Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDPCiOS
Okładka Stronghold Kingdoms (AND)
OkładkaStronghold Kingdoms (AND)

Stronghold Kingdoms

Poboczna odsłona popularnego cyklu Stronghold, stworzonego i rozwijanego niezmiennie przez studio Firefly. Stronghold Kingdoms został zrealizowany w konwencji darmowej gry MMO z mikropłatnościami i tradycyjnie dla serii przenosi graczy w realia mrocznego średniowiecza.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zagraj za darmo | średniowiecze | sieciowe | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Stronghold Kingdoms Premiera

17paź2012

PC

17sie2017

iOS

31sie2017

AND

Stronghold Kingdoms to strategiczna gra MMO nawiązująca niezwykle popularnej serii Twierdza. Podobnie jak tamte produkcje, gra przenosi nas do realiów średniowiecznej Europy, a za jej powstanie odpowiedzialna jest grupa FireFly Studios. Finalna wersja gry zadebiutowała na komputerach PC pod koniec 2012 roku, a kilka lat później tytuł trafił także do użytkowników tabletów z systemem Windows 8 oraz platformy mobilne firm Apple i Google. We wszystkich edycjach gra bazuje na modelu darmowym, uzupełnionym o dobrowolne mikropłatności.

Mechanika

Zabawa w Stronghold Kingdoms sprowadza się głównie do dbania o rozwój królestwa, a w szczególności tytułowej twierdzy. W zdobyciu przewagi nad innymi graczami konieczne są zarówno umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, jak i długoterminowego planowania. Sposób w jaki postanowimy poszerzać swoje wpływy zależy tylko od nas - możemy dążyć do obalenia rządów tyranów i podboju niezdobytych dotąd fortec, toczyć boje z sąsiadami, wykradać surowce konkurentom lub po prostu starać się utrzymać pokój na swoich ziemiach i skupić się na rozwoju ekonomicznym. Nasze królestwo może specjalizować się w różnych dziedzinach np. w handlu, dyplomacji, szpiegostwie, rolnictwie czy sztuce wojennej. Oczywiście bez względu na obraną ścieżkę rozwoju do jej realizacji potrzebne są surowce, które możemy albo pozyskiwać samodzielnie albo handlować z innymi graczami. Trzeba też pamiętać, że nawet najpotężniejsza twierdza ma jakieś słabe strony, które mogą wykorzystać przeciwnicy. Z drugiej strony odkrycie słabostek rywali pomoże nam w trakcie oblężenia.

W Stronghold Kingdoms możemy przyłączyć się do jednego z kilku europejskich państw, a gra dobrze obrazuje życie w średniowiecznym społeczeństwie, opartym na systemie feudalnym. Dzięki rozbudowanym systemowi dyplomacji możemy dołączać do różnych ugrupowań politycznych, zawierać i zrywać sojusze, stopniowo zyskując coraz bardziej na prestiżu i wartości naszego królestwa. Pozycja naszego wirtualnego alter ego w całym królestwie zależy od punktów honoru. Zdobywamy je na wiele sposobów, np. dbając o potrzeby podwładnych, urządzając bankiety czy odnosząc zwycięstwa w walkach. Po zdobyciu odpowiedniej liczby punktów wydajemy je zaś na zwiększenie naszej rangi. W grze łącznie przygotowano dwadzieścia dwa poziomy – od wioskowego głupka aż do księcia, a każdy awans oznacza dostęp do nowych opcji i możliwości rozwoju. Ważnym parametrem jest także popularność, która zależy od wielu czynników, w tym wysokości podatków. Im będzie większa, tym chętniej ludzie zdecydują się na osiedlenie na naszych terenach.

Nowością w porównaniu z poprzednimi odsłonami serii są karty zapewniające określone bonusy. Część z nich otrzymujemy za darmo, ale większość zakupić można za prawdziwe pieniądze. Po wpłaceniu odpowiedniej kwoty nabywamy określoną liczbę wirtualnych koron, które następnie wydajemy na zestawy kart. Te ostatnie podzielone zostały na wiele kategorii: niektóre przyśpieszają produkcję, inne dają przewagę naszym zwiadowcom lub wojskom albo jednorazowo powiększają zapas naszych surowców. Twórcy przygotowali także złożony system rankingów i statystyk, pozwalający wyłonić m.in. najlepszego farmera jabłek w danym dniu lub najlepiej walczącego gracza miesiąca.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 3,2 / 10 na podstawie 420 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 425 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Stronghold Kingdoms: 16+

Stronghold Kingdoms Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Pentium III 1.0 GHz
  • 512 MB RAM (1 GB RAM Vista/7/8)
  • 150 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
PC
iOS
AND