Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONEPS3
Okładka Yakuza 0 (PC)

Yakuza 0

Yakuza Zero: The Oath's Place

Kolejna z odsłon trzecioosobowej serii gier akcji, stanowiącej japońską odpowiedź na popularność cyklu Grand Theft Auto. Yakuza 0 to prequel całego cyklu, rozgrywający się w roku 1988, a więc 7 lat przed wydarzeniami ukazanymi w „jedynce”.

Akcji | TPP | gangsterskie | sandbox | beat 'em up | Japonia | lata 80. | Xbox Game Pass

Okładka Yakuza 0 (PC)

producent: SEGA

wydawca: SEGA

Strona oficjalna

data premiery gry:

12mar2015

PS3 PS4

1sie2018

PC

26lut2020

XONE

Yakuza Zero to kolejna odsłona popularnej serii trzecioosobowych gier akcji, która została zapoczątkowana na konsoli PlayStation 2 w 2006 roku, jako japońska odpowiedź na popularność cyklu Grand Theft Auto. Podobnie jak w przypadku jej poprzednich części oraz szeregu powstałych spin-offów, za stworzenie gry odpowiada koncern SEGA.

Fabuła

Pod względem fabularnym Yakuza 0 stanowi swoisty prequel całego cyklu, zaś jej akcja przenosi nas do roku 1988 i ukazuje wydarzenia, jakie miały miejsce na siedem lat przed wypadkami opisanymi w pierwszej części gry. Protagonistami gry są: 20-letni członek klanu Tojo Kazuma Kiryu, oraz 24-letni biznesmen Majima Goro; obaj reprezentują zupełnie nowy dla serii typ bohatera. Pierwszy z nich jest niedoświadczonym młodzieńcem, który zajmując się odzyskiwaniem niespłaconych należności stawia pierwsze kroki w tokijskim półświatku. Drugi zaś pod pozorem legalnie prowadzonej działalności poluje na okazję powrotu do przestępczego podziemia. Oboma kierujemy naprzemiennie, jako że losy bohaterów splatają się w trakcie walki klanów o przejęcie władzy nad jedną z dzielnic miasta.

Mechanika

Mechanika rozgrywki nie odbiega w sposób znaczący od klimatu poprzednich części serii i bazuje w głównej mierze na modelu znanym z wspomnianego Grand Theft Auto. Na potrzeby serii Yakuza wzbogacono go jednak o rozbudowany system walki oraz specyficzny klimat Kraju Kwitnącej Wiśni. W grze nie zabrakło więc zarówno fragmentów spokojniejszych, wymagających cichego i rozważnego działania, jak i dynamicznych strzelanin oraz sekwencji bijatyk z wykorzystaniem rozmaitych wschodnich styli walki. Zabawa polega przede wszystkim na eksploracji kolejnych zaułków miasta, rozmowach z napotkanymi postaciami oraz wykonywania kolejnych, zróżnicowanych misji fabularnych. Otwarty świat gry pełen jest także elementów sandboksowych oraz dodatkowych aktywności i minigier, z których skorzystać mogą nasi bohaterowie. Całość okraszona została klimatyczną, lecz kolorową oprawą graficzną, przypominającą bestsellerowe Sleeping Dogs oraz wcześniejsze odsłony cyklu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 2165 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,4 / 10 na podstawie 20 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 85,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Yakuza 0

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.

Wymagania sprzętowe Yakuza 0

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 / Radeon HD 6870 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
Recenzja gry Yakuza 0 – wielka draka w małej dzielnicy
Recenzja gry Yakuza 0 – wielka draka w małej dzielnicy

Recenzja 19 stycznia 2017, 18:00

Rozwój postaci, który wymaga często ogromnych sum na zakup kolejnych zdolności, świetnie wpisuje się w postępy w głównym wątku – bez doskonalenia umiejętności bohatera na dłuższą metę się nie obejdzie, a jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zapomnimy na chwilę o fabule, skupiając się na gromadzeniu cennej mamony i zadaniach pobocznych. Mimo pozornej przystępności perfekcyjne opanowanie stylów i dostosowanie ich do sytuacji do łatwych nie należy, a wiele starć wymaga taktycznego podejścia, ze sprawnym wykorzystaniem dewastujących ataków specjalnych. Oprócz dziesiątków różnych typków spod ciemnej gwiazdy, którym obijamy facjaty, spotykamy też bossów, starcia z którymi opatrzone są obowiązkowo patetycznymi monologami i sekwencjami QTE, oraz minibossów, jak np. tzw. Mr. Shakedown.

PS3
PS4
PC
XONE