Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 17 grudnia 2014, 16:27

80 Days – wyśmienita hybryda strategii i przygodówki trafiła na Androida

Do sprzedaży w usłudze Google Play trafiła androidowa wersja 80 Days, czyli wyśmienitej hybrydy strategii i przygodówki, która jest jedną z najwyżej ocenianych gier tego roku na iOS.

Mamy dobre wieści dla użytkowników urządzeń mobilnych napędzanych systemem Android. Studio Inkle wypuściło właśnie na Google Play konwersję 80 Days, czyli wyśmienitej przygodówki, która jest jedną z najwyżej ocenianych produkcji roku 2014 na iOS.

Gra kosztuje 16 złotych i należy do kategorii premium. Oznacza to, że płacimy za nią raz, a potem nie pojawiają się już żadne, nawet opcjonalne mikropłatności.

Jak sugeruje tytuł, fabuła produkcji została zainspirowana klasyczną powieścią W osiemdziesiąt dni dookoła świata autorstwa Juliusza Verne'a. Pisarz ten wykorzystywał w swoich opowieściach wiele elementów science-fiction, które obecnie zaklasyfikowalibyśmy do klimatów steampunkowych. Deweloperzy poszli pod tym względem o krok dalej i zaprezentowali alternatywną wersję roku 1872, w którym historyczne układy polityczno-kulturowe połączono ze znacznie wyższym poziomem rozwoju technologii, niż to, co rzeczywiście istniało w tamtych czasach.

Fabuła obraca się oczywiście wokół postaci angielskiego dżentelmena imieniem Fileas Fogg, który zakłada się ze znajomymi, że uda mu się odbyć podróż dookoła świata w osiemdziesiąt dni. My wcielamy się w jego nowo zatrudnionego służącego Passepartouta (w polskim przekładzie znanego jako Obieżyświat), którego zadaniem jest umożliwienie swojemu pracodawcy wygrania zakładu. W tym celu zajmujemy się dbaniem o stan zdrowia i finansów Fogga oraz planowaniem trasy podróży i doborem jej metod.

Pod względem mechanizmów rozgrywki 80 Days stanowi radykalną ewolucję tradycyjnych paragrafówkowych rozwiązań. Podróżując po świecie odwiedzamy kolejne miasta i podejmujemy decyzje, które w istotny sposób wpływają na dalszy przebieg fabuły. Gra jest w dużym stopniu nieliniowa i każda lokacja kryje masę sekretów do odkrycia – aby zobaczyć wszystko co przygotowali autorzy całość trzeba przejść przynajmniej kilka razy.

Ponadto twórcy zmuszają nas co krok do decydowania o wyborze strategii podróży, a następnie na tej podstawie kształtują wykorzystany czas i ilość dni, która pozostała do ostatecznego terminu. W połączeniu z koniecznością gospodarowania finansami tworzy to w sumie grę, która znacząco wykracza pod względem interaktywności poza ramy paragrafówek, dając w sumie coś co przypomina hybrydę strategii i tekstowej przygodówki.