70. Clash of Clans. TOP 100 najlepszych gier free-to-play
Spis treści
70. Clash of Clans
CLASH OF CLANS W SKRÓCIE
- Gatunek: strategia
- Platformy: iOS, AND
- Data premiery: sierpień 2012
Następna produkcja to prawdziwy gigant na rynku mobilnym. Pomimo trzynastu lat na karku Clash of Clans pozostaje jedną z najlepiej zarabiających gier w historii i tytułem, który kompletnie przeobraził całą rynek produkcji na smartfony i tablety. Do dzisiaj na rynek trafiło co najmniej kilkadziesiąt jego klonów, ale żaden nie zdobył podobnej popularności.
Pod względem rozgrywki mamy do czynienia z uproszczoną wersją RTS-a, a zabawa obejmuje dwie płaszczyzny. Pierwsza to zarządzanie bazą. Budujemy struktury, gromadzimy surowce oraz wynajdujemy nowe technologie. Musimy także przygotować terytorium na atak nieprzyjacielskich jednostek poprzez stawianie automatycznych systemów obronnych. Drugą płaszczyznę stanowią inwazje na wrogie wioski. Tutaj mamy niewielką kontrolę nad oddziałami, a o zwycięstwie lub porażce decyduje to, jakie jednostki wystawimy do walki.
Wieści na temat Clash of Clans rzadko obecnie rozpalają wyobraźnię tłumów, ale w rzeczywistości gra ma się wyśmienicie. Produkcja wciąż zarabia jak szalona i jest stale rozwijana.
69. Stronghold Kingdoms
STRONGHOLD KINGDOMS W SKRÓCIE
- Gatunek: strategia
- Platforma: PC, iOS, AND
- Data premiery: październik 2012
Podstawowe mechanizmy Stronghold Kingdoms zostały zaczerpnięte wprost z Twierdzy. Wcielamy się w średniowiecznego władcę, a naszym zadaniem jest stworzenie imperium poprzez budowanie zamków i wiosek. Musimy oczywiście dbać o rozwój ekonomii, gospodarować surowcami oraz pilnować, by podwładni byli zadowoleni. Nie brak również szkolenia armii, produkcji uzbrojenia oraz oblężeń. Do tego dochodzą elementy MMO. Nasza nacja funkcjonuje w świecie pełnym podobnych jej państw, z którymi możemy współpracować lub też je zaatakować. Ponadto autorzy bardzo sympatycznie różnicują grę zależnie od lokalizacji graczy. Przykładowo Polacy mogą bawić się w świecie przypominającym współczesną mapę naszego kraju. Mała rzecz, a cieszy.
Nie jest to, niestety, jeden z tych tytułów free-to-play, w które można spokojnie grać bez wydawania pieniędzy. Stronghold Kingdoms kładzie duży nacisk na mikropłatności. W późniejszych etapach rozgrywki co chwilę czujemy się zmuszani do korzystania z wirtualnego sklepiku, w przeciwnym wypadku grożą nam długie okresy bezczynnego czekania. Produkcję ratuje fakt, że opłaty nie są wysokie i do płynnej rozrywki nie potrzeba dużych sum. Ewentualnie jest to dobra propozycja dla osób, które każdego dnia spędzają wiele godzin przy komputerze i mogą pozwolić grze działać w tle, co pewien czas zaglądając jedynie w celu wydania stosownych rozkazów.
68. The Sims 4
THE SIMS 4 W SKRÓCIE
- Gatunek: symulator życia
- Platforma: PC, PS4, XOne
- Data premiery: wrzesień 2014
Tej produkcji nie trzeba przedstawiać chyba nikomu – grały w nią wszystkie dziewczyny i spora część grupy męskich graczy, która jednak nigdy się do tego nie przyzna. Czwarta odsłona symulatora życia mogła znaleźć się na tej liście dopiero w aktualizacji na rok 2022. The Sims 4 przeszło na model free-to-play bowiem dwa lata temu. Stało się to dokładnie 18 października. Darmowa jest oczywiście tylko podstawowa wersja. Za każdy dodatek wciąż trzeba zapłacić. Jeśli chcielibyście mieć je wszystkie, musicie liczyć się z wydatkiem na poziomie kilku tysięcy złotych. Rozsądniej będzie skupić się tylko na najlepszych rozszerzeniach do The Sims 4.
67. Trove
TROVE W SKRÓCIE
- Gatunek: MMORPG
- Platforma: PC, PS4, XOne
- Data premiery: lipiec 2015
Bardzo dobrze wciąż radzi sobie również Trove. Nie wydaje się to specjalnym zaskoczeniem, gdyż produkcja ta jest cały czas rozwijana. Oparto ją na genialnie prostym pomyśle skrzyżowania mechaniki i stylistyki Minecrafta ze strukturą rozgrywki gier MMORPG.
Mamy więc duży świat, przygody, formowanie drużyny, różne klasy do wyboru oraz rozwój bohaterów. Nie brakuje także starć PvP. Jednocześnie uniwersum zbudowane jest z klocków i dzięki technologii voxeli dużą jego część możemy zniszczyć lub przeobrazić. Do tego dochodzi potężny system konstrukcyjny, pozwalający gromadzić surowce i wytwarzać przedmioty oraz wznosić budynki. Taka mieszanka świetnie się sprawdza, a oba aspekty płynnie się dopełniają, tworząc koktajl godny zainteresowania fanów obu typów gier.
66. Arena of Valor
ARENA OF VALOR W SKRÓCIE
- Gatunek: MOBA
- Platformy: AND, iOS, Switch
- Data premiery na AND: 10 sierpnia 2017
Gry MOBA pozostają jedną z najpopularniejszych kategorii na PC, ale gatunek ten miał do niedawna miał spore problemy z przebiciem się na rynku mobilnym. Te kłopoty odeszły jednak do przeszłości wraz z premierą pozycji Arena of Valor (w niektórych regionach funkcjonującej pod tytułem Honor of Kings lub Strike of Kings).
Gra bazuje na rozwiązaniach z League of Legends. Nie jest więc uproszczona jak inne mobilne MOB-y i oferuje wszystko to, czego można by oczekiwać od pecetowego przedstawiciela gatunku. Starcia staczają pięcioosobowe drużyny, choć jednocześnie rozgrywka została trochę przyśpieszona, tak aby mecze były krótsze.
Projekt zaczął karierę jako klon LoL-a, ale aktualizacje nadały mu unikatowy charakter, wprowadzając sporo nowych bohaterów i rozwiązań. Do tego tytuł ten ma wyśmienite samouczki, zdecydowanie najlepsze w swoim gatunku. Mechanika jest skomplikowana, ale gra uczy nas wszystkiego powoli, dostarczając kolejnych informacji dopiero wtedy, gdy ich potrzebujemy.
Ta produkcja to absolutny fenomen i świetnie zarabiająca pozycja free-to-play. W 2020 roku wygenerowała przychody na poziomie 2,45 mld dolarów, czyli o 700 mln większe niż LoL.
65. Conqueror’s Blade
CONQUEROR’S BLADE W SKRÓCIE
- Gatunek: gra akcji
- Platforma: PC
- Data premiery: czerwiec 2019
Choć nasza lista jest obszerna, nie znajdziecie na niej drugiej gry podobnej do Conqueror’s Blade. Tytuł ten bywa często opisywany jako połączenie Mount & Blade i For Honor. To spore uproszczenie, niemniej fani obu tych produkcji świetnie się tu odnajdą.
W Conqueror’s Blade kierujemy generałem dowodzącym armią w trakcie wielkich średniowiecznych bitew. System walki jest zręcznościowy i nieprosty, a konieczność wydawania rozkazów podwładnym wzbogaca rozgrywkę o mocne elementy strategiczne. Skala potyczek okazuje się ogromna, a poza starciami na ubitej ziemi możemy również brać udział w oblężeniach. Do tego dochodzi warstwa strategiczna, w ramach której na wielkiej mapie rywalizują frakcje składające się z licznych grup graczy.
Conqueror’s Blade to szalenie ambitny projekt, mocno odbiegający od innych gier free-to-play dostępnych na rynku. Do tego tytuł ten bardzo dobrze się rozwija, a populacja jego użytkowników jest stabilna. Mamy więc nadzieję, że będziemy się nim cieszyć jeszcze przez długie lata.
64. Dota Underlords
DOTA UNDERLORDS W SKRÓCIE
- Gatunek: strategia
- Platformy: PC, iOS, AND
- Data premiery: luty 2020
Po eksplozji popularności moda Dota Auto Chess rozpoczął się wyścig o wyprodukowanie komercyjnej wersji. Jednym z pretendentów do tronu było dzieło samego studia Valve. Opracowana przez nie gra Dota Underlords ostatecznie nie zatriumfowała w tej rywalizacji, ale i tak okazała się godną uwagi pozycją.
Zasady rozgrywki są podobne jak w modzie. Zabawa polega więc na starciach między drużynami. Potyczki odbywają się automatycznie, a o zwycięstwie decyduje dobór bohaterów. Brzmi prosto, ale w rzeczywistości gra oferuje dużo głębi. Wojowników jest sporo i są bardzo różnorodni, a do tego różne ich kombinacje dają odmienne efekty – posiadanie kilku podwładnych tego samego typu przynosi przydatne bonusy. Nie wystarczy wiec wybrać najmocniejszych herosów. Aby zatriumfować, trzeba się sporo nakombinować.
Gra nie tylko świetnie realizuje pomysły z moda, ale ma również kilka atutów, z powodu których niektórzy gracze mogą wybrać ten tytuł zamiast pozycji konkurencji. Przede wszystkim Dota Underlords cechuje się mniejszą losowością niż inne produkcje z tej kategorii. Ma również poważniejszy klimat. Ponadto posiada zdecydowanie najlepszy tryb dla pojedynczego gracza, oferując zaskakująco rozbudowaną kampanię, będącą czymś więcej niż tylko przystrojonym samouczkiem.
