Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSAND
Okładka The Settlers (2009) (iOS)
OkładkaThe Settlers (2009) (iOS)

The Settlers (2009)

Mobilna edycja jednej z najpopularniejszych serii strategii ekonomicznych, zapoczątkowanej w 1993 roku przez niemieckie studio Blue Byte.

Strategiczne | ekonomiczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Settlers (2009) Premiera

6lis2009

iOS

21maj2011

AND

producent: Gameloft wydawca: Gameloft Strona oficjalna

Gry podobne do The Settlers (2009)

RollerCoaster Tycoon 3

Northgard

Ancestors Legacy

Mobilna edycja jednej z najpopularniejszych serii strategiczno-ekonomicznych, która gości na ekranach komputerów od 1993 roku. Gra przeznaczona dla użytkowników urządzeń przenośnych z systemami iOS i Android to w istocie nieco uproszczona wersja The Settlers IV. Za jej przygotowanie we współpracy z autorami oryginału – studiem Blue Byte Software, odpowiada firma Gameloft.

Gra oferuje sprawdzoną mechanikę wczesnych odsłon cyklu, doskonale znaną graczom, którzy zetknęli się już z komputerowymi „Osadnikami”. Naszym zadaniem jest rozbudowa niewielkiej osady do rangi prawdziwego imperium, bazując na skomplikowanym łańcuchu zależności ekonomicznych. Zabawę zaczynamy z reguły od wznoszenia najprostszych budowli, typu chaty leśnika, drwala, rybaka, myśliwego czy kamieniarza. Z czasem budujemy kolejne struktury, które odpowiadać będą za przetworzenie pozyskanych w ten sposób surowców. W końcu pojawia się także aspekt militarny i szereg budynków, które pozwolą nam rekrutować żołnierzy i walczyć z wrogo nastawionymi sąsiadami. Kluczem do sukcesu w grze jest dbanie o odpowiednie zapasy poszczególnych surowców oraz takie rozplanowanie naszej osady, aby łańcuch produkcyjny był możliwie jak najbardziej efektywny.

Oprawa gry w wersji na urządzenia z Androidem porównywalna jest z komputerowym pierwowzorem, wydanym w 2001 roku. Budowana przez nas osada tętni życiem, a w trakcie zabawy możemy podziwiać uwijających się przy pracy osadników. Twórcy przygotowali dla graczy cztery odrębne kampanie, w których stajemy na czele czterech odmiennych ras: Rzymian, Wikingów, Majów oraz tajemniczego Mrocznego Plemienia. Mechanika zabawy jest identyczna dla każdej ze stron, a różnice sprowadzają się do odmiennego wyglądu osadników oraz poszczególnych struktur. W odróżnieniu od pełnoprawnych odsłon serii, mobilne The Settlers nie oferuje trybu „free play”, a także opcji rozgrywki wieloosobowej.

Mobilne The Settlers na Androida dostępne jest tylko z poziomu sklepu wydawcy (Gameloft Store) – gra nie znajduje się w ofercie Google Play.

Minirecenzja The Settlers – osadnicy kolonizują smartfony i tablety!

PLUSY:
  • Stare, dobre The Settlers z wszystkimi charakterystycznymi elementami serii;
  • Rozbudowana – jak na produkcję mobilną – mechanika rozgrywki;
  • Dwuwymiarowa, lecz niezwykle atrakcyjna oprawa graficzna.
MINUSY:
  • Okazjonalne problemy ze sterowaniem;
  • Brak rozgrywki swobodnej oraz trybu multiplayer.

