Assassin's Creed: Mirage
AC Mirage | Assassin's Creed: Rift
Poboczna odsłona serii, kładąca duży nacisk na skradanie się. Assassin’s Creed: Mirage (wcześniej znana jako Rift) to gra znacznie mniejsza niż Origins, Odyssey czy Valhalla, wracająca niejako do korzeni cyklu Ubisoftu.
producent: Ubisoft wydawca: Ubisoft wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna
Assassin's Creed: Mirage w wersji na Steam już bez tajemnic. Ubisoft podał dokładną datę premiery
Assassin’s Creed: Mirage zmierza na Steam. Ubisoft robi, co może, by zażegnać kryzys
„Mamy pomysły na to, jak rozszerzyć historię Basima”. Autorzy Assassin's Creed Mirage zabrali głos w sprawie przyszłości lubianego bohatera
Assassin’s Creed: Mirage (wcześniej znany pod kodową nazwą Rift) to kolejna gra z serii o zakapturzonych zabójcach, zapoczątkowanej przez Ubisoft w 2007 roku. Za produkcję odpowiada studio Ubisoft Bordeaux (twórcy m.in. DLC Gniew druidów do AC: Valhalla). Jej skala jest znacznie mniejsza niż w przypadku trzech poprzednich odsłon cyklu, czyli AC: Origins, AC, Odyssey i AC: Valhalla. Rozmiar oddanego w ręce gracza obszaru przypomina pojedynczy region z dowolnego z owych tytułów.
Przez to AC: Mirage jest określany mianem pobocznej części serii. To pozwoliło twórcom odejść od gatunku RPG, w którego kierunku skręciła ona w 2017 roku, i niejako powrócić do korzeni – do konwencji przygodowej gry akcji skoncentrowanej na narracji. Niemniej Assassin’s Creed: Mirage nie jest całkowicie liniową produkcją. Istnieje bowiem kilka momentów w fabule, w których możemy wybrać kolejność realizacji zadań, natomiast przy eliminacji głównych celów mamy dużą swobodę w doborze metody dokonania zabójstwa.
Mechanika
Assassin’s Creed: Mirage jest tytułem bardziej nastawionym na skradanie się niż na bezpośrednią walkę. Częściej niż tradycyjnych broni używamy w nim asasyńskiego ukrytego ostrza. Nie brakuje również rozbudowanej mechaniki parkouru – którą wykorzystujemy podczas eksploracji otoczenia – a także bogatego tła fabularnego, inspirowanego historycznymi realiami. Ponadto, tradycyjnie dla serii, spotkamy wiele realnych postaci z danego okresu, w tym m.in. liderów politycznych.
Powróciły również mechaniki znane z pierwszych odsłon cyklu, m.in. możliwość ukrywania się w widocznych miejscach (np. w tłumie, na ławce) czy rzucania nożami. Innymi słowy, grę stworzono w duchu asasyńskiego kredo, któremu wierności stara się dochowywać także jej protagonista.
Niemniej elementów znanych z ostatnich „Asasynów” również nie brakuje. Dla przykładu – zdobywany ekwipunek da się ulepszać, a bohater posiada orła, z którego pomocy może korzystać podczas przeprowadzania rekonesansu. Co istotne, wrodzy łucznicy są w stanie zestrzelić ptaka, więc należy pilnować, by nie byli w stanie go zauważyć.
Absolutnymi nowościami w cyklu są natomiast: możliwość spowalniania czasu – niczym w serii Prince of Persia – a także korzystania z tyczek. Ta pierwsza pozwala graczowi oznaczyć kilka celów, a następnie wykonać serię bardzo szybkich zabójstw. Druga z kolei ułatwia docieranie do wysoko położonych lokacji.
Fabuła
Akcję Assassin’s Creed: Mirage osadzono w IX-wiecznym Bagdadzie – historia rozpoczyna się dokładnie w 861 roku, tj. w trakcie złotej ery miasta. Metropolia została podzielona na cztery zróżnicowane dzielnice, w których znajduje się zarówno strefa przemysłowa, jak i malownicze ogrody. Co ciekawe, w grze odwiedzamy także Alamut – znaną z „jedynki” fortecę asasynów. W AC: Mirage trafiamy do niej w momencie, gdy nie jest jeszcze w pełni ukończona.
Na głównego bohatera wybrano znanego z Valhalli Basima Ibn Ishaqa, który pochodzi właśnie z Bliskiego Wschodu. Przechodząc kampanię fabularną, poznajemy jego losy sprzed wydarzeń ukazanych w nordyckiej odsłonie cyklu, a także dowiadujemy się, w jaki sposób uliczny złodziej, którym był wcześniej, wstąpił do bractwa tytułowych zabójców – w grze wciąż znanego jako Ukryci – oraz poznał swoją mentorkę, Roshan (głosu użyczyła jej aktorka Shohreh Aghdashloo, będąca laureatką nagrody Emmy).
Kwestie techniczne
Assassin’s Creed: Mirage to produkcja międzygeneracyjna, co oznacza, że jest dostępny na PC, PS4, PS5, XOne i XSX/S. Co jednak istotne, posiadacze gry w wersji na stare konsole mogą bezpłatnie pobrać next-genową aktualizację.
Ciekawostkę stanowi fakt, że AC: Mirage był początkowo planowany jako jedno z wielu „dużych” DLC do AC: Valhalla. Ostatecznie jednak Ubisoft zdecydował, iż będzie to samodzielna produkcja.
Ostatnia modyfikacja 11 października 2024
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 4,9 / 10 na podstawie 936 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 3,3 / 10 na podstawie 827 głosów czytelników.
Assassin's Creed: Mirage cena w dniu premiery: 199,90 PLN
Klasyfikacja PEGI Assassin's Creed: Mirage
Assassin's Creed: Mirage Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- (30 fps / 1080p) Intel Core i7-4790K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 570 lub lepsza
- 40 GB SSD
- Windows 10/11
- Zalecane:
- (60 fps / 1080p) Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
- 16 GB RAM
- karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / Radeon RX 5600 XT lub lepsza
- 40 GB SSD
- Windows 10/11
- Ultra:
- (60 fps / 4K) Intel Core i5-11600K 3.9 GHz / AMD Ryzen 5 5600X 3.7 GHz
- 16 GB RAM
- karta grafiki 10 GB GeForce RTX 3080 / 16 GB Radeon RX 6900 XT lub lepsza
- 40 GB SSD
- Windows 10/11
Apple iOS
- Wymagania sprzętowe:
- iPhone 15 Pro