Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDPCiOS
Okładka 80 Days (AND)

80 Days

Strategiczno-przygodowa gra tekstowa, zainspirowana klasyczną powieścią Juliusza Verne’a W 80 Dni Dookoła Świata.

Przygodowe | science fiction | steampunk | książki | 2D | elementy strategiczne | statki powietrzne | XIX wiek

Okładka 80 Days (AND)

producent: inkle Ltd

wydawca: inkle Ltd

Strona oficjalna

data premiery gry:

31lip2014

iOS

16gru2014

AND

29wrz2015

PC

80 Days na platformę PC, iOS i AND to strategiczno-przygodowa gra tekstowa, zainspirowana klasyczną powieścią Juliusza Verne’a W 80 Dni Dookoła Świata. Tytuł pierwotnie został stworzony z myślą o urządzeniach mobilnych z systemem Android, a po roku trafił również na komputery PC. Za jego powstanie odpowiada dwuosobowe brytyjskie studio inkle, nagrodzone za swą produkcję m.in. czterema nominacjami do nagrody BAFTA oraz wieloma wyróżnieniami za najlepszą grę mobilną czy najlepszą fabułę.

Fabuła

80 Days skupia się na osobie głównego bohatera książki Phileasa Fogga i jego tytułowej podróży dookoła świata. Gracze wcielają się jednak w postać nowozatrudnionego służącego imieniem Passepartout (w polskiej wersji powieści znanego jako Obieżyświat). I to właśnie do nich należeć będzie umożliwienie swojemu pracodawcy wygrania lukratywnego zakładu, poprzez zadbanie o wszystkie szczegóły toczącej się wyprawy.

Mechanika

Pod względem mechaniki 80 Days w wersji na platformę PC, iOS i AND stanowi ewolucję rozwiązań, stosowanych w klasycznych grach paragrafowych. Podróżując po świecie musimy bowiem podejmować szereg istotnych decyzji, które wywrą bezpośredni wpływ na przebieg podróży i ukształtują dalszy bieg fabuły. Gra jest w dużym stopniu nieliniowa, a podczas wędrówki możemy odwiedzić blisko 150 miejsc, rozsianych po całym świecie, nie zapominając jednak o upływającym czasie i ilości dni pozostałych do upłynięcia terminu zakładu. Do obowiązków gracza należy między innymi wybór kolejnych miejsc podróży, trasy przejazdu i wykorzystanych środków transportu. Musimy także dbać o dobre samopoczucie i zdrowie naszego pana, zapewniając mu noclegi i podając niezbędne lekarstwa. Na naszych barkach spoczywa także cała sfera finansowa wyprawy oraz dobór wyposażenia, którego ilość jest uzależniona od ilości miejsca w walizkach. Praktycznie w każdym akapicie opowieści gra zmusza do podejmowania ważkich decyzji sprawiając, że gracze mogą poczuć się faktycznymi autorami toczącej się historii.

Kwestie techniczne

80 Days na platformę PC, iOS i AND oprawiona została estetyczną, ręcznie rysowaną warstwą wizualną, noszącą znamiona estetyki steampunkowej oraz płynnie animowaną makietą kuli ziemskiej. Sterowanie ułatwia intuicyjny interfejs użytkownika.

Minirecenzja 80 Days – cudowna podróż dookoła świata

PLUSY:
 1. Nieliniowa rozgrywka zachęcająca do częstego podróżowania;
 2. Bardzo dobra, zmieniająca się pod wpływem naszych decyzji historia;
 3. Rozbudowane dialogi, wątki poboczne, sekrety i mnóstwo innych elementów czekających na odkrycie.
MINUSY:
 1. Mało intuicyjny interfejs, który sprawia niewielkie problemy.

Studio inkle zasłynęło w świecie gier mobilnych udaną serią Sorcery!. Nic dziwnego więc, że wielu fanów tej ekipy bardzo liczyło na przygodówkę 80 Days. Gdy w lipcu 2014 roku produkcja w końcu ukazała się na urządzeniach firmy Apple (Android dołączył kilka miesięcy później), okazało się, że uzdolnieni deweloperzy ponownie stanęli na wysokości zadania.

Podobnie jak w przypadku Sorcery!, tak i tym razem mamy do czynienia ze swego rodzaju nieliniową grą paragrafową. Podczas zabawy wcielamy się w Passepartouta, służącego Phileasa Fogga, z którym przemierzamy świat. Naszym zadaniem jest pomóc szefowi w wygraniu zakładu, a by tego dokonać będziemy musieli przede wszystkim zarządzać zasobami niezbędnymi do ukończenia podróży.

Rozgrywka opiera się głównie na prowadzeniu rozmów i poznawaniu historii, a całość doprawiono elementami ekonomicznymi. Czasami trzeba więc zapłacić przewoźnikowi za podwózkę, innym razem kupić przedmiot w jednym miejscu i sprzedać go drożej w innym, zdobywając tym samym dodatkowe środki. Bywa też, że należy nakłonić kogoś do zdradzenia cennej informacji. Doskonałe poznanie świata i rządzącym nim zasad wymaga wielu podejść, co jest jednym z większych atutów 80 Days, gdyż podejmowane w trakcie przygody decyzje wpływają na dalszy przebieg podróży. Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystujemy natomiast w kolejnych podejściach.

Tytuł może się też pochwalić znakomitą warstwą fabularną, która jeszcze bardziej zachęca do grania. Twórcy przygotowali scenariusz liczący ponad 500 tysięcy słów, więc miłośnicy dobrej lektury z pewnością poczują się jak w domu.

Oczywiście, jak w każdej innej grze, tak i w tym przypadku zdarzyły się małe potknięcia. Minusem jest nieintuicyjny interfejs, który czasami potrafi utrudnić życie. Dla niektórych osób wadą może okazać się także tytułowe ograniczenie czasu – mamy 80 dni na podróż. Niby całkiem sporo, ale często trzeba się śpieszyć podczas załatwiania spraw, by zdążyć wyjechać z miasta. Jeżeli nam się to nie uda, musimy poczekać na kolejny odjazd, tracąc tym samym cenne godziny. To jednak tylko błahostki, które nie wpływają na przyjemność z rozgrywki.

Na koniec pozostaje tylko dopełnić formalności – tak 80 Days to wspaniała i urzekająca podróż dookoła cyfrowego świata, a że bilet kosztuje tylko kilkanaście złotych, to nie warto zastanawiać się nad kupnem zbyt długo.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 125 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe 80 Days

12+

Wymagania sprzętowe 80 Days

Apple iOS

Apple iOS

 • Dodatkowe informacje:
 • Wymagane połączenie z Internetem
Android

Android

 • Dodatkowe informacje:
 • Wymagane połączenie z Internetem
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki Intel Iris 6100 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 4.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel Iris 6100 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8/10
80 Days - bierzemy mobilną perełkę w podróż dookoła świata
80 Days - bierzemy mobilną perełkę w podróż dookoła świata

wiadomość5 października 2015

W tym tygodniu do mobilnej perełki wybraliśmy znakomite 80 Days, które kilka dni temu doczekało się rozbudowanej aktualizacji, zapewniającej kolejne godziny rozgrywki.

Najlepsze mobilne przygodówki (m.in. 80 Days czy Silent Age)
Najlepsze mobilne przygodówki (m.in. 80 Days czy Silent Age)

wiadomość26 lutego 2015

Przed Wami czwarta odsłona naszego nowego cyklu krótkich artykułów, w których rekomendujemy godne polecenia produkcje mobilne. Tym razem omawiamy najciekawsze przygodówki dostępne wyłącznie na smartfony i tablety.

Hearthstone, Grand Theft Auto: Chinatown Wars i inne – przegląd najlepszych gier grudnia na Androida
Hearthstone, Grand Theft Auto: Chinatown Wars i inne – przegląd najlepszych gier grudnia na Androida

wiadomość11 stycznia 2015

Przed Wami omówienie najlepszych produkcji, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Znajdziecie wśród nich m.in. RPG-i Shadowrun: Dragonfall i Dragon Quest III, karciankę Hearthstone, przygodówkę 80 Days oraz zręcznościówkę Grand Theft Auto: Chinatown Wars.

This War of Mine i Zaginięcie Ethana Cartera nominowane do nagród w IGF 2015
This War of Mine i Zaginięcie Ethana Cartera nominowane do nagród w IGF 2015

wiadomość8 stycznia 2015

Ogłoszono nominacje do nagród siedemnastej edycji Independent Games Festival. Największą liczbę statuetek (w trzech z sześciu kategorii) może zgarnąć 80 Days, sporo wyróżnień dostały też m.in. This War of Mine i The Talos Principle. Wyłonienie zwycięzców nastąpi 4 marca 2015 roku, podczas konferencji GDC.

80 Days – wyśmienita hybryda strategii i przygodówki trafiła na Androida
80 Days – wyśmienita hybryda strategii i przygodówki trafiła na Androida

wiadomość17 grudnia 2014

Do sprzedaży w usłudze Google Play trafiła androidowa wersja 80 Days, czyli wyśmienitej hybrydy strategii i przygodówki, która jest jedną z najwyżej ocenianych gier tego roku na iOS.

iOS
AND
PC