Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Beyond Good & Evil 2 (PC)

Beyond Good & Evil 2

Beyond Good and Evil 2

Prequel kultowego Beyond Good & Evil, opracowany przez wewnętrzne studio firmy Ubisoft pod przywództwem Michela Ancela. Produkcja zabiera gracza w podróż do układu planetarnego System 3, będącego centrum kosmicznego handlu oraz miejscem rozkwitu piractwa i nielegalnego biznesu.

Akcji | TPP | science fiction | sandbox | multiplayer | statki kosmiczne | przygodowe gry akcji

Okładka Beyond Good & Evil 2 (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

data nieogłoszona

PS4 XONE PC

Przez ponad dwadzieścia lat obecności w branży gier wideo Michel Ancel zapisał się złotymi literami na kartach jej historii. Wszystko przez nietypową filozofię projektowania – tworzone przez niego produkcje cechują się nie tylko oryginalnością, lecz także dużym stopniem wolności. To właśnie jemu gracze zawdzięczają powstanie serii Rayman (której pierwsza odsłona zadebiutowała w 1996 roku) oraz gry Beyond Good & Evil z 2003 roku. Druga z wymienionych pozycji zdobyła status kultowej, a po ośmiu latach od premiery doczekała się ciepło przyjętego remastera (Beyond Good & Evil HD). W związku z powyższym, zespół kierowany przez owego projektanta otrzymał od firmy Ubisoft zielone światło na stworzenie kontynuacji. Beyond Good & Evil 2 powstawało przez kilkanaście lat – deweloperzy tłumaczyli, że czekali bowiem na moment, w którym opracowana przez nich koncepcja stanie się możliwa do zrealizowania w oparciu o dostępną technologię. Ostatecznie pozycja pojawiła się nie tylko na komputerach osobistych, lecz także na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One.

Fabuła

Beyond Good & Evil 2 jest prequelem poprzednika wydanego w 2003 roku. W grze pojawiają się odwołania do wcześniejszej odsłony cyklu, np. niektórzy bohaterowie są przodkami postaci znanych z pierwowzoru.

Akcja opisywanego tytułu toczy się w XXII wieku, a zatem na dwieście lat przed momentem, w którym czarnowłosa Jade rozpoczęła walkę z agresywną rasą obcych, jacy zaatakowali planetę Hyllis. Napędzane pragnieniem kolonizacji kosmosu, ziemskie mocarstwa pokroju Chin oraz Indii rozpoczęły masową produkcję hybryd ludzi i zwierząt – miały one stać się niewolnikami zdolnymi do pracy w najcięższych warunkach. Pozwoliło to ludzkości na zasiedlanie nowych planet, a z uwagi na zróżnicowanie kulturowe kolonistów, budowane przez nich metropolie szybko zaczęły zdradzać wpływy z różnych zakątków świata. Zmiany społeczno – ekonomiczne doprowadziły także do powstania zupełnie nowych religii.

Jednym z odkrytych i zdatnych do zamieszkania układów planetarnych był System 3, który szybko stał się swoistym centrum międzygwiezdnego handlu, a także miejscem rozkwitu piractwa i nielegalnego biznesu. Tam też do akcji wkracza gracz, wcielający się w samodzielnie wykreowanego bohatera (przed rozpoczęciem zabawy może zdecydować o jego płci i wyglądzie). Protagonista rozpoczyna swoją przygodę na samym dole drabiny społecznej – z czasem jednak pnie się po jej szczeblach, pozyskuje sojuszników, a także staje się coraz bardziej rozpoznawalną osobistością w Systemie 3. W stosunkowo krótkim czasie trafia też na pokład olbrzymiego statku kosmicznego, od tej pory będącego jego mobilną bazą wypadową.

Mechanika

Beyond Good & Evil 2 to niezwykle ambitne dzieło. Gra oferuje rozległy, otwarty świat, na który składają się zróżnicowane planety i księżyce podlegające prawom fizyki; przykładowo, jeśli na niebie podziwiamy zachód słońca, jest to efekt ruchu obiegowego planety wokół gwiazdy, a nie jedynie wizualny smaczek. Ich rozmiary odpowiadają rzeczywistym odpowiednikom, a na ich powierzchni można znaleźć zarówno tętniące życiem, mniejsze i większe miasta, jak i osady oraz rozmaite miejsca potencjalnie skrywające warte poznania sekrety. Wszystko to było możliwe dzięki wykorzystaniu technologii generowania proceduralnego.

Filarem rozgrywki jest zatem eksploracja, którą uskuteczniamy zarówno na piechotę, jak i za sterami różnorodnych pojazdów (lądowych i latających) – wspomniane wcześniej statki kosmiczne pozwalają na odbywanie wycieczek na orbitę oraz przemieszczanie się pomiędzy ciałami niebieskimi; należy odnotować, że kosmicznych wojaży nie przerywają nam ekrany wczytywania. Motorem gry są zadania fabularne oraz misje poboczne, które cechują się nie tylko różnorodnością, ale też nieliniowością. Poszczególne cele można zatem realizować na rozmaite sposoby – zamiarem twórców było bowiem doprowadzenie do sytuacji, w której to sami gracze mieliby „tworzyć własne sposoby na zabawę”.

Kwestie techniczne

Wydane na platformę PS4, PC i XONE Beyond Good & Evil 2 może się pochwalić trójwymiarową grafiką wysokiej jakości. Przywiązanie do detali widać między innymi w modelach postaci i w projektach futurystycznych lokacji. Podobać się może specjalnie skomponowany soundtrack będący swoistą mieszanką rozmaitych gatunków muzycznych.

Pozostałe

Beyond Good & Evil 2 powstawało z udziałem samych graczy – w ramach tak zwanego Space Monkey Program mogli oni zgłaszać własne propozycje dotyczące zawartości, jaka powinna znaleźć się w grze.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 1455 głosów czytelników.

Gry podobne do Beyond Good & Evil 2

Wymagania wiekowe Beyond Good & Evil 2

12+

Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2
Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2

Przed premierą 14 czerwca 2018, 16:30

Wyposażenie statku zostało podzielone na kolejne trzy podsekcje: kabinę, zasilanie oraz silnik. Części do naszego pojazdu będziemy mogli zdobywać na różne sposoby i przez to stworzyć wehikuł swoich marzeń. Kwestii broni nie trzeba raczej wyjaśniać, a na elementy kosmetyczne złożą się: kolor, wykorzystywany wzór oraz emblemat, jaki z dumą będziemy prezentować na kadłubie.

PS4
XONE
PC