Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS5XSX
Okładka Avatar: Frontiers of Pandora (PC)
OkładkaAvatar: Frontiers of Pandora (PC)

Avatar: Frontiers of Pandora

Avatar: Frontiers of Pandora to przygodowa gra akcji, osadzona w uniwersum filmowej serii Avatar. Produkcja została opracowana przez studio Ubisoft Massive, mające w swoim portfolio między innymi cykl Tom Clancy's The Division.

Akcji | FPP | TPP | science fiction | sandbox | elementy RPG | filmy | kooperacja | crafting | przygodowe gry akcji | Find Your Next Game

Avatar: Frontiers of Pandora Premiera

7gru2023za 65dni

PC PS5 XSX

Avatar: Frontiers of Pandora to przygodowa gra akcji osadzona w filmowym uniwersum serii Avatar. Za jej powstanie odpowiada firma Ubisoft oraz należące do niej szwedzkie studio Ubisoft Massive. Oba podmioty ściśle współpracowały z wytwórnią 20th Century Studios i Jamesem Cameronem, czyli ojcem cyklu oraz reżyserem tworzących go filmów.

Fabuła

Akcja gry Avatar: Frontiers of Pandora toczy się w XXII stuleciu, na księżycu Pandora, okrążającym jeden z gazowych gigantów w układzie Alfa Centauri. Pandora, dysponująca bogatym ekosystemem oraz zasiedlona przez rasę inteligentnych istot określanych mianem Na'vi, jest celem ziemskich korporacji, pragnących za wszelką cenę pozyskać jej surowce. Wśród nich prym wiedzie ZPZ, czyli Zarząd Pozyskiwania Zasobów (ang. RDA – Resources Development Administration).

W trakcie rozgrywki wcielamy się w jednego z przedstawicieli (lub przedstawicielek) rasy Na’vi, który w dzieciństwie został uprowadzony przez ZPZ, a następnie wyszkolony, by jej służyć. Kiedy piętnaście lat później nasza postać zdołała wybudzić się z kriogenicznego snu i odzyskać wolność, jej własny lud nie przyjął jej z otwartymi ramionami. Od tej pory musi ona zrobić wszystko, by zdobyć zaufanie swoich pobratymców reprezentujących rozmaite klany, odzyskać więź z Pandorą i dziedzictwem swoich przodków, a także stawić czoła najeźdźcom z kosmosu.

Mechanika

W grze Avatar: Frontiers of Pandora akcję oglądamy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Produkcja oddaje nam do dyspozycji rozległy, otwarty świat, obejmujący Zachodnie Rubieże niezbadanego wcześniej kontynentu Pandory. Eksplorując go, realizujemy zadania popychające fabułę do przodu, a także poświęcamy czas na rozmaite misje i aktywności poboczne. Znajdziemy w nim między innymi Las Kinglor, czyli tętniącą życiem dżunglę, rozległe stepy, a także pełen tajemnic Chmurny Las na zachodzie. Panującą w tych miejscach harmonię zakłócają placówki ZPZ, służące do między innymi do wydobywania zasobów naturalnych Pandory i zakłócające równowagę w tutejszej przyrodzie.

Zachodnie Rubieże możemy przemierzać na piechotę, co dodatkowo uatrakcyjnia niebywała siła i zwinność naszej postaci, dzięki której potrafi ona między innymi oddawać dalekie skoki. Znacznie lepszym pomysłem jest jednak korzystanie z wierzchowców; te ostatnie musimy musimy oswoić, a następnie nawiązać z nimi dożywotnią, fizyczną więź, określaną przez tutejsze ludy mianem tsaheylu. Podczas gdy po lądzie możemy przemieszczać się na grzbietach przypominających konie mroczniaków (w języku Na’vi – pa’li), szybszy i bardziej widowiskowy sposób poruszania się po Pandorze zapewnia wdrapanie się na grzbiet jednej ze zmór górskich (przez tubylców nazywanych ikranami), a następnie wzbicie się w powietrze i szybowanie w przestworzach. Gdy dosiadamy wierzchowców, kamera ukazuje akcję z perspektywy trzeciej osoby (TPP).

Pobyt na Pandorze nie jest sielanką, przede wszystkim z uwagi na obecność wrogo nastawionych ludzi. Walka z kosmicznymi najeźdźcami stanowi tu chleb powszedni i tylko od nas zależy, w jaki sposób będziemy eliminować zagrożenie z ich strony. Możemy zarówno działać w ukryciu i korzystać z tradycyjnego uzbrojenia Na’vi, na czele z łukami, oszczepami oraz pułapkami, jak i atakować nieprzyjaciół frontalnie, robiąc użytek z bardziej niszczycielskiej broni, pokroju strzelb czy karabinów szturmowych. Starcia, w których stawiamy czoła nie tylko ludziom, lecz także ich morderczym maszynom (na czele ze śmigłowcami i potężnymi mechami), toczą się przy tym zarówno na lądzie, jak i w powietrzu.

W miarę postępów rozwijamy postać oraz zdobywamy coraz lepsze wyposażenie. Ponadto w grze zaimplementowano system craftingu, który pozwala nam modyfikować i ulepszać naszą broń.

Tryby gry

Avatar: Frontiers of Pandora umożliwia zabawę w pojedynkę lub rozgrywkę w towarzystwie drugiego gracza, w trybie współpracy przez Internet.

Kwestie techniczne

Avatar: Frontiers of Pandora może się pochwalić oprawą graficzną wysokiej jakości. Tytuł działa w oparciu o technologię Snowdrop Engine i robi doskonały użytek z jej możliwości. Podobać się mogą zarówno projekty lokacji gęsto porośniętych roślinnością, jak i szczegółowo zaprojektowane oraz bogato animowane postacie i istoty zamieszkujące Pandorę.

Ostatnia modyfikacja 21 czerwca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Oczekiwania czytelników: 4,4 / 10 na podstawie 315 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Avatar: Frontiers of Pandora: 16+

PC
XSX
PS5