Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Budowa wesołego miasteczka

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce budowa wesołego miasteczka ułożone według popularności.

Po premierze 25 Przed premierą 1
budowa wesołego miasteczka
PC
PC Windows20
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 51 Sony PlayStation 43
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 11
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft Xbox Series X1 Microsoft XBOX ONE1
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox1
Mobile
Android4 Apple iOS5
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch2
Nintendo Wii
Nintendo DS1
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Akcji
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG
Strategiczne22
Przygodowe
Sportowe
Wyścigi
Symulacje3 Logiczne1
Towarzyskie
RollerCoaster Tycoon 3: Complete Edition
RollerCoaster Tycoon 3: Complete Edition

Strategiczne 24 września 2020

Kompletne wydanie kultowej strategii ekonomicznej z 2004 roku. W RollerCoaster Tycoon 3: Complete Edition tworzymy od podstaw wielkie parki rozrywki, projektując na ich potrzeby tytułowe kolejki górskie i decydując o wszystkich pozostałych aspektach ich funkcjonowania. Oprócz podstawowej wersji gry tytuł zawiera dwa dodatki, czyli Soaked! oraz Wild!.

PCSwitch

RollerCoaster Tycoon 3
RollerCoaster Tycoon 3

Strategiczne 2 listopada 2004

Trzecia część znanej strategiczno-ekonomicznej serii RollerCoaster Tycoon. Jej poprzednie odsłony okazały się dużymi sukcesami wydawniczymi sprzedając się (łącznie z dodatkami) w ponad siedmiu milionach egzemplarzy na całym świecie.

PCiOS

Planet Coaster: Console Edition
Planet Coaster: Console Edition

Strategiczne 17 listopada 2016

Strategia ekonomiczna studia Frontier Developments, twórców serii RollerCoaster Tycoon, w której budujemy i zarządzamy parkiem rozrywki. W Planet Coaster gracz sam może wybrać motyw przewodni swojego parku, ale główną atrakcją są kolejki górskie. Możemy je dowolnie kształtować – wybierać liczbę zakrętów, wysokość kolejki itd., a następnie oglądać je w widoku 3D i wprowadzać ewentualne modyfikacje. Ważnym elementem jest zarządzanie finansami. Gracz musi ostrożnie dostosowywać ceny biletów w poszczególnych strefach, tak aby przynosiły zysk, a jednocześnie nie zniechęcić klientów. Należy mieć też na uwadze stopień zadowolenia oraz potrzeby odwiedzających, i pod tym kątem rozbudowywać park. Grafika Planet Coaster: Simulator Evolved jest bardzo kolorowa, a modele postaci wyglądają, jakby były ulepione z plasteliny, co podkreśla lekki charakter gry. Aby ułatwić zarządzanie, można swobodne manewrować kamerą, w tym przybliżać ją i oddalać.

PCPS5XSXPS4XONE

RollerCoaster Tycoon
RollerCoaster Tycoon

Strategiczne 22 marca 1999

RollerCoaster Tycoon jest strategią ekonomiczną stworzoną przez firmę Microprose. Gracze mają za zadanie zarządzać wirtualnym wesołym miasteczkiem, dbając o jego rozwój, generowane zyski oraz zadowolenie odwiedzających. Gra umożliwia także projektowanie własnych atrakcji, w tym chociażby tytułowych kolejek górskich.

PCXBOX

RollerCoaster Tycoon World
RollerCoaster Tycoon World

Strategiczne 16 listopada 2016

Czwarta odsłona popularnej strategii ekonomicznej. Produkcję kolejnej części cyklu, za którego powstanie odpowiada legenda branży, Chris Sawyer, firma Atari powierzyła tym razem zupełnie nowej ekipie studia Nvizzio Creations. W grze wcielamy się tradycyjnie w menadżera parku rozrywki, który będzie próbował stworzyć unikatowe miejsce zabaw dla odwiedzających turystów, wykorzystując do tego celu rozmaite popularne atrakcje na czele z tytułowymi kolejkami górskimi. Zgodnie z najnowszymi trendami, produkcja kładzie znacznie większy nacisk na zabawę w trybie wieloosobowym oraz aspekty społecznościowe i współpracę między graczami. Całość doczekała się oczywiście także uwspółcześnionej oprawy graficznej.

