Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4
Okładka PlanetSide 2 (PC)
OkładkaPlanetSide 2 (PC)

PlanetSide 2

Pierwszoosobowa strzelanina MMO, za której opracowaniem stoi studio wchodzące w skład Sony Online Entertainment. Pozycja zadebiutowała na komputerach osobistych, jednak z czasem doczekała się premiery również na konsoli PlayStation 4.

Akcji | FPP | science fiction | zagraj za darmo | MMOFPS | FPS | kooperacja | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

PlanetSide 2 to pierwszoosobowa strzelanka MMO, w której na mapach spotykają się setki graczy, uczestniczących w jednym, gigantycznym konflikcie. Produkcja została stworzona przez studio wchodzące w skład Sony Online Entertainment, oddziału firmy Sony Computer Entertainment zajmującego się tytułami online. Gra jest też rozwinięciem pomysłu z pierwszego PlanetSide, który wyszedł w 2003 roku na komputerach PC.

PlanetSide 2 to futurystyczna strzelanka, rozgrywająca się na planecie Auraxis, na którą trafiła część ludzkości, wysłana w celu zbadania anomalii kosmicznej. Koloniści nie potrafili dojść do porozumienia w elementarnych kwestiach, więc doszło do podziału na trzy frakcje: praworządną Terran Republic, anarchistyczny New Conglomerate oraz Vanu Sovereignty, grupę wierzącą, że drogą do rozwoju ludzkości jest wykorzystanie pradawnej technologii nieznanego pochodzenia. Dochodzi do potężnego konfliktu – o terytorium, władzę i zasoby.

Druga odsłona PlanetSide podąża drogą wyznaczoną przez pierwowzór. Sednem rozgrywki jest walka o terytorium na olbrzymich mapach, mogących pomieścić nawet kilka tysięcy graczy. Każda z nich składa się z dziesiątek baz, przyczółków i lokacji. Rozmiary lokacji sprawiają, że poruszanie się po nich musiało zostać uproszczone – uczestnicy korzystają z teleportów, pojazdów oraz systemu automatycznego przenoszenia do miejsc, w których toczy się akcja.

W drugim PlanetSide autorzy sięgnęli po klasyczne pomysły, ale podali je w nowy sposób. Gra ma więc cechy współczesnych strzelanek: od sterowania, aż po namiastkę regenerującego się życia (w tym przypadku chodzi o tarcze). Gracze rozwijają postacie, zdobywając nowe umiejętności. Na polu walki trzeba też przyjąć jedną z kilku klas, które utworzono, aby zwiększyć znaczenie rozgrywki drużynowej. Wśród nich są wyposażony w plecak odrzutowy Light Assault, leczący Medic oraz specjalizujący się w naprawach Engineer. Każdy z nich pełni jakąś funkcję i może przysłużyć się frakcji nie tylko poprzez eliminowanie wrogów.

Gra powstała na silniku Forgelight Engine, z którego korzysta także EverQuest Next. Zastosowanie tej technologii pozwoliło stworzyć znacznie bardziej złożone mapy przy zachowaniu ich rozmiarów. PlanetSide 2 może pochwalić się też cyklem dobowym, zaawansowanym silnikiem fizyki i paroma innymi dodatkami. Kosztem tego technologicznego przepychu są stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe.

Ostatnia modyfikacja 23 października 2012

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 845 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 274 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI PlanetSide 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

PlanetSide 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core i5 3 GHz
  • 4 GB RAM (8 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 1024 MB (GeForce GTX 560 lub lepsza)
  • 15 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
PC
PS4