Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 grudnia 2022, 13:38

Fortnite zachwyca grafiką na ulepszonym silniku

Start nowego sezonu Fortnite został ogłoszony wraz z aktualizacją, przenoszącą popularne battle royale na najnowszą wersję silnika graficznego Unreal Engine 5.1.

Źródło fot. Epic Games
i

Deweloperzy z Epic Games przygotowali prawdziwy skok graficzny na next-genową miarę w swojej najbardziej dochodowej produkcji – Fortnite.

Wraz z wczorajszą aktualizacją, przenoszącą graczy w pierwszy sezon czwartego rozdziału, popularne battle royale otrzymało wiele graficznych usprawnień i funkcji związanych z przenosinami na Unreal Engine 5.1.

Nowa jakość grafiki w Fortnite

Zastosowanie najnowszej wersji Unreal Engine 5 poskutkowało możliwością zastosowania takich technologii, jak Lumen, pozwalający na realistyczne odbijanie się promieni w wodzie i połyskliwych materiałach, czy Nanite, zapewniający większą szczegółowość obiektów.

Nanite

Technologia ta zapewnia „wysoce szczegółową geometrię architektoniczną”, dzięki czemu wszystkie budynki i otoczenie naturalne są renderowane w czasie rzeczywistym z milionów wielokątów.

Jak podają deweloperzy, pojedyncze drzewo ma składać się z około 300 tys. wielokątów.

Lumen

Jak zostało wspomniane, technologia Lumen odpowiada za oświetlenie w lepszej jakości. Dotyczy to nie tylko promieni słońca odbijających się w wodzie, ale również w każdej nadającej się do tego powierzchni (nawet niektórych elementów strojów).

Fortnite zachwyca grafiką na ulepszonym silniku - ilustracja #1

Refleksy na wodzie sporo zyskały dzięki przesiadce na nowy silnikFot. Epic Games

Wirtualne mapowanie cieni

Ta opcja graficzna zapewnia wyjątkową szczegółowość cieni. Dzięki niej każdy, nawet najdrobniejszy cień rzucany przez małe obiekty (np. kapelusz) ma być dobrze widoczny.

Dodatkowo Fortnite otrzymał opcję superrozdzielczości czasowej, która, jak tłumaczą deweloperzy, jest ulepszoną wersją tymczasowego antyaliasingu. Dzięki temu na jakości mają zyskać grafika i płynność obrazu.

Fortnite zachwyca grafiką na ulepszonym silniku - ilustracja #2

Fot. Epic Games

Zmiany na PC

Aktualizacja, choć poza PC obejmuje także PS5, XSX/XSS oraz granie w chmurze, to właśnie na blaszakach przyniosła największe zmiany.

Cała sekcja ustawień graficznych na PC została poddana znaczącemu przemodelowaniu, by pomieścić gdzieś nowe funkcje (więcej o tym przeczytacie pod tym linkiem). Otóż do obsługi nowych opcji grafiki będzie potrzebny nieco lepszy sprzęt.

Minimalne ustawienia sprzętowe do obsługi funkcji Nanite zalecają korzystanie:

  • W przypadku kart Nvidia: co najmniej z kart z serii Maxwell (od GeForce 750/750Ti w górę);
  • W przypadku kart AMD: co najmniej z kart z generacji GCN.

Jeśli chodzi o zalecane ustawienia graficzne, to do wymagań wskoczyły:

  • Nvidia: GeForce RTX 2080 lub nowsze;
  • AMD: Radeon RX 5700 lub nowsza.

Fortnite „na koksie” wymaga też DirectX 12.

Warto dodać, że wraz z najnowszą aktualizacją Fortnite kończy wspieranie starszych systemów operacyjnych, takich jak Windows 7 i 8. Od teraz do grania z oficjalnym wsparciem konieczne będą Windows 10 lub 11.

Michał Ciężadlik

Michał Ciężadlik

Półprofesjonalny muzyk, którego zajawka zaczęła się w dzieciństwie i żyje do tej pory. Za dzieciaka myślał, że zostanie gwiazdą rocka (i po dziś dzień ma niewielką nadzieję, że to się spełni). Był w kilku zespołach w okresie liceum i studiów, ale z żadnym nie odniósł sukcesów, lecz po części żyje z muzyki – niestety, grając do kotleta i na weselach. Studiuje dziennikarstwo i swoje pierwsze kroki stawiał w radiu, lecz nie zagrzał tam długo miejsca, wolał poszukać czegoś innego. Imał się różnych zawodów, często zupełnie niezwiązanych z zawodem; przez kilka lat był nawet barmanem. Do Gry-Online.pl trafił w grudniu 2020 roku i od tamtej pory jest lojalnym padawanem Newsroomu, chociaż współpracował również z Friendly Fire, gdzie zajmował się TikTokiem. W grach obecnie preferuje multi nad singla; w CS:GO spędził łącznie ponad 1100h, w League of Legends prawdopodobnie drugie tyle, chociaż dobrą grą singlową również nie pogardzi.

więcej