Dota Underlords zalicza duży spadek w naszym zestawieniu, gdyż wszystko wskazuje na to, że studio Valve porzuciło tę grę. Najsmutniejsze jest to, że według plotek sezon 2 miał być w większości gotowy i oferować masę nowej zawartości. Zmiany w bazie danych Steama dają jednak jasno do zrozumienia, że prace nad tą aktualizacją zostały wstrzymane. Mamy nadzieję, że twórcy zmienią zdanie, ale na razie jest to umierająca gra. Dobra wiadomość jest taka, że to, co już wypuszczono, wystarczy na wiele godzin zabawy. To wciąż warta uwagi produkcja, ze świetnym MP i równie dobrym single playerem. Dlatego jeśli do tej pory w nią nie zagraliście, warto zrobić to teraz, dopóki jest jeszcze z kim rywalizować. Bez dalszego rozwoju trudno ocenić, jak długo taki stan rzeczy się utrzyma.
63. MTG Arena
MAGIC: THE GATHERING ARENA W SKRÓCIE
- Gatunek: karcianka
- Platforma: PC, AND, iOS
- Data premiery: wrzesień 2019
Sześć lat temu doczekaliśmy się nowoczesnej adaptacji najpopularniejszej stołowej karcianki. Magic: The Gathering Arena nie próbuje wprowadzać dużych zmian do rozgrywki czy dodawać nowych elementów. Takie zabiegi pogrzebały bowiem wiele wcześniejszych tytułów korzystających z tej licencji. Zamiast tego autorzy postawili na wierne odtworzenie papierowego pierwowzoru i wyszło im to bardzo dobrze.
Owo podejście powoduje, że Magic: The Gathering Arena nie zachwyca przy pierwszym kontakcie. Twórcy zaimplementowali sympatyczne animacje stworów i jednostek , jednak nie zmienia to faktu, że gra wymaga od nowicjuszy bardzo wiele. Aby zacząć wygrywać, trzeba włożyć dużo czasu w naukę mechanizmów i zależności między kartami. Ten wysiłek zostaje jednak potem pięknie wynagrodzony. Papierowy pierwowzór bawi nas od dekad i cały czas jest ulepszany. W rezultacie pod względem głębi oraz rozbudowania Magic: The Gathering Arena zostawia konkurencję daleko w tyle.
Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z karciankami, najpewniej lepiej będziecie się bawić przy innych pozycjach. Natomiast dla osób szukających prawdziwych wyzwań i bogactwa strategii na lata Magic: The Gathering Arena to najlepszy wybór.
62. Albion Online
ALBION ONLINE W SKRÓCIE
- Gatunek: MMORPG
- Platformy: PC, AND, iOS
- Data premiery: lipiec 2017
Albion Online to MMORPG zrealizowane w klasycznym pecetowym stylu. Jest to czysty sieciowy sandbox. Wirtualny świat zamieszkują głównie gracze, jego kształt zależy wyłącznie od ich decyzji, a kluczową rolę podczas zabawy odgrywają potyczki PvP z innymi użytkownikami.
Produkcja ta wzorowana jest na kultowej Ultimie Online, więc nie stanowi specjalnego zaskoczenia fakt, że mechanizmy rozgrywki są tu szalenie rozbudowane. To ten typ gry, z którą można spędzić całe lata bez uczucia znużenia. Pomaga w tym ładna izometryczna grafika i miodny system walki zaczerpnięty z gatunku hack’n’slash.
Gra w 2019 roku przeszła na model darmowy z mikropłatnościami. Było to dobre posunięcie – serwery wyraźnie się ożywiły. Wydaje się, że owa zmiana zapewniła tej produkcji co najmniej kilka dodatkowych lat na rynku.
61. Vindictus
VINDICTUS W SKRÓCIE
- Gatunek: gra akcji
- Platforma: PC
- Data premiery: listopad 2010
Vindictus na pierwszy rzut oka może wydawać się kolejnym koreańskim MMORPG, ale w rzeczywistości jest to gra akcji doprawiona elementami RPG, stawiająca na krótkie misje z niewielką grupą towarzyszy i przede wszystkim na walkę za pomocą bardzo zręcznościowego systemu potyczek. Wiele azjatyckich gier można opisać w ten sposób, ale Vindictus kładzie na to nacisk znacznie mocniej niż większość konkurencji. Starcia toczą się w zabójczym tempie i cechuje je wysoki poziom trudności.
Gracz ma do dyspozycji wiele różnorodnych ataków, jednak stosowanie ich na chybił trafił szybko kończy się tragicznie. Zamiast tego trzeba wykonywać uniki, parować, wyprowadzać kontry i wyczuwać momenty, w których pojawiają się luki w obronie przeciwnika. Same elementy MMO są bardzo ograniczone i w praktyce sprowadzają się głównie do szukania partnerów, natomiast większość rozgrywki spędzamy w instancjonowanych lochach z niewielką grupą towarzyszy. Dostępne są również areny PvP, które dzięki wyśmienitemu systemowi walki oferują doznania niczym w mordobiciach.