PC

Theme Park World
Theme Park World

Strategiczne 3 listopada 1999

Theme Park World to przygotowana przez zespół deweloperski studia Bullfrog Productions strategia ekonomiczna, pozwalająca wcielić się w rolę dyrektora wirtualnego parku rozrywki. Gracz nie tylko może zarządzać wesołym miasteczkiem, ale także projektować jego atrakcje, a nawet zwiedzać go i bawić się w nim.

PCPS1

RollerCoaster Tycoon Adventures
RollerCoaster Tycoon Adventures

Strategiczne 29 listopada 2018

RollerCoaster Tycoon Adventures to kolejna odsłona popularnej serii gier ekonomicznych, w których budujemy i zarządzamy wesołym miasteczkiem. Za jej produkcję odpowiada studio Nvizzio Creations. Wydaniem natomiast zajęło się Atari.

PCSwitch

RollerCoaster Tycoon II
RollerCoaster Tycoon II

Strategiczne 14 października 2002

RollerCoaster Tycoon II to sequel jednej z najlepiej sprzedających się strategii ekonomicznych w historii, w którym ponownie zarządzamy parkiem rozrywki konstruując niesamowite kolejki i inne atrakcje.

PC

Parkitect
Parkitect

Strategiczne 29 listopada 2018

Strategia ekonomiczna inspirowana takimi klasykami jak Theme Park czy Rollercoaster Tycoon. W Parkitect wcielamy się w nowo mianowanego zarządcę niewielkiego wesołego miasteczka i naszym zadaniem jest przeobrażenie go w wielki park rozrywki. Realizacja tej misji wymaga przede wszystkim stałej rozbudowy lunaparku. Musimy konstruować różnorodne atrakcje oraz ręcznie projektować kolejki górskie. Konieczne jest także odpowiednie połączenie wszystkich obiektów systemem ścieżek i środków transportu, tak aby goście mogli sprawnie się między nimi przemieszczać. Ponadto istotną rolę odgrywa dbanie o wizualny aspekt wesołego miasteczka. Sporo czasu spędzamy też na zatrudnianiu podwładnych oraz rozwijaniu ich umiejętności. Zajmują się oni obsługą atrakcji, pomaganiem gościom oraz utrzymywaniem terenu w czystości. Wszystko to trzeba oczywiście odpowiednio zbilansować pod względem finansowym i zachować równowagę między przychodami, a inwestycjami. Parkitect oferuje prostą grafikę 3D ukazaną w rzucie izometrycznym.

PC

Rollercoaster Tycoon II: Time Twister
Rollercoaster Tycoon II: Time Twister

Strategiczne 21 października 2003

Drugi oficjalny dodatek do gry RollerCoaster Tycoon 2. Rozszerza on podstawową wersję gry o możliwość stworzenia parku rozrywki w stylu nawiązującym do odmiennych epok historycznych; począwszy od ery prehistorycznej i mitologicznej, poprzez średniowiecze, a na erze Rock & Rolla (lata 50-te) i przyszłości kończąc.

PC

RollerCoaster Tycoon Classic
RollerCoaster Tycoon Classic

Strategiczne 20 grudnia 2016

Strategia ekonomiczna studia Origin8 Technologies, łącząca w całość dwie pierwsze, klasyczne odsłony popularnej serii RollerCoaster Tycoon, wydane na komputerach PC w latach 1999-2002. W grze wcielamy się w rolę menadżera małego wesołego miasteczka, a naszym zadaniem jest oczywiście przeobrażenie go w wielki park rozrywki, którego najważniejszą atrakcję stanowią tytułowe, projektowane przez nas od podstaw kolejki górskie. Do naszych obowiązków należy również budowanie innych atrakcji, sklepów z jedzeniem, piciem czy pamiątkami oraz innych elementów infrastruktury, a także zarządzanie sferą finansową oraz załogą parku. RollerCoaster Tycoon Classic zawiera większość elementów oferowanych przez oryginalne odsłony serii, w tym m.in. bogaty wybór map oraz 95 scenariuszy z konkretnymi celami do wypełnienia. Oprawa graficzna gry stanowi wierną konwersję pecetowych pierwowzorów, a główne zmiany polegają na dostosowaniu interfejsu do ekranów dotykowych.

