Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 stycznia 2021, 12:18

Najlepsze gry 2020 roku na Metacritic; Persona 5 przed The Last of Us 2

Serwis Metacritic przygotował zestawienie najlepiej ocenianych tytułów 2020 roku. Na pierwszym miejscu plasuje się Persona 5 Royal. Gra Segi wyprzedziła The Last of Us: Part II i Dragon Quest XI S: Definitive Edition.

W SKRÓCIE:
 1. Serwis Metacritic przygotował zestawienie najlepiej ocenianych gier 2020 roku.
 2. Zwycięzcą została Persona 5 Royal, wyprzedzając The Last of Us: Part II i Dragon Quest XI S.

W serwisie Metacritic pojawiło się zestawienie najlepszych gier wydanych w 2020 roku. Najwyżej ocenianym tytułem była Persona 5 Royal ze średnią not na poziomie 95/100. Zaraz za nim uplasowało się The Last of Us: Part II, a trzecie miejsce przypadło Dragon Quest XI S: Echoes of an Elusive Age w wersji na PlayStation 4 (wydanie na Xboksa One ma średnią ocen niższą o 2 punkty). W pierwszej piątce znalazło się także miejsce dla Hades w wersji na Switcha oraz Half-Life: Alyx.

W zestawieniu uwzględniono gry, które otrzymały przynajmniej 7 profesjonalnych recenzji w serwisie Metacritic (do 31 grudnia 2020 roku). Jest to w pewnym stopniu krzywdzące, gdyż sporo niszowych, ale równie udanych gier nie uzyskało kwalifikacji. Niemniej zestawienie daje pewien ogląd na to, jak wyglądał rynek gier z podziałem na poszczególne sprzęty.

Najwięcej gier, które mogą pochwalić się średnią ocen powyżej 90, było na PC - aż pięć. PS4 może poszczycić się trzema tytułami, podobnie jak Switch. Lepiej wypada Xbox One - trafiły na niego cztery takie gry. Na PS5 dostępny jest jeden tytuł, który przekroczył próg 90 punktów.

Jak wyglądają zestawienia najlepszych gier na poszczególne platformy? Zaczniemy od rynku PC. Najlepiej ocenianą grą jest oczywiście Half-Life: Alyx ze średnią ocen wynoszącą 93. Jest to także tytuł na wyłączność z najlepszą średnią (ex aequo z The Last of Us: Part II).

Top 10 gier na PC według średniej Metacritic

 1. Half-Life: Alyx - 93
 2. Hades - 93
 3. Microsoft Flight Simulator - 91
 4. Crusader Kings III - 91
 5. Spelunky 2 - 91
 6. There is no game: Wrong dimension - 89
 7. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 - 88
 8. Ori & the Will of Wisps - 88
 9. Halo 3 - 88
 10. F1 2020 - 88

Pierwsza dziesiątka gier na PS5 nie wypada aż tak imponująco, choć - co oczywiste - wynika to z niewielkiej liczby gier dostępnych od dnia premiery. Najlepiej wypada tu Demon’s Souls ze średnią 92/100.

Top 10 gier na PS5 według średniej Metacritic

Lepiej poradziło sobie PlayStation 4. Lista najlepszych gier jest bardziej zróżnicowana, choć średnia ocen pierwszej dziesiątki wypada gorzej niż na PC. Numerem jeden jest Persona 5 Royal.

Top 10 gier na PS4 według średniej Metacritic

 1. Persona 5 Royal - 95
 2. The Last of Us: Part II - 93
 3. Dragon Quest XI S: Echoes of an Elusive Age - Definitive Edition - 93
 4. Dreams - 89
 5. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 - 89
 6. Pistol Whip - 88
 7. Kentucky Route Zero: TV Edition - 88
 8. Final Fantasy VII Remake - 87
 9. Doom Eternal - 87
 10. Spelunky 2 - 87

W przypadku Xboksa One najlepiej ocenianym tytułem jest Dragon Quest XI S: Echoes of an Elusive Age - Definitive Edition, co pokazuje, jaką drogę przeszła konsola Microsoftu. Ze sprzętu, na którym japońskie gry były ignorowane, do urządzenia, gdzie jRPG jest numerem jeden w 2020 roku.

Top 10 gier na Xboksa One według średniej Metacritic

W przypadku Xboksa Series X|S zestawienie wygląda najmniej imponująco. Niewiele gier startowych, brak prawdziwej bomby na wyłączność. Najlepiej oceniono Tetris Effect: Connected.

Top 10 gier na Xboksa Series X|S według średniej Metacritic

 1. Tetris Effect: Connected - 88
 2. Devil May Cry V: Special Edition- 84
 3. Planet Coaster: Console Edition - 84
 4. Assassin’s Creed: Valhalla - 84
 5. Yakuza: Like a Dragon - 83
 6. Gears Tactics - 82
 7. DiRT 5 - 81
 8. Immortals: Fenyx Rising - 80
 9. NBA 2K21 - 80
 10. Observer: System Redux - 78

No i na koniec Switch. Platforma w naszym kraju nieco niedoceniana, a na świecie niezwykle popularna. Jednak zeszły rok nie był aż taki dobry, jeśli chodzi o gry, które na konsolę Nintendo trafiały. Liderem jest Hades, choć Ori depcze mu po piętach.

Top 10 gier na Switcha według średniej Metacritic

Pełne zestawienia dla każdej z platform znajdziecie w tym miejscu. Jakie wnioski można wyciągnąć? Trend odświeżania starszych gier, połączony z wzbogaconymi portami zaznacza coraz mocniej obecność na PC i konsolach stacjonarnych. Switch, wbrew temu co niektórzy sugerują, pod względem gier miał dużo słabszy rok i Nintendo stoi przed wyzwaniem, by zadośćuczynić minione miesiące swoim fanom. Wystarczy, że ktoś nie gustuje w serii Animal Crossing i lista nowych gier na wyłączność wypada marnie.

Również konsole nowej generacji nie mają się czym pochwalić. O ile przy PS5 sytuację ratują nieliczne tytuły na wyłączność, tak przy Xboksie Series X|S widać lata zaniedbań mające swoje źródło w poprzedniej generacji. Gdyby przy wyborze konsoli kierować się listą z 2020 roku, to Microsoft jest w gorszej sytuacji.

Życzymy jednak posiadaczom pecetów i konsol, by ten rok obfitował w wiele udanych premier, jak najwięcej niespodzianek i tytułów, za które warto zapłacić pełną cenę w dniu premiery.

 1. Oficjalna strona Metacritic