Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2023, 13:37

Ubisoft po burzy - co wyda w 2023 roku, ile gier skasowano, plany na przyszłość

Na co mogą liczyć fani Ubisoftu po ostatnich kłopotach wydawcy? W tym tekście znajdziecie informacje o grach francuskiej firmy zaplanowanych na 2023 rok oraz tych, które mają ukazać się w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Źródło fot. Ubisoft.
i

Ostatnie doniesienia z Ubisoftu musiały popsuć humor fanom francuskiego wydawcy. Dopiero co latem 2022 roku firma informowała o skasowaniu kilku projektów, a teraz dowiedzieliśmy, że porzucono kolejne trzy gry (albo i cztery). Dodajmy do tego tytuły opóźnione (często nawet bez przybliżonej daty premiery), a można zacząć się zastanawiać, czy możemy spodziewać się w tym roku premiery większych projektów Ubisoftu.

Poniżej zebraliśmy informacje na temat wszystkich gier zapowiedzianych przez Ubisoft oraz tych, nad którymi rzekomo pracują deweloperzy francuskiej spółki. Część z tych ostatnich nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana, a inne znajdują się na bardzo wczesnym etapie produkcji. O niektórych z nich wspomniał Tom Henderson w swoim najnowszym artykule (vide Insider Gaming).

Na liście znajdziecie nie tylko nowe tytuły. Wspomnieliśmy także o grach, które w tym roku trafią na nowe platformy sprzętowe.

Pamiętajcie też, że Ubisoft nie ujawnił, które gry zostały niedawno skasowane. W lipcu podano tylko dwie produkcje (Splinter Cell VR oraz Ghost Recon: Frontline), a ostatni przeciek wspomina tylko o jednej produkcji (Project Q) Niewykluczone więc, że wśród porzuconych projektów może być jeden z poniższych tytułów.

Ubisoft w 2023 roku – potwierdzone gry

Te produkcje mają oficjalnie wyznaczoną datę (lub termin) na ten rok:

  1. OddBallers (PC, PS4, XOne, Switch) – premiera 26 stycznia 2023 r. – już w przyszłym tygodniu sprawdzimy tę pokręconą wariację na temat gry w dwa ognie.
  2. The Settlers: New Allies (PC, PS4, XOne, Switch) – 17 lutego 2023 r. – gra została trzykrotnie opóźniona, ostatni raz po negatywnych opiniach dziennikarzy, które wymusiły znaczne zmiany.
  3. Trackmania (PS4, PS5, XOne, XSX/S) – początek 2023 r. – gra została wydana na PC 1 lipca 2020 roku.
  4. Valiant Hearts: Coming Home (AND, iOS) – początek 2023 r. – kontynuacja Valiant Hearts: The Great War jest mobilnym exclusive’em Netflixa.
  5. Assassin’s Creed Mirage (PS4, XOne, PS5, XSX/S) – 2023 r – według informacji Toma Hendersona z grudnia termin premiery dwukrotnie przesunięto (ostatnio na sierpień), ale nie zostało to potwierdzone przez Ubisoft.
Ubisoft po burzy - co wyda w 2023 roku, ile gier skasowano, plany na przyszłość - ilustracja #1
Najbliższe lata mają należeć do serii Assassin’s Creed. Źródło: Ubisoft.
  1. Mighty Quest 2 – 2023 r., kontynuacja darmowego The Mighty Quest for Epic Loot, to kolejna gra, w którą zagrają tylko subskrybenci Netflixa.
  2. Skull & Bones (PC, PS5, XSX/S) – po pierwszym kwartale 2023 r. – od zapowiedzi w 2017 roku premiera była przesuwna sześciokrotnie (ostatni raz w zeszłym tygodniu).
  3. Avatar: Frontiers of Pandora (PC, PS5, XSX/S) – kwiecień 2023-marzec 2024 – gra miała zadebiutować razem z drugą częścią filmowej sagi (tj. w grudniu 2022 r.), ale niespodziewane premierę przesunięto w lipcu 2022 r.

Ubisoft na 2023 rok w planach i przeciekach

Poniższe tytuły mogą ukazać się w 2023 roku, ale Ubisoft nie podał ich daty premiery. Część z tych gier nie została nawet zapowiedziana i wszystkie informacje na ich temat zawdzięczamy informatorom branżowym.

  1. Rocksmith+ (PS4, XOne, PS5, XSX/S) – brak daty premiery (najpewniej 2023 rok, ale Ubisoft nie potwierdził tego terminu) – wydanie pecetowe tej „usługi” ukazało się 6 września 2022 roku.
  2. Project Orlando / Motorfestkwiecień 2023-marzec 2024 – to nowa odsłona serii The Crew, o której plotki krążą od września 2021 roku
  3. Assassin’s Creed Nexus (Oculus VR) – kwiecień 2023-marzec 2024 roku – ta gra VR nadal nie została zapowiedziana, ale po sporych przeciekach Tom Henderson dobitnie określił ją jako „jeden z najgorzej strzeżonych sekretów Ubisoftu”.
  4. Assassin’s Creed: Jade2023/2024 r – gra mobilna zapowiedziana we wrześniu. Produkcja trafiła do zamkniętej bety, a gameplay z testów wyciekł do sieci w grudniu.
  5. Assasin’s Creed od Netflixa – 2023 r. – kolejna mobilna odsłona serii Assassin’s Creed, tym razem tworzona we współpracy z popularną platformą streamingową (razem z aktorskim serialem).
Ubisoft po burzy - co wyda w 2023 roku, ile gier skasowano, plany na przyszłość - ilustracja #2
Śp. Tom Clancy pojawi się w tytułach wielu nadchodzących gier francuskiego wydawcy. Źródło: Ubisoft.
  1. Tom Clancy’s Rainbow Six Mobilebrak daty premieryzapowiedziane w kwietniu 2022 roku, gra trafiła do zamkniętych beta-testów.
  2. Tom Clancy’s The Division: Heartland (PC, PS4, XOne, PS5, XSX/S) – 2023 r. – darmowy spin-off popularnej serii looter shooterów miał być na ukończeniu w połowie 2022 roku, a w październiku gra trafiła do zamkniętych beta-testów.
  3. Tom Clancy’s The Division: Resurgance (AND, iOS) – 2023 r. – to drugi spin-off The Division, tym razem w formie stricte mobilnej produkcji. Gra weszła w fazę zamkniętej bety w grudniu 2022 roku, po wcześniejszych testach alfa.
  4. XDefiant2023 r. – po zapowiedzi w 2021 r. była to część marki Tom Clancy’s, ale od marca 2022 r. amerykański pisarz zniknął z tytułu gry. Produkcja ma ukazać się „wkrótce”, a na razie mogą go sprawdzić tylko uczestnicy „niejawnych testów”.

Co po 2023 roku?

Poza grami, które (być może) ukażą się w tym roku, studia Ubisoftu przygotowują sporo innych tytułów. Po prawdzie część z nich mieliśmy otrzymać już jakiś czas temu, lecz na razie pozostają w piekle produkcyjnym. Inne zostały tylko wspomniane przez wydawcę bez żadnych szczegółów lub nie doczekały się oficjalnych zapowiedzi.

  1. Second Stone: The Legend of the Hidden World (PC) – 2024 r. – tytuł zapowiedziano we wrześniu 2022 roku jako projekt inspirowany seriami The Legend of Zelda, Banjo & Kazooie i Crash Bandicoot oraz… Bloodborne’em.
  2. Beyond Good & Evil 2brak daty premiery – tytuł powstaje, ale to obecnie najdłużej tworzona produkcja wysokobudżetowa w historii rynku gier wideo.
  3. Prince of Persia: Piaski Czasu Remake (PC, PS5, XSX/S) – brak daty premiery – gra miała ukazać się na początku 2021 roku, ale po licznych zawirowaniach (i narzekaniach na grafikę) ostatecznie zmieniono dewelopera.
  4. Assassin’s Creed Hexebrak daty premiery – gra ma się ukazać po AC Mirage oraz AC Red jako pomniejsza część serii.
  5. Assassin’s Creed Redbrak daty premiery – debiut ma nastąpić po wydaniu AC Mirage, choć rzekome problemy twórców mogą w tym przeszkodzić. Trzynasta część Assassin’s Creed zabierze nas do Japonii i pozwoli wcielić się w ninja,
Ubisoft po burzy - co wyda w 2023 roku, ile gier skasowano, plany na przyszłość - ilustracja #3
Assassin’s Creed dla każdego, do wyboru, do koloru. Źródło: Ubisoft.
  1. Tom Clancy’s Splinter Cell Remakebrak daty premiery – remake pierwszej misji Sama Fishera został zapowiedziany w grudniu 2021 r., a miesiąc temu pokazano grafiki koncepcyjne.
  2. Assassin’s Creed: Infinitybrak daty premiery – W zasadzie ma to być nie tyle gra, co platforma dla całej serii, w tym wieloosobowego AC: Invictus.
  3. Star Warsbrak daty premiery – ubisoftowe Gwiezdne wojny zapowiedziano w 2021 roku, a w grudniu 2022 roku wydawca szukał testerów gry. Być może zobaczymy ją w 2023 roku, ale to chyba zbyt optymistyczny termin.
  4. Nowy Ghost Reconnieoficjalnie 2025 r. (via Tom Henderson). Gra pozostaje niezapowiedziana (Ubisoft praktycznie nie wspomina o serii po skasowaniu darmowego Frontline), ale plotki o kolejnej dużej odsłonie pojawiły się w kwietniu 2022 roku.
  5. Project Ubrak daty premiery – tę innowacyjną (jak twierdzi Ubisoft) kooperacyjną strzelankę zapowiedziano we wrześniu 2022 r., przy czym gra miała być wówczas na wczesnym etapie rozwoju. Produkcja trafiła do pojedynczych testów pod koniec zeszłego roku.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej