Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweiOSANDWWW
Okładka Fallen London (iOS)

Fallen London

Fallen London to gra przygodowa z elementami RPG, która koncentruje się na aspekcie narracyjnym. Podczas zabawy eksplorujemy przedziwny Londyn z alternatywnej wersji epoki wiktoriańskiej i bierzemy udział w historiach, których przebieg kształtujemy własnymi decyzjami.

Przygodowe

Okładka Fallen London (iOS)

data premiery gry:

28wrz2009

WWW

19kwi2016

iOS

31sie2016

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fallen London to wydana na Androida narracyjna przygodówka z elementami RPG. Produkcję opracowało studio Failbetter Games i korzysta ona z modelu darmowego z mikropłatnościami.

Akcja gry toczy się w alternatywnej wersji epoki wiktoriańskiej. W rzeczywistości Książe Albert zmarł w 1861 roku, natomiast w świecie Fallen London, jego żona, czyli Królowa Wiktoria, uratowała życie swojego ukochanego poprzez dobicie targu z prastarą organizacją znaną jako Bazar. Ceną za to było przemieszczenie całego Londynu milę pod ziemię. W momencie rozpoczęcia zabawy metropolia znajduje się tam już trzecią dekadę, otoczona przez przedziwny ocean znany jako Unterzee, pełen wysepek i morskich potworów.

Produkcja nie opowiada jednej składnej historii, a stanowi skarbnicę setek mniejszych opowieści z tego świata. Niektóre z nich są samodzielnymi historiami, a inne łączą się ze sobą w dłuższe fabuły. Podczas zabawy możemy nie tylko poznać mieszkańców miasta, ale także m.in. nawiązać kontakt z innymi podziemnymi metropoliami, odwiedzić wymiar marzeń sennych, a nawet spotkać samego Lucyfera, który otworzył w Londynie oficjalną ambasadę Piekła.

Rozgrywka koncentruje się na braniu udziału w opowieściach. Eksplorując świat, regularnie natrafiamy na miejsca, z którymi interakcja powoduje rozpoczęcie nowej historii. Potem śledzimy jej przebieg i w odpowiednich momentach podejmujemy ważne decyzje, w istotny sposób kształtujące dalszy przebieg wydarzeń. Współgrają z tym elementy RPG. Gracz musi stworzyć własną postać, a następnie rozwijać jej statystyki oraz zarządzać ekwipunkiem.

Zabawę urozmaicają także elementy MMO. Każdy gracz eksploruje bowiem wspólną wersję miasta i niektóre z przygód wpływają na kształt tego, co zobaczą wszyscy inni użytkownicy. Ponadto gra jest cały czas rozwijana i regularnie wprowadzane są do niej nowe lokacje, postacie i historie.

Minirecenzja Fallen London - tam, gdzie diabeł mówi dobranoc

PLUSY:
  • Oryginalny pomysł na rozgrywkę;
  • Fabuła potrafi zainteresować;
  • Wciąga…
MINUSY:
  • …pod warunkiem, że przymknie się oko na mikropłatności…
  • …na przedłużające się w nieskończoność loadingi…
  • …i zna się język angielski.

Gry przeglądarkowe mają to do siebie, że zazwyczaj całkiem nieźle wpasowują się w specyfikę urządzeń mobilnych. Fallen London spotkał podobny los – mamy bowiem do czynienia z mobilną wersją hitu z 2009 roku, który początkowo funkcjonował wyłącznie w obrębie WWW. Już wtedy omawiana produkcja robiła niemałe wrażenie – deweloperzy chwalili się, że na jej potrzeby spisali historię na ponad milion słów. Czy zatem „mobilni” gracze powinni szturmem się na nią rzucić? Tak. I nie. Wszystko zależy bowiem od tego, ile są w stanie wycierpieć.

Zacznijmy jednak od początku – Fallen London to oryginalna gra RPG, w której trafiamy do… podziemnego Londynu. Opowiedziana w grze historia potrafi zainteresować, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę jej nietypową konstrukcję – nie śledzimy bowiem jednej opowieści, lecz pomniejsze wątki, które stanowią kolejne elementy fabularnej układanki. Przed rozpoczęciem zabawy wybieramy, jak ma wyglądać podobizna naszej postaci (która zresztą jest byłym więźniem) i... voilla, stolica Anglii staje przed nami otworem.

