Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 9 lutego 2024, 16:04

autor: Adrian Werner

5. Path of Exile (PoE). TOP 100 najlepszych gier free-to-play

Spis treści

5. Path of Exile (PoE)

PATH OF EXILE W SKRÓCIE

  1. Gatunek: RPG akcji
  2. Platformy: PC, XOne, PS4
  3. Data premiery: październik 2013

Na piątym miejscu znalazło się Path of Exile. To zdecydowanie jedna z najlepszych gier free-to-play na rynku, a jej pozycja nie wynika wyłącznie ze słabości konkurencji. Path of Exile to bowiem prawdziwy majstersztyk w kategorii hack’n’slash, nie tylko górujący nad innymi darmowymi grami z tego gatunku, ale obecnie niemający rywali również wśród produkcji pudełkowych.

Tworząc grę, autorzy sprytnie wykorzystali niezadowolenie fanów serii Diablo z kształtu trzeciej części cyklu. Path of Exile okazało się wyśmienitą propozycją dla miłośników Diablo II, oferując hardcore’owy poziom skomplikowania mechaniki, wysoki stopień trudności oraz ponury klimat. Nie ma tu żadnych rewolucyjnych pomysłów, ale wszystko, co charakteryzuje RPG akcji, zostało zrealizowane na medal. Walka sprawia masę frajdy, zawartość jest ogromna, a dla multiplayera ma się ochotę zarywać nocki. Wisienką na szczycie tego tortu jest natomiast łagodny system mikropłatności.

Autorzy Path of Exile nie zamierzają spoczywać na laurach. Produkcja ta poza wydaniem na PC doczekała się także wersji na Xboksa One i PlayStation 4, a jej zawartość jest ciągle wzbogacana przez dodatki. W 2020 ukazały się rozszerzenia Delirium, Harvest oraz Heist. Zwłaszcza ostatnia z tych propozycji była ciekawa, gdyż zaoferowała przygody polegające na dokonywaniu napadów. Rok 2021 przyniósł dodatek Echoes of the Atlas rozbudowujący endgame. Okazał się on tak popularny, że pozwolił grze ustanowić nowy rekord aktywności na Steamie. W 2021 roku otrzymaliśmy jeszcze rozszerzenie Ultimatum, którego główną atrakcją jest możliwość sprawdzenia się w nowych zabójczych wyzwaniach, gdzie mierzymy się z hordami wrogów. W 2022 roku produkcja doczekała się czterech sporych DLC, w tym The Forbidden Sanctum umożliwiający eksplorację prastarej enklawy Templariuszy. Oprócz tego w rozszerzeniu znalazło się miejsce dla nowej waluty, niespotykanych wcześniej przeciwników oraz mechaniki paktów.

Path of Exile to obecnie król hack’n’slashy – nawet Diablo 4 nie dało rady go pokonać – który szybko nie ustąpi z tronu. Zapewne zepchnie go dopiero Path of Exile 2. W 2023 roku mogliśmy zobaczyć kilka nowych gameplayów z „dwójki”.

  1. Więcej o grze Path of Exile

Waszym zdaniem:

Wróciłem do gry po dwóch latach i jest super. Nie mogę uwierzyć, że taka gierka jest za darmo i ciągle się rozwija! Naprawdę „dobra zmiana”. Wydałem trochę na mikropłatności – nie żebym czegoś potrzebował; tak naprawdę tylko z przyzwoitości! Najmniej nachalne mikropłatności w najlepszej grze darmowej, w jaką grałem.

Salim

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku

Jakie są obecnie najlepsze gry, które ukazały się w tym roku? W co warto zagrać, kupić, nie czekając na przeceny? Oto nasza lista najciekawszych produkcji 2023.

Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5
Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5

PS5 okazało się niebywałym sukcesem, ale wysokie ceny gier nowej generacji skłaniają graczy do spoglądania w stronę „darmówek”. W co można już grać za darmo na PlayStation 5.

Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić
Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić

Ciągle gracie w te same pozycje free-to-play i zaczynacie czuć znużenie? Spróbujcie więc czegoś nowego. Oto 8 stosunkowo świeżych darmowych produkcji dostępnych na pecetach.