Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGWWWPC
Okładka Tibia (WWW)

Tibia

Tibia gra MMORPG, w której eksplorując tytułową krainę w poszukiwaniu skarbów oraz walcząc z potworami, rozwijamy cechy i umiejętności stworzonego przez nas bohatera. Gra charakteryzuje się oldskulową oprawą graficzną i całkowitym brakiem dźwięku.

RPG | fantasy | zagraj za darmo | MMORPG | MMO

Okładka Tibia (WWW)

data premiery gry:

3lis1997

PC

9cze2011

WWW

Kultowa gra zaliczana do gatunku MMORPG. Jej akcja toczy się w tytułowej krainie Tibia, a celem zabawy jest rozwijanie umiejętności stworzonego przez siebie bohatera. Można tego dokonać na wiele rozmaitych sposobów, gdyż gra pozwala na pełną swobodę przemieszczania się po świecie i podejmowania rozmaitych działań. Większość czasu spędzamy więc na eksploracji uniwersum gry i poszukiwaniu ukrytych na mapie skarbów.

Podczas podróży będziemy musieli stawić czoła różnej maści potworom, takim jak orki, smoki czy demony – a także innym, wrogo nastawionym graczom. Służy temu całkiem pokaźny arsenał, od oręża białego do broni magicznej i zaklęć.

Przedmioty zdobyte w walce lub jako nagrodę za wykonywanie questów, możemy wykorzystać do rozwoju naszej postaci bądź zamienić na cenną gotówkę. Gracze, którzy osiągnęli ósmy poziom doświadczenia mogą wybrać jedną z czterech dostępnych profesji: rycerza, druida, maga bądź paladyna – dzięki którym nasza postać będzie dalej rozwijać się w wybranym przez nas kierunku.

Duży nacisk w grze położono na rozwój społeczności graczy. Interakcja między nimi realizowana jest poprzez rozmowy, handel, wspólne wyprawy bojowe oraz przynależność do gildii. Bardziej doświadczeni gracze mogą też pomagać początkującym, dzięki specjalnemu systemowi podpowiedzi. Na większości serwerów możliwa jest również walka między postaciami w trybie PvP. Dodatkowo twórcy gry od czasu do czasu raczą graczy rozmaitymi wydarzeniami specjalnymi, jak np. niespodziewanym atakiem hord potworów na miasto.

Pod względem oprawy Tibię od samego początku charakteryzuje old-schoolowa, oparta na bitmapach grafika 2D oraz brak jakichkolwiek dźwięków. Uczestnictwo w grze jest całkowicie bezpłatne, jednak wydawca gry – firma CipSoft GmbH oferuje możliwość wykupienia konta premium, dającego posiadaczom szereg dodatkowych możliwości i bonusów.

Nie da się ukryć, że Tibia to gra na swój sposób legendarna i budząca skrajne uczucia – od uwielbienia do nienawiści. Chwalona za pomysł i grywalność a jednocześnie ganiona za oszczędną oprawę i brak konkretnej fabuły, na przestrzeni lat stała się przedmiotem wielu fanowskich modyfikacji, z których najpopularniejsze przenosiły graczy np. do uniwersum słynnego anime Dragon Ball. Tibia była też tematem wielu kontrowersji i sporów, dotyczących uzależnienia od Internetu i gier sieciowych. To wszystko jednak nie zaszkodziło produkcji Niemców, a jedynie wzmogło jej niesamowitą popularność.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 4,9 / 10 na podstawie 5889 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Tibia

odpowiednia dla każdego wieku

Wild West Online – gra zalicza pierwsze opóźnienie – Sieciowe Wieści (08/12/2017)
Wild West Online – gra zalicza pierwsze opóźnienie – Sieciowe Wieści (08/12/2017)

wiadomość8 grudnia 2017

Witamy w kolejnej odsłonie Sieciowych Wieści, w której piszemy m.in. o przesunięciu premiery Wild West Online, sprawach sądowych z oszustami w Fortnite: Battle Royale, aferze na turnieju StarCrafta II, zimowej aktualizacji Tibii, zamkniętych beta-testach Magic The Gathering: Arena i o kolejnym typie waluty w Overwatch (na zakup e-sportowych skórek). Zapraszamy!

Ho-Oh zawitał do Pokemon GO – Sieciowe Wieści (01/12/2017)
Ho-Oh zawitał do Pokemon GO – Sieciowe Wieści (01/12/2017)

wiadomość1 grudnia 2017

Witamy w kolejnej odsłonie Sieciowych Wieści, w której piszemy m.in. o nowym legendarnym pokémonie w Pokémon GO, bliskim uruchomieniu trybu PvP w MU Legend, dodaniu klasy Assassina do Revelation Online, nowych serwerach Tibii, drugim uderzeniu strzelanki Veterans Online oraz pożegnaniu Marvel Heroes Omega. Zapraszamy!

Wild West Online - wersja Early Access rusza 15 listopada  – Sieciowe Wieści (10/11/2017)
Wild West Online - wersja Early Access rusza 15 listopada – Sieciowe Wieści (10/11/2017)

wiadomość10 listopada 2017

Witamy w kolejnej odsłonie Sieciowych Wieści, w której piszemy m.in. o ukończeniu najtrudniejszego rajdu w Final Fantasy XIV po 11 dniach grania, łatce do ARK: Survival Evolved pod Xboxa One X, rekordowo wielkiej dioramie na bazie World of Warcraft: Battle for Azeroth, nadchodzących nowościach w Tibii oraz o zapowiedzi Relic Hunters Legend. Zapraszamy!

Black Desert najpopularniejszym MMORPG na Steam – Wieści MMO (08/07/2017)
Black Desert najpopularniejszym MMORPG na Steam – Wieści MMO (08/07/2017)

wiadomość8 lipca 2017

Dziś na łamach Wieści MMO wypatrujemy debiutu Albion Online, sprawdzamy popularność Black Desert na platformie Steam, analizujemy sytuację Secret World Legends tuż po premierze, a także zdradzamy jeden z największych sekretów Tibii.

20-lecie Tibii i 74-letni fan MMO – Wieści MMO (17/01/2017)
20-lecie Tibii i 74-letni fan MMO – Wieści MMO (17/01/2017)

wiadomość17 stycznia 2017

Dzisiaj piszemy m.in. o kolejnej fazie beta-testów Revelation Online, problemach z serwerami w ArcheAge, morskiej aktualizacji do Black Desert, jump evencie w DC Universe Online, a także o 20-leciu Tibii i 74-letnim miłośniku gier MMO.

PC
WWW