Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS5PS4XSXXONE
Okładka Planet Coaster (PC)
OkładkaPlanet Coaster (PC)

Planet Coaster

Coaster Park Tycoon | Planet Coaster: Console Edition

Strategia ekonomiczna studia Frontier Developments, twórców serii RollerCoaster Tycoon, w której budujemy i zarządzamy parkiem rozrywki. W Planet Coaster gracz sam może wybrać motyw przewodni swojego parku, ale główną atrakcją są kolejki górskie.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | budowa wesołego miasteczka

Planet Coaster Premiera

17lis2016

PC

10lis2020

PS4 XONE XSX

12lis2020

PS5

Planet Coaster stawia przed graczem zadanie zbudowania wesołego miasteczka i zarządzania wszystkimi jego aspektami – od wytyczania ścieżek po realizowanie kampanii marketingowych. Za grę odpowiada Frontier Developments, studio doświadczone w produkcji strategii ekonomicznych, współtwórcy serii RollerCoaster Tycoon.

Mechanika

Celem gracza jest tworzenie dobrze prosperujących parków rozrywki na rozległych, zróżnicowanych geograficznie terenach. Podstawowym sposobem na osiągnięcie tego celu jest stawianie kolejnych atrakcji, wśród których znajdują się zarówno spokojne karuzele, diabelskie młyny, domy strachów, jak i rozmaite rodzaje tytułowych kolejek górskich. Trasy tych ostatnich możemy zaprojektować sami, swobodnie umieszczając m.in. pętle, korkociągi, łuki czy nagłe spady, co będzie miało wpływ na intensywność przejażdżki i zadowolenie odwiedzających. Ci zaś (pogrupowani na dorosłych, nastolatków i rodziny z dziećmi) różnią się nie tylko aparycją, lecz także preferencjami, skłonnością do ryzyka i zasobnością portfela.

Nie samą ekscytacją goście parku żyją, dlatego będziemy musieli zadbać również o m.in. odpowiednią infrastrukturę, stoiska z posiłkami, sklepy z pamiątkami, toalety, bankomaty i wystrój. Twórcy dają nam ogromne możliwości formowania scenerii naszego parku. Poza doborem kolorów parkowych atrakcji, ingerowaniem w profil terenu oraz umieszczaniem najróżniejszych roślin, głazów czy ozdób możemy wznosić własne budowle za pomocą gotowych elementów (tj. kawałków ścian, okien, kominów, dachów itd.). Dzięki temu punkt sprzedaży zimnych napojów równie dobrze może przypominać rozlatującą się szopę, jak i stanowić jedną z wież zamku – wszystko zależy od inwencji gracza. Dekoracje obok funkcji estetycznej rzutują również na ocenę danej usługi lub atrakcji.

Warunkiem poprawnego funkcjonowania parku rozrywki jest zarządzanie. Gra pozwala nam ustalać ceny usług i produktów oferowanych na terenie wesołego miasteczka oraz zatrudniać pracowników (m.in. sprzątający, ochroniarze, mechanicy) za indywidualnie określane wynagrodzenie. Żeby park się rozwijał, musimy także przeznaczać fundusze na badania nowych atrakcji lub elementów wystroju. Jeśli zaś chcemy przyciągnąć więcej odwiedzających, pomogą nam w tym kampanie reklamowe. Panel zarządzania udostępnia ponadto statystyki dotyczące ekonomii naszego przedsiębiorstwa, odwiedzających gości, stanu atrakcji itd.

Tryby gry

W Planet Coaster można grać na trzy sposoby. Pierwszym jest tryb kariery, składający się z 21 scenariuszy podzielonych według siedmiu scenerii, w których się rozgrywają (m.in. baśń, zima, sci-fi). Każdy z nich stawia przed graczem cele zgrupowane w trzech coraz trudniejszych progach: brązowym, srebrnym i złotym. Kolejnym trybem jest sandbox pozwalający oddać się nieskrępowanemu tworzeniu dzięki nieskończonym funduszom oraz odblokowanym wszystkim atrakcjom. Dla zaawansowanych graczy istnieje tryb wyzwań, ograniczający początkowy kapitał czy zmieniający częstotliwość awarii zgodnie z wybranym poziomem trudności.

Gra zgromadziła sporą społeczność, dzięki czemu ze zintegrowanego z grą Warsztatu Steama można pobrać dziesiątki tysięcy budynków, planów kolejek górskich czy elementów wystroju.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Planet Coaster prezentuje się bardzo dobrze. Naturze (drzewom, skałom, krzewom) i atrakcjom nadano realistyczny wygląd, postaci ludzkie i zwierzęce są z kolei przerysowane. Gra pozwala na zbliżenia aż do poziomu gruntu, nie tracąc przy tym uroku, a wręcz eksponując dbałość o detale. Wczuć się w odwiedzającego park możemy także dzięki kamerze z siedzenia dostępnej w każdej atrakcji – w ten sposób możemy przejechać się trasą stworzonego przez nas rollercoastera. Całość utrzymana jest w pogodnej stylistyce.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 124 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Planet Coaster

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Planet Coaster: Console Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel i5-2300 2.8 GHz/AMD FX-4300 3.8 GHz
 • 8 GB
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560/Radeon 7850 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel i7-4770 3.4 GHz/ AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 12 GB
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980/Radeon R9 380 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE
PS5
XSX