Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4XONE
Okładka Planet Coaster (PC)

Planet Coaster

Coaster Park Tycoon

Strategia ekonomiczna studia Frontier Developments, twórców serii RollerCoaster Tycoon oraz cyklu Elite, w której budujemy i zarządzamy parkiem rozrywki.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | budowa wesołego miasteczka

Okładka Planet Coaster (PC)

data premiery gry:

17lis2016

PC

2020

PS4 XONE

Planet Coaster to gra strategiczno-ekonomiczna, w której głównym zadaniem gracza jest stworzenie parku rozrywki oraz odpowiednie zarządzanie wykreowaną inwestycją. Za grę odpowiada studio Frontier Developments – autorzy słynnej serii RollerCoaster Tycoon oraz gier z cyklu Elite.

Rozgrywka skupia się wokół tworzenia nowoczesnych kolejek górskich, zaś pozostałe atrakcje odgrywają drugorzędną rolę. Podczas projektowania gracz ma pełną dowolność w wyborze motywu przewodniego całego miejsca, a także tego jak ostatecznie wyglądają wspomniane kolejki. Decyzja o ilości szalonych zakrętów czy chociażby ich wysokości także należy tylko i wyłącznie do gracza. Wybudowane dzieła można swobodnie oglądać dzięki zastosowaniu kamery 3D i na tej podstawie wprowadzać ewentualne modyfikacje do całej konstrukcji.

Gracz musi także zadbać o finansowy aspekt stworzonej inwestycji. Zarządzając cenami biletów w poszczególnych strefach, stara się pozyskać dodatkowe środki, które pozwolą mu na rozbudowanie przedsięwzięcia. Cały proces jest o tyle skomplikowany, że odwiedzający park klienci mają swoje zachcianki – aby zmaksymalizować zyski i nie utracić ich zaufania, trzeba nieustannie dbać o ich potrzeby i zadowolenie.

Oprawa graficzna tytułu prezentuje się bardzo dobrze, nawiązując jednocześnie do standardów wyznaczonych przez serię RollerCoaster Tycoon. Widok z kamery pozwala swobodnie oglądać aktualną sytuację, a w razie potrzeby przybliżyć obraz lub spojrzeć na całość z innej perspektywy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 99 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Gry podobne do Planet Coaster

Klasyfikacja PEGI Planet Coaster

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Planet Coaster

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel i7-4770 3.4 GHz/ AMD FX-8350 4.0 GHz, 12 GB, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980/Radeon R9 380 lub lepsza, 8 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
Minimalne: Intel i5-2300 2.8 GHz/AMD FX-4300 3.8 GHz, 8 GB, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560/Radeon 7850 lub lepsza, 8 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit

Recenzja gry Planet Coaster – doskonały sandboks, słabsza strategia
Recenzja gry Planet Coaster – doskonały sandboks, słabsza strategia

Recenzja 27 listopada 2016, 16:42

Tym, co zaimponowało mi ogromnie w Planet Coaster, jest poziom dopracowania elementów wystroju (animatroników, czyli mechanicznych ludzi i zwierząt, lamp, czaszek, beczek, itd.). Nawet najmniejsze detale wyglądają z bliska ładnie. Dodatkowo możliwości, jakie daje manipulacja terenem, są wprost nieograniczone i łatwe do wprowadzenia w życie. Nic też nie przeszkadza, aby zamiast korzystać z gotowych pomieszczeń czy budynków, tworzyć własne – np. stylizowany na średniowieczną wieżę kiosk z burgerami – a potem zapisywać je jako gotowe wzory i wykorzystać w innych parkach czy umieścić w Internecie. Pomaga w tym funkcjonalny interfejs, którego nie trzeba się długo uczyć.

PC
PS4
XONE