Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiX360PS3
Okładka Beyond Good & Evil HD (X360)

Beyond Good & Evil HD

Odświeżona wersja kultowej przygodowej gry akcji 3D autorstwa Michela Ancela (ojca marki Rayman). Beyond Good & Evil HD wprowadza do produkcji garść poprawek, głównie związanych z jakością oprawy audiowizualnej.

Akcji | TPP | reedycje/remastery/remaki

Okładka Beyond Good & Evil HD (X360)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

2mar2011

X360

8cze2011

PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Beyond Good & Evil HD to wznowienie kultowej przygodowej gry akcji autorstwa Michela Ancela (dostępnej wcześniej na PC, PlayStation 3, Xboksa i GameCube), rozprowadzane drogą cyfrową (Xbox Live Arcade). Twórcy z firmy Ubisoft pokusili się o wprowadzenie do gry szeregu poprawek, w głównej mierze związanych z odświeżeniem oprawy audiowizualnej.

Akcja Beyond Good & Evil HD rozgrywa się na planecie Hyllis, zamieszkałej przez pokojową nację Hyllian. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że spokojny świat najechała agresywna i niszczycielska obca rasa, chcąca przejąć kontrolę nad jego mieszkańcami. Główną bohaterką produkcji jest młoda reporterka o imieniu Jade, którą gracz spotyka w chwili, gdy walczy z najeźdźcami w obronie zamieszkałej przez siebie wyspy. Po desperackiej bitwie opada z sił i traci przytomność, a podczas snu nawiedzają ją niepokojące wizje. To właśnie one powodują, że Jade zaczyna powątpiewać w uspokajające informacje mówiące o tym, iż mieszkańcom planety nic już nie grozi i niebezpieczeństwo ze strony najeźdźców zostało zażegnane. Jade podejrzewa, że za inwazją kryje się dużo więcej niż otwarcie mówi rząd, a gdy jej przypuszczenia zbiegają się z tym, co głosi rebeliancka organizacja IRIS (zaprzecza ona oficjalnym doniesieniom), zaczyna własne dochodzenie, mające na celu odkrycie prawdy i przedstawienie jej ludziom.

Beyond Good & Evil to połączenie dynamicznej akcji TPP, zagadek oraz epickich rozmiarów fabuły. W trakcie podróży przez świat Hyllis gracz toczy walki z przeciwnikami (bohaterka dysponuje bogatym asortymentem ataków magicznych oraz zwykłych fizycznych), pokonuje przeszkody terenowe (wykonując efektowne skoki nad przepaściami), a także zasiada za sterami przeróżnych pojazdów (w tym poduszkowca i maszyny latającej). BG&E posiada również szereg ciekawych minigier, a jedną z najciekawszych są wyścigi poduszkowców. Zabawy te nie są oczywiście obowiązkowe. Mają bowiem za zadanie uatrakcyjniać właściwą rozgrywkę.

Gracz wcielający się w Jade bierze tu udział w rozbudowanej przygodzie, w którą wyrusza wyposażony jedynie w aparat fotograficzny (zdjęcia rzadkich gatunków stworzeń i zwierząt można sprzedawać i otrzymywać w zamian pieniądze, które posłużą np. do kupienia punktów zdrowia), wrodzone umiejętności detektywistyczne oraz kij do walki aikido. Ostateczne rozwiązanie zagadki nie jest łatwe – z pewnością nie pomaga w tym przewrotnie opowiadana fabuła, potrafiąca wprowadzić w błąd nawet najbardziej doświadczonych graczy.

Za przedstawienie akcji i dużego, bardzo zróżnicowanego, egzotycznego świata gry odpowiada trójwymiarowy engine graficzny Jade Game Engine stworzony specjalnie na potrzeby tej produkcji. Warto jednakże odnotować, że twórcy pokusili się o dostosowanie Beyond Good & Evil do standardów obowiązujących na konsoli Xbox 360. Oprawa graficzna została więc poprawiona i podniesiona do rozdzielczości HD (1080p). Wdrożono też lepsze modele postaci, dokładniejsze tekstury, a także zremasterowano ścieżkę dźwiękową. W produkcji możliwe jest również odblokowanie szeregu Osiągnięć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 181 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 53 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Beyond Good & Evil HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.

Wymagania sprzętowe Beyond Good & Evil HD

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Beyond Good & Evil 2 - Michel Ancel pokazuje szkic koncepcyjny Jade
Beyond Good & Evil 2 - Michel Ancel pokazuje szkic koncepcyjny Jade

wiadomość15 kwietnia 2014

Michel Ancel, jeden z najbardziej znanych projektantów gier wideo, twórca gry Beyond Good & Evil, zaprezentował na jednym ze swoich ostatnich nagrań wideo szkic koncepcyjny Jade. Niestety nie wiemy, co to może oznaczać, ale w 2013 roku deweloper zapewniał, że w tym roku poznamy pierwsze konkrety dotyczące wyczekiwanej "dwójki". Czyżby powoli firma Ubisoft szykowała się do oficjalnej zapowiedzi Beyond Good & Evil 2?

Powroty po latach: Beyond Good & Evil
Powroty po latach: Beyond Good & Evil

wiadomość20 lutego 2014

Beyond Good & Evil to gra szczególna, której starość niegroźna. Bajkowa oprawa połączona z niebagatelną, wielowarstwową historią urzekła tyle samo osób, co zwiodła na manowce. Czy słusznie?

Dobre wyniki sprzedaży Rayman Origins pomogą Beyond Good & Evil 2
Dobre wyniki sprzedaży Rayman Origins pomogą Beyond Good & Evil 2

wiadomość13 listopada 2011

Tony Key podczas rozmowy z serwisem IndustryGamers ujawnił, że dobra sprzedaż Rayman Origins pomoże Michelowi Ancelowi przy tworzeniu kontynuacji Beyond Good & Evil. Komercyjny sukces najnowszych przygód Raymana miałby zapewnić deweloperowi większą swobodę i możliwość powiększenia zespołu.

Wieści ze świata (Duke Nukem Forever, Beyond Good & Evil HD, Team ICO Collection) 3/06/11

wiadomość3 czerwca 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o premierze dema Duke Nukem Forever i ekskluzywnym DLC dla członków First Access Club, dacie premiery Beyond Good & Evil HD na PS3, plotkach o wznowieniu Syndicate, a także terminie debiutu Team ICO Collection. Zapraszamy do lektury.

Wieści ze świata (Crysis 2, Beyond Good & Evil HD, Outland) 18/03/11

wiadomość18 marca 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o terminie debiutu Beyond Good & Evil HD na PS3, darmowym weekendzie z Monday Night Combat, a także usunięciu dema Crysis 2 z oferty PSN. Zapraszamy do lektury.

X360
PS3