Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 30 listopada 2023, 18:22

Gry grudnia 2023. Cyberpunk 2077 wreszcie w komplecie!

Po końcówce roku raczej nikt nie spodziewa się zbyt wiele. Nie oznacza to, że w grudniu nie będzie w co grać, acz zdecydowanie brakuje wielkich premier. Chociaż kto wie, może Avatar: Frontiers of Pandora okaże się tegorocznym czarnym (niebieskim?) koniem?

Spis treści

Na 2023 raczej nikt nie mógł narzekać. Wyszło naprawdę sporo dobrych produkcji i momentami trudno było to wszystko ograć. Chciałbym napisać, że grudzień zapowiada się równie okazale i stanowi cudowne zwieńczenie roku, ale tak niestety nie jest. Wprawdzie gier nie zabraknie, a nawet znajdzie się kilka perełek, niemniej generalnie ten miesiąc wypada tak sobie. Ja pewnie skuszę się na Warhammera 40,000: Rogue Tradera. A Wam (i sobie oczywiście też) życzę, aby rok 2024 rozpoczął się o wiele ciekawiej!

SteamWorld Build

SteamWorld BuildThe Station, 2023.

Data premiery: 1 grudnia 2023

INFORMACJE

  1. Gatunek: strategie
  2. Platformy: PC, PS4, XOne, PS5, XSX, Switch
  3. Przybliżona cena: nie znamy

Kolejna gra ze świata SteamWorlda

SteamWorld nie zwalnia tempa i pędzi na pełnej! To już szósta produkcja osadzona w tym steampunkowym uniwersum, przy czym tym razem otrzymamy strategię ekonomiczną. Znajomość poprzednich tytułów nie jest wymagana, choć SteamWorld Build nawiązuje do fabuły gry SteamWorld Dig 2. Tym razem wcielimy się w roboty parowe, chcące odnaleźć starożytne artefakty w opuszczonej lokacji. Potrzebują ich, aby uratować planetę przed eksplozją.

Tym razem pora na strategię ekonomiczną!

To wszystko jest tak naprawdę wymówką, aby zbudować miasto, zaplanować wydobycie surowców, zarządzać pracownikami i generalnie pobawić się w city buildera. Urozmaiceniem mają być podziemia – pełne stworów i skrywające wspomniane artefakty. Poślemy tam ekipy poszukiwawcze, które będą musiały radzić sobie z trudnościami, a także uważać na bardziej naturalne zagrożenia.

  1. Więcej o grze SteamWorld Build

Nasze oczekiwania

Seria SteamWorld jest ciekawym przypadkiem. Jej kolejne części reprezentują zupełnie różne gatunki, a mimo to praktycznie nie miałem jeszcze sytuacji, by któraś z nich nie trafiła w mój gust. Być może to też kwestia fajnego, zakręconego świata z sympatycznymi postaciami albo połączenia prostych podstaw z nieco bardziej złożoną dalszą fazą rozgrywki (widać to było zwłaszcza w grze SteamWorld Heist). Steampunkowy city builder z dodanym zarządzaniem lochami na wzór Dungeon Keepera (choć tym razem nie gramy tymi złymi) to teoretycznie świetny przepis na sukces i mam dużą nadzieję, że dostaniemy coś smakowitego oraz kolejny solidny tytuł wzmacniający listę gier wydanych w 2023 roku.

Jacek „Stranger” Hałas

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na którą grudniową premierę czekasz najbardziej?

SteamWorld Build
4,3%
The Walking Dead: Destinies
2,2%
Cyberpunk 2077: Ultimate Edition
23,9%
Disney Dreamlight Valley
6,5%
A Highland Song
2,2%
Blood West
15,2%
The Day Before
6,5%
Avatar: Frontiers of Pandora
17,4%
Against the Storm
6,5%
Pioneers of Pagonia
6,5%
House Flipper 2
2,2%
inną (jaką? napisz w komentarzu!)
6,5%
Zobacz inne ankiety
Gry stycznia 2024 - wcale nie taki spokojny początek nowego roku!
Gry stycznia 2024 - wcale nie taki spokojny początek nowego roku!

Pora rozpocząć kolejne 12 miesięcy premier. Czy tym razem będzie tak obficie i bogato, by nikt nie miał prawa narzekać? Wątpię, ale z pewnością nie zabraknie gier wartych uwagi! Pod tym względem styczeń jest całkiem niezłym wstępem do roku 2024.