Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 11 stycznia 2015, 12:47

Hearthstone, Grand Theft Auto: Chinatown Wars i inne – przegląd najlepszych gier grudnia na Androida

Przed Wami omówienie najlepszych produkcji, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Znajdziecie wśród nich m.in. RPG-i Shadowrun: Dragonfall i Dragon Quest III, karciankę Hearthstone, przygodówkę 80 Days oraz zręcznościówkę Grand Theft Auto: Chinatown Wars.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze produkcje, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych Androidem. Grudzień był dla tego systemu głównie czasem nadrabiania zaległości i na Google Play wreszcie trafiła masa przebojów z innych platform, na których konwersje czekaliśmy od dawna. Nie zabrakło jednak również kilku nowych perełek.

Shadowrun: Dragonfall

Zaczynamy od Shadowrun: Dragonfall, czyli samodzielnego dodatku do Shadowrun Returns. Produkcja pozwala powrócić do fascynującego świata, łączącego elementy fantasy i cyberpunka, tym razem przenosząc akcję do futurystycznej wersji Berlina. Całość jest pod każdym względem lepsza niż „podstawka” – kampania jest ciekawsza i bardziej nieliniowa, fabuła lepiej poprowadzona, a starcia trudniejsze. Dla fanów RPG-ów to pozycja obowiązkówa.

Hearthstone: Heroes of Warcraft

W grudniu na Androida zawitała również gra Hearthstone: Heroes of Warcraft, czyli najpopularniejsza obecnie wirtualna karcianka. Świat oszalał na punkcie tej produkcji i teraz wreszcie również użytkownicy systemu firmy Google mogą dołączyć do zabawy. Studio Blizzard dostarczyło grę o prostych do opanowania zasadach, a mimo to ze sporą głębią strategiczną, świetnie zbalansowaną oraz, co rzadkie w tym gatunku, oferującą sporo dobrej zabawy także samotnym graczom. Wśród karcianek to prawdziwy majstersztyk. Jedyne czego mu brakuje to wersja na smartfony (obecnie można grać tylko na tabletach), ale ta jest już w drodze.

80 Days

80 Days to fascynujące połączenie przygodówki ze strategią. Produkcję zainspirowała powieść W osiemdziesiąt dni dookoła świata autorstwa Juliusza Verne'a. Gra obsadza nas w roli służącego, który musi pomóc swojemu pracodawcy w okrążeniu Ziemi w tytułowym limicie czasowym. Zabawa polega na gospodarowaniu czasem i funduszami oraz dokonywaniu ciężkich wyborów. Każde odwiedzane miejsce kryje w sobie masę doskonale napisanych historii, a nieliniowość kampanii powoduje, że za pierwszym podejściem zobaczymy jedynie małą cześć ich wszystkich. Warto wspomnieć, że była to jedna z najwyżej ocenianych produkcji na iOS minionego roku.

Exiles

Seria Ravensword wyrobiła studiu Crescent Moon opinię jednego z najbardziej ambitnych zespołów tworzących mobilne RPG-i. Jego najnowsza produkcja, zatytułowana Exile, potwierdza tę renomę. Tym razem autorzy porzucili klimaty fantasy na rzecz science-fiction. Akcja toczy się na obcej planecie, która dopiero niedawno została skolonizowana i wciąż kryje wiele sekretów. Struktura świata jest otwarta, a do eksploracji służy kilka typów pojazdów. Zaprojektowano mocno strzelankowy system walki, ale jednocześnie twórcy nie zapomnieli o rozbudowanej warstwie fabularnej. Dodajmy do tego obszerną kampanię i Exiles, pomimo pewnych niedoróbek technicznych, to spokojnie jeden z najciekawszych RPG-ów minionego roku.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Wyjątkowo długo, bo aż pięć lat od premiery na iOS, musieliśmy czekać na Androidową wersję Grand Theft Auto: Chinatown Wars. Na szczęście przez ten czas gra nic się nie zestarzała. Produkcja podąża ścieżkami wytyczonymi przez główne odsłony cyklu. Otrzymujemy zatem duże miasto o otwartej strukturze, gęsto wypełnione ciekawymi misjami do wykonania. Akcja ukazana jest z lotu ptaka, co przywołuje wspomnienia dwóch pierwszych części. Do tego autorzy wprowadzili masę sympatycznych mini-gierek, znacząco urozmaicających zabawę.

World of Tanks Blitz

Grudzień był również miesiącem androidowego wydania World of Tanks Blitz, czyli mobilnej gry pobocznej popularnej pecetowej marki. Była ona jedną z najmilszych niespodzianek minionego roku – dostaliśmy świetnie wykonaną sieciową strzelankę, w której elementy arcadowe doprawiono odrobiną realizmu, zwiększającą poziom trudności i czyniąca rozgrywkę bardziej satysfakcjonującą. Do tego projekt jest intensywnie rozwijany i autorzy regularnie wypuszczają aktualizacje z nową zawartością. Jednocześnie gra jest bardzo popularna, więc nie ma problemów ze znalezieniem partnerów do zabawy.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Kolejną dużą premierą grudnia okazało się Star Wars: Knights of the Old Republic, czyli konwersja kultowego RPG-a studia BioWare. Od premiery pierwowzoru na konsoli Xbox minęło ponad 11 lat, więc grafika mocno trąci już myszką, ale nic nie zestarzały się za to pozostałe elementy, w tym wyśmienicie zrealizowany świat, ciekawy system walki oraz świetna fabuła z legendarnym zakończeniem. To prawdziwy klasyk i jedna z najważniejszych gier minionej dekady. Jeśli do tej pory nie mieliście z nimi kontaktu to warto wykorzystać premierę konwersji na Androida jako pretekst do nadrobienia tych zaległości. Miejcie jednak na uwadze, że nie jest to niestety port idealny i trzeba do niego przywyknąć.

Sky Gamblers: Storm Raiders

Ostatnią grudniową grą, którą chcemy Wam polecić jest Sky Gamblers: Storm Raiders. To strzelanka lotnicza osadzona w czasach II wojny światowej. W przeciwieństwie do większości mobilnych produkcji tego typu, gra kładzie całkiem spory nacisk na realizm. Samoloty nie jest łatwo kontrolować, ale dzięki temu rozgrywka jest bardziej satysfakcjonująca. Autorzy przygotowali spory wybór maszyn, obszerną kampanię oraz rozbudowany tryb multiplayer. W tym gatunku niewiele jest równi dobrych mobilnych produkcji.

Pozostałe godne uwagi gry

Sytuacja gier na Androida stale się poprawia i coraz częściej duże premiery mają miejsce jednocześnie na iOS i systemie Google. Uważamy, że nie ma jednak sensu powtarzać tych samych tytułów w obu przeglądach. Dlatego polecamy przeczytanie artykułu:

Część z opisanych w nim gier dostępnych jest bowiem również na Androida, w tym: