Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 września 2022, 10:30

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Assassin's Creed Red z kłopotami, deweloperzy nie chcą pracować nad grą

Anonimowy pracownik Ubisoftu ujawnił, że mimo domniemanej poprawy zachowania dyrektora kreatywnego Assassin's Creed Red, Jonathana Dumonta, podwładni nie chcą brać udziału w projekcie pod jego kierownictwem.

Źródło: Ubisoft.

Po weekendowej prezentacji francuska firma Ubisoft zyskała nieco w oczach części graczy. Osoby, które nie były specjalnie zadowolone z kierunku, którym podążał deweloper, odzyskały wiarę w lepszą przyszłość i dostrzegły zachodzące zmiany (głównie powiązane z AC: Mirage). Jak się jednak okazuje, sytuacja nie jest tak kolorowa, jak mogło się wydawać.

Ucieczka przed oprawcą

Jak donosi portal TheGamer, anonimowe źródło, a jednocześnie członek inicjatywy A Better Ubisoft, zdradziło, że pracownicy Ubisoft Quebec proszą o możliwość opuszczenia projektu Assassin's Creed Red, aby uniknąć pracy z Jonathanem Dumontem. Według informatora w ostatnich latach wiele osób odeszło z firmy, aby uciec od dyrektora wykonawczego gry. Z raportu dziennikarzy wynika, że miewał on wybuchy gniewu i stosował seksualne podteksty. Pracownicy studia obwiniali go o „tworzenie atmosfery strachu”.

Te odejścia były spowodowane długą historią Dumonta związaną z molestowaniem seksualnym, przemocą słowną, a czasem brutalnym zachowaniem. Jego wybuchy stworzyły atmosferę strachu znaną od lat w studiu i przez długi czas nie udało się podjąć działań [w kierunku zaprzestania temu – dop. red.] – zdradził anonimowy pracownik Ubisoftu.

Co prawda zachowanie Dumonta ponoć poprawiło się od czasu, gdy wpłynęły zarzuty o molestowanie w 2020 roku. Wydaje się jednak, że to zbyt mało dla wielu pracowników Ubisoft, których wspomnienia z jego rzekomych działań są wciąż świeże. Wielu z nich nie chce więc pracować nad nadchodzącym Assassin's Creed Red pod nadzorem Dumonta.

Poprawa – jak nie było, tak nie ma

Warto wspomnieć, że takie sytuacje nie ograniczają się tylko do Ubisoft Quebec. Podobne zarzuty pojawiały się w innych oddziałach firmy. Powszechne problemy doprowadziły do tego, że podwładni utworzyli inicjatywę A Better Ubisoft, aby opowiedzieć się za lepszymi warunkami pracy. Organizacja opublikowała w 2021 roku list otwarty, w którym wzywała władze Ubisoftu m.in. do zaprzestania ochrony osób dopuszczających się nadużyć, zapewnienia pracownikom większego wpływu na funkcjonowanie firmy, promowania współpracy pomiędzy oddziałami oraz do umożliwienia osobom, nie będącym członkami kadry kierowniczej, udziału w organizowaniu tej współpracy. Według pracowników dotąd żadne z żądań A Better Ubisoft nie zostało spełnione.

Jak rozwiążą ową sytuację władze studia? Czy wpłynie ona znacząco na projekt Assassin’s Creed Red, który przecież ma zaoferować rozległy, otwarty świat? O tym przekonamy się za jakiś czas.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej

E3 2021