PCANDiOS

RollerCoaster Tycoon Joyride
RollerCoaster Tycoon Joyride

Symulacje 23 października 2018

Spin-off serii RollerCoaster Tycoon, który pozwala nam nie tylko zbudować własny tor kolejki górskiej, ale też doświadczyć go na własnej skórze. W produkcję tę możemy grać w tradycyjny sposób lub z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości. Za jej stworzenie odpowiada studio Nvizzio Creations.

PS4

Theme Park
Theme Park

Strategiczne 15 czerwca 1994

Theme Park jest strategią ekonomiczną wyprodukowaną przez ekipę studia Bullfrog Productions. Gracze przejmują kontrolę nad parkiem rozrywki, a ich zadaniem jest uczynienie z niego jak najbardziej atrakcyjnego i jednocześnie wysoce dochodowego miejsca. Tytuł uznawany jest za prekursora popularnej serii RollerCoaster Tycoon.

PCNDS

Theme Park Studio
Theme Park Studio

Symulacje jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 27 lutego 2014)

Symulator budowania lunaparku od studia Pantera Entertainment. Theme Park Studio pozwala graczom nie tylko zaprojektować wymarzony park rozrywki, lecz także ukształtować krajobraz, w jakim ma on się znajdować. Pustą na początku mapę wypełniamy jeziorami, rzekami, lasami lub górami, a następnie przystępujemy do konstrukcji wesołego miasteczka. Najwięcej możliwości Theme Park Studio oferuje w edytorze kolejek górskich – możemy własnoręcznie ustalić ich kształt oraz wyposażyć je w dodatkowe atrakcje. Dzięki zaawansowanemu silnikowi fizycznemu wagoniki zachowują się realistycznie. Ponadto w lunaparku mogą się znaleźć restauracje, sklepiki z prezentami, toalety i inne niezbędne budynki. Gdy nasz park jest już gotowy, zapraszamy do niego gości. Co ciekawe, Theme Park Studio pozwala graczom wcielić się w jednego z odwiedzających i osobiście wypróbować wszystkie atrakcje. Możliwe jest też zwiedzanie lunaparków stworzonych przez innych użytkowników i dzielenie się z nimi swoimi dziełami.

PC

RollerCoaster Tycoon Touch
RollerCoaster Tycoon Touch

Strategiczne 23 lutego 2017

Mobilna odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, w którym gracz zarządza własnym parkiem rozrywki. RollerCoaster Tycoon Touch opracowali autorzy pecetowego RollerCoaster Tycoon World, studio Nvizzio Creations. W RollerCoaster Tycoon Touch tradycyjnie wcielamy się w zarządcę nowo otwartego wesołego miasteczka, a naszym zadaniem jest przeobrażenie go w wielki lunapark przyciągający tłumy gości. Aby zrealizować ten cel, musimy dbać o wysoki poziom zadowolenia klientów. To z kolei można osiągnąć, konstruując nowe atrakcje, sklepy, restauracje, dekoracje oraz budynki służące zaspokajaniu potrzeb gości. Do tego dochodzi strona czysto biznesowa, wymagająca zwiększania zysków i cięcia kosztów. W grze kluczową rolę odgrywa znak rozpoznawczy serii, czyli kolejki górskie. Możemy je tworzyć, korzystając z prostego systemu dotykowego – przesuwając palcem po ekranie rysujemy ich kształt, a następnie wybieramy surowce, z których zbudowany ma być każdy fragment. Produkcja oferuje trójwymiarową oprawę graficzną o wysokim poziomie detali.

ANDiOS

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile
RollerCoaster Tycoon 4 Mobile

Strategiczne 10 kwietnia 2014

Stworzona z myślą o użytkownikach mobilnych społecznościowa strategia ekonomiczna. W grze wcielamy się w rolę zarządcy parku rozrywki, a naszym zadaniem jest stawianie kolejnych atrakcji oraz punktów gastronomicznych. W miarę realizacji kolejnych zadań i awansu na wyższe poziomy, odblokowujemy coraz to nowsze atrakcje, włącznie z tytułowymi kolejkami górskimi.

ANDiOS

