Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Ultima Online (PC)

Ultima Online PC

Jedna z pierwszych internetowych gier MMORPG, której udało się odnieść duży sukces komercyjny. Produkcja opracowana przez firmę Origin Systems osadzona została w uniwersum zapoczątkowanej w 1980 roku serii Ultima.

RPG | fantasy | MMORPG | widok izometryczny | MMO

PC Windows
Okładka Ultima Online (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

29kwietnia1997

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ultima Online jest pierwszą internetową grą typu MMOcRPG z prawdziwego zdarzenia, a jej rynkowy sukces stał się inspiracją m.in. dla twórców bestsellerowego cyklu EverQuest. Program umożliwia wykreowanie własnej postaci bohatera i uczestniczenie w wielotysięcznym wirtualnym społeczeństwie poprzez reprezentowanie wybranej profesji (np. wojownik, kupiec i mag). Warto zauważyć, że zabawa wymaga regularnego uiszczania opłaty subskrypcyjnej. Administrowaniem projektem zajmują się specjalnie wyznaczone do tego celu osoby (tzw. mistrzowie gry), rozwiązujące wszelkie pojawiające się problemy.

Warstwa fabularna przedstawia nam fantastyczne uniwersum o nazwie Britannia (atmosfera przypomina nieco średniowieczną Europę Zachodnią) krótko po wydarzeniach z Ultima I: The First Age of Darkness. Straszliwy czarnoksiężnik Mondain został pokonany, a jego Klejnot Nieśmiertelności uległ zniszczeniu. Sytuacja ta doprowadziła do powstania niezliczonych równoległych światów, funkcjonujących w ramach systemu UO jako odrębne serwery sieciowe.

Developerzy zadbali o czytelną oprawę wizualną, przejrzysty interfejs oraz skomplikowane środowisko, cechujące się nadzwyczaj wysokim stopniem interaktywności. Natomiast przebieg akcji ukazano w rzucie izometrycznym. Całości dopełnia znakomicie dopasowana do klimatu ścieżka muzyczna.

Ponadto produkt doczekał się pięciu oficjalnych rozszerzeń, których tytuły brzmią następująco (odnośniki kierują do odpowiednich wpisów encyklopedycznych)

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 494 głosów czytelników.

Gry podobne do Ultima Online

Wymagania wiekowe Ultima Online

12+

Wymagania sprzętowe Ultima Online

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 400 MHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 16 MB (Riva TNT lub lepsza)
  • 1.5 GB HDD
  • Windows 98/XP
Wieści ze świata (Valve, The Evil Within 2, Ultima Online) 25/09/2017
Wieści ze świata (Valve, The Evil Within 2, Ultima Online) 25/09/2017

wiadomość25 września 2017

Dziś piszemy o porzuconej koncepcji kooperacyjnej gry fantasy od Valve Software, uwiecznionej na szkicach grafika Drew Wolfa, silniku STEM napędzającym The Evil Within 2 i o dwudziestoleciu istnienia Ultimy Online – jednej z pierwszych gier MMO. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (The Walking Dead, Call of Duty: Black Ops II, iPhone 5) 25/9/12
Wieści ze świata (The Walking Dead, Call of Duty: Black Ops II, iPhone 5) 25/9/12

wiadomość25 września 2012

Dziś piszemy m.in. o pudełkowej wersji The Walking Dead, opcji instalacji tekstur w strzelaninie Call of Duty: Black Ops II na PlayStation 3, rozbudowanej edycji gry Saints Row: The Third, a także wynikach sprzedaży iPhone 5. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Głęboko pod ziemią - komputerowe dungeon crawlery lat 80tych i 90tych
Głęboko pod ziemią - komputerowe dungeon crawlery lat 80tych i 90tych

wiadomość5 maja 2012

Klasyczne dungeon crawlery z widokiem z pierwszej osoby skradły kawał życia niejednemu z nas. Łażenie po piwnicach, lochach, katakumbach, jaskiniach i innych miejscach pełnych skarbów oraz niebezpieczeństw tworzono jednak na tyle oryginalnie i na tyle różnorodnie, że wciągało na długie godziny. Zamierzchłe czasy Amigi, Atari, C64 i wczesnego PC nie są jednak wcale aż tak zamierzchłe – bo moda powraca, bo stare gry gatunku wciąż dają radę, bo można coraz łatwiej je dostać. Bo po prostu dobrze się w nie gra.

Ultimate RPG - nowa gra MMO Richarda Garriotta duchowym następcą Ultimy Online
Ultimate RPG - nowa gra MMO Richarda Garriotta duchowym następcą Ultimy Online

wiadomość13 grudnia 2011

Richard Garriott powiedział, że gra Ultimate RPG będzie duchowym następcą Ultimy Online, czyli tytułu, który spopularyzował gatunek MMORPG. Zasłużony twórca ujawnił również kilka szczegółów dotyczących tajemniczego projektu.

Twórca serii Ultima pracuje nad nowymi grami

wiadomość15 marca 2011

Richard Garriott stworzył przed laty kultową, aczkolwiek nieco zapomnianą serię Ultima. W ostatnim czasie producent wyraźnie zwolnił tempo, ale nie zrezygnował z pracy w branży. Studio Portalarium założone przez Garriotta pracuje nad dwoma grami społecznościowymi. Ciekawe jest to, że w jednej z nich pojawi się słynne alterego twórcy, czyli Lord British.