Euro Truck Simulator 2. Jeśli w archiwum nie ma żadnych plików .scs, tylko folder(y) o nazwie vehicle, map, def itp., do katalogu mod trzeba wrzucić nierozpakowany plik .zip.

Zainstalowane modyfikacje wystarczy już teraz aktywować w menedżerze modów znajdującym się w grze. Aby się do niego dostać, trzeba przejść do edycji profilu kierowcy. Niektóre dodatki odchodzą od tej reguły i wymagają trochę więcej zaangażowania – w takim przypadku pod opisem moda znajdziesz dokładną instrukcję instalacji.

Warto pamiętać, że nie wszystkie modyfikacje współpracują z każdą wersją gry. Niektóre mody do ETS2 wymagają konkretnych wydań lub obecności płatnych DLC. Jeśli wystąpi taka sytuacja, odpowiednią wzmiankę znajdziesz przy opisie danego dodatku.

TWOIM ZDANIEM

Który symulator ciężarówek lubisz najbardziej?

Euro Truck Simulator 2
78,7%
SnowRunner
10,1%
American Truck Simulator
9,5%
German Truck Simulator
0,8%
Inny
0,8%
Zobacz inne ankiety
"American Truck i Euro Truck są jak rodzeństwo" – o serii symulatorów rozmawiamy z prezesem SCS Software

Euro Truck Simulator 2 na konsolach? Co się dzieje z Euro Coach Simulator? Jak długo SCS będzie wspierał ETS 2? Kiedy będzie premiera American Truck Simulator? Na nasze pytania odpowiedział CEO SCS Software.

Najlepsze mody do Euro Truck Simulator 2 - zmieniamy ETS 2
Najlepsze mody do Euro Truck Simulator 2 - zmieniamy ETS 2

Gry tworzone przez SCS Software zawsze słynęły z szerokich możliwości modyfikowania wirtualnego świata. Nie inaczej jest w przypadku ostatniego tytułu tego dewelopera – Euro Truck Simulator 2 z 2012 roku.