Czasy, w których urządzenia mobilne traktowane były tylko i wyłącznie jako platforma dla casualowych graczy i prostych „klikaczy”, bazujących co najwyżej na rozpoznawalnych w branży gier markach – powoli odchodzą w zapomnienie. Rosnące możliwości tabletów i smartfonów sprawiają, że coraz częściej zaczynają być one przez poważnych producentów gier traktowane jako pełnoprawna platforma do rozbudowanych produkcji o skomplikowanej mechanice. Efektem tego jest m.in. coraz większa ilość „dużych” tytułów, reprezentujących popularne serie gier, zarezerwowanych dotąd wyłącznie dla posiadaczy pecetów i/lub konsol stacjonarnych. Tym też sposobem, w efekcie połączenia sił doświadczonego pecetowego dewelopera – firmy Blue Byte z mobilnym gigantem Gameloft, kolonizację naszych smartfonów i tabletów rozpoczęli także popularni „Osadnicy”.

Mobilna wersja gry The Settlers nie jest przy tym konwersją którejkolwiek z pełnoprawnych odsłon cyklu, ale produkcją przygotowaną od podstaw z myślą o urządzeniach mobilnych. Mimo, że dwuwymiarowej grafice gry najbliżej jest chyba do wydanej w 1998 roku trzeciej części serii, to trzeba przyznać, że na niewielkich ekranach urządzeń mobilnych całość prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, a przy tym – co bardzo ważne – nie pożera zbyt zachłannie baterii naszego smartfona czy tabletu. Podczas zabawy towarzyszy nam za to dobrze znana fanom Settlersów bajkowa, czy wręcz cukierkowa grafika z dopracowanymi modelami budynków i krzątającymi się wokół swych codziennych obowiązków osadnikami.

W kwestii mechaniki gra wykorzystuje wszystkie sprawdzone rozwiązania cyklu, na czele z rozbudowanym modelem ekonomicznym i skomplikowaną siecią zależności, łączącą poszczególne elementy naszego wirtualnego królestwa. Aby więc w pełni czerpać przyjemność z rozgrywki, konieczna jest odrobina doświadczenia i zrozumienie panujących w grze zależności oraz niuansów rozgrywki. Na szczęście twórcy zadbali o odpowiedni samouczek, który co prawda nie wyczerpuje wszystkich pytań i wątpliwości, związanych z tajnikami gry, ale pozwala wszystkim początkującym graczom rozpocząć zabawę bez zbytniego stresu. W toku rozgrywki mamy możliwość pokierowania czterema nacjami: Rzymian, Wikingów, Majów i tajemniczego Mrocznego Plemienia, a dla każdej z nich przygotowano po 6 misji, składających się na całkiem rozbudowaną kampanię, wystarczającą na bite kilkanaście godzin zabawy.

Od strony technicznej The Settlers nie jest oczywiście produkcją idealną, choć trzeba przyznać, że twórcy włożyli sporo pracy celem dostosowania mechaniki oraz modelu sterowania do warunków mobilnych. Mimo, że do dyspozycji graczy oddano niezwykle przydatny zoom, pozwalający na ukazanie wydarzeń w znacznie mniejszej skali niż w pecetowych odsłonach serii, w trakcie rozgrywki wciąż mogą zdarzyć się trudności z trafieniem w odpowiedni punkt ekranu – zwłaszcza jeśli korzystamy z urządzenia o niewielkiej przekątnej ekranu. Element ten nie jest jednak na tyle uciążliwy, by skutecznie odstraszyć graczy od zabawy.

Settlersi w wydaniu Gameloftu to gra z całą pewnością wybijająca się ponad szarą, mobilną przeciętność i przecierająca szlaki dla kolejnych rozbudowanych produkcji na platformy przenośne. Jednocześnie szkoda, że twórcy nie zdecydowali się na wprowadzenie dodatkowych trybów zabawy (np. rozgrywki swobodnej) ani wariantu wieloosobowego, które pozwoliłyby w znaczący sposób przedłużyć czas, spędzony z grą. Po przejściu kampanii pozostaje bowiem pewien niedosyt, ale i nadzieja na to, że pierwsze spotkanie popularnej serii z rynkiem mobilnym nie będzie jednocześnie tym ostatnim…

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe The Settlers (2009): 12+

iOS
AND