Fallen London jest grą RPG z prawdziwego zdarzenia – w trakcie zabawy rozwijamy bohatera, a to, jakie statystyki zdecydujemy się ulepszać, nie pozostaje bez wpływu na przebieg rozgrywki i powodzenie podejmowanych przez nas akcji. Dodatkowo dokonywane wybory kształtują charakter naszego protagonisty. Wszystkie działania wiążą się jednak z wykorzystaniem specjalnych kart. Ich zapas jest uzupełniany co jakiś czas, jednak w wielu przypadkach to nie wystarcza – o ile bowiem jedne akcje wymagają pojedynczych egzemplarzy, a tyle bardziej skomplikowane przedsięwzięcia wymagają niekiedy poświęcenia nawet pięciu elementów talii. Można się do tego przyzwyczaić, gdyby nie…

…aspekty typowe dla gier free-to-play. Teoretycznie bowiem w Fallen London śmiało można się bawić, nie wydając przy tym ani złotówki. Oczekiwanie na odnowienie zestawu kart bywa jednak drażniące – niecierpliwym nie pozostaje nic innego, jak wykorzystać prawdziwą gotówkę. Ponadto warto pamiętać, że gra wymaga do działania połączenia z Internetem – wszyscy gracze bowiem dzielą między sobą jedną wersję Londynu (ich poczynania mają wpływ na jego kondycję), a rozpoczęcie zabawy wymaga założenia konta w systemie Story Nexus. Jeśli zatem z jakichś przyczyn nie jesteście w stanie dołączyć do zabawy w sieci – cóż, w Fallen London nie pogracie. Swoją drogą – przedłużające się w nieskończoność loadingi także potrafią dać w kość.

Nie ma co ukrywać, że fabuła odgrywa w Fallen London rolę pierwszoplanową. Słów jest tu więcej, aniżeli obrazów. Dlatego też jest to tytuł przeznaczony wyłącznie dla osób, które potrafią dość sprawnie posługiwać się językiem angielskim. Oprawa wizualna jest oszczędna, a jej celem jest jedynie pobudzenie wyobraźni gracza. Poszczególne jej elementy zasługują jednak na uwagę – całość utrzymano bowiem w charakterystycznym, zapadającym w pamięć stylu, a specyficzny klimat budowany jest również przez warstwę dźwiękową.

Fallen London to eksperyment i choć w ogólnym rozrachunku jest to udana produkcja, powinna zainteresować wyłącznie zagorzałych miłośników gatunku oraz osoby chętne na nowe doznania. Gracze, którzy przedkładają wartką i efektowną akcję nad warstwę fabularną, raczej nie mają tu czego szukać.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 130 głosów czytelników.

Gry podobne do Fallen London

Wymagania wiekowe Fallen London

12+

Zwolnienia w Failbetter Games - Sunless Skies sprzedaje się poniżej oczekiwań
Zwolnienia w Failbetter Games - Sunless Skies sprzedaje się poniżej oczekiwań

wiadomość8 lutego 2018

Słabsza niż się spodziewano sprzedaż Sunless Skies we wczesnym dostępie zmusiła studio Failbetter Games do zwolnienia części pracowników i opóźnienia premiery pełnej wersji gry. Podjęto także decyzję o zamknięciu mobilnego wydania Fallen London. Dalej rozwijana będzie za to edycja przeglądarkowa.

Fallen London wreszcie także na Androidzie
Fallen London wreszcie także na Androidzie

wiadomość2 września 2016

Po kilku miesiącach od premiery na iOS doczekaliśmy się wreszcie premiery Fallen London, czyli wyśmienitej przygodówki z elementami RPG, którą opracowało znane z Sunless Sea studio Failbetter Games.

Najlepsze mobilne gry kwietnia (m.in. Bladebound, Fallen London i Hammer Bomb)
Najlepsze mobilne gry kwietnia (m.in. Bladebound, Fallen London i Hammer Bomb)

wiadomość5 maja 2016

Omawiamy najlepsze gry mobilne kwietnia. Wśród polecanych pozycji znalazły się m.in. Bladebound, Chameleon Run, Pathfinder Adventures, No Thing, Hammer Bomb, Fallen London, Tormentum: Dark Sorrow oraz Warbits.

Fallen London - pierwsza gra twórców Sunless Sea trafi na urządzenia mobilne
Fallen London - pierwsza gra twórców Sunless Sea trafi na urządzenia mobilne

wiadomość31 maja 2015

Znane z Sunless Sea studio Failbetter Games ogłosiło, że pracuje nad mobilnymi wersjami swojej pierwszej gry, czyli narracyjnej przygodówki Fallen London.

iOS
AND
WWW