Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 9 lutego 2024, 16:04

autor: Adrian Werner

2. Fortnite. TOP 100 najlepszych gier free-to-play

Spis treści

2. Fortnite

FORTNITE: BATTLE ROYALE W SKRÓCIE

  1. Gatunek: gra akcji
  2. Platformy: PC, XOne, PS4, iOS, Switch, AND, XSX, PS5
  3. Data premiery na PC: wrzesień 2017

Fortnite: Battle Royale to największa i najważniejsza gra ostatnich lat. Projekt, który powstawał latami i do którego dodano tryb battle royale dopiero po tym, jak eksplodowała popularność PUBG, szybko usunął tę produkcję w cień i stał się największym fenomenem od czasów LoL-a. Przyczyn sukcesu było wiele. Zdecydowanie dobrym pomysłem okazał się model free-to-play, a kreskówkowa stylistyka i elementy budowania skutecznie wyróżniły ten tytuł na tle konkurencji.

Epic Games zakasowało ją również wsparciem dla wielu platform. Gra zadebiutowała na PC, ale potem szybko dorobiła się wersji na Xboksa One i PlayStation 4 oraz mobilny system iOS. Doczekaliśmy się też wydań na Nintendo Switch, Androida i konsole nowej generacji. Co ważne, na wszystkich tych platformach jest to ta sama gra i użytkownicy różnych urządzeń mogą bawić się wspólnie.

Studio Epic Games wygrało także tempem rozwoju. O ile ewolucja Playerunknown’s Battlegrounds zawsze była powolna, tak Fortnite: Battle Royale stanowi pod tym względem jego kompletne przeciwieństwo. Gracze co chwilę otrzymują nowe postacie i zabawki do wypróbowania, a świat gry regularnie ulega zmianom.

Rok 2021 był kolejnym bardzo udanym dla Fortnite’a. Pojawiła się masa nowości. Mogliśmy wziąć udział w przygodzie single player i piłkarskim turnieju, jak również w koncercie Ariany Grande, zdobyć wiele dodatkowych skórek oraz dać się porwać przez kosmitów. Mocno ulepszono grafikę oraz dodano wariant rozgrywki Impostors wzorowany na Among Us. Z kolei w grudniu 2021 zakończono Chapter 2 w „epickim” evencie, który wywrócił mapę do góry nogami, oferując mocno odmienione lokacje, gdy rozpoczął się trzeci rozdział gry.

Również i w 2022 roku twórcy nie zwalniali tempa. W grze pojawił się tryb Zero Build, który skłonił wielu graczy do powrotu do Fortnite. Poza tym udało się nawiązać współpracę z firmą Old Spice. Po raz pierwszy w strzelance pojawiły się też postacie z Dragon Balla. Żeby tego było mało, Rozdział 4 wprowadził m.in. skórkę Geralta z Rivii, nowe bronie i kolejną mapę. W 2022 roku udało się też przenieść battle royale na silnik graficzny Unreal Engine 5.1.

Chyba żadna inna produkcja na rynku nie zmienia się tak szybko i dopóki twórcy będą dbali o dostarczanie świeżych lokacji, dopóty miliony graczy będą regularnie logować się do Fortnite’a.

Pomimo wszystkich zmian i nowości gracze mają wielki sentyment do pierwotnego kształtu produkcji. Dowodem na to jest nowy rekord popularności ustanowiony w 2023 roku. Został on zarejestrowany 4 listopada, czyli podczas debiutu nowego sezonu przywracającego mapę znaną z początków Fortnite. Wydarzenie to przyciągnęło 44,7 mln graczy.

  1. Więcej o grze Fortnite: Battle Royale

Waszym zdaniem:

Moim zdaniem zdecydowanie jest to najlepsza gra battle royale. Całkowicie mnie wciągnęła. Myślałem, że nic lepszego jak PUBG nie będzie, ale ochota na granie w grę Playera całkowicie mi przeszła od momentu wypuszczenia Fortnite’a.

Dynamika – to to zrobiło robotę. Nie trawię kampienia, pokładania się w trawie czy siedzenie za drzewem pół meczu – przyprawia mnie to o mdłości i automatycznie podwyższa ciśnienie. Na szczęście tutaj tych kamperów nie ma tak wielu. Budowanie – dzięki temu właśnie gra zyskała tę dynamikę; jeśli nie nauczysz się dobrze i sprawnie budować, nie będziesz w tej grze dobry.

mniszq

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2023 - aktualna lista najlepszych tytułów tego roku

Jakie są obecnie najlepsze gry, które ukazały się w tym roku? W co warto zagrać, kupić, nie czekając na przeceny? Oto nasza lista najciekawszych produkcji 2023.

Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5
Najlepsze darmowe gry na PS5 - gry free-to-play na PlayStation 5

PS5 okazało się niebywałym sukcesem, ale wysokie ceny gier nowej generacji skłaniają graczy do spoglądania w stronę „darmówek”. W co można już grać za darmo na PlayStation 5.

Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić
Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić

Ciągle gracie w te same pozycje free-to-play i zaczynacie czuć znużenie? Spróbujcie więc czegoś nowego. Oto 8 stosunkowo świeżych darmowych produkcji dostępnych na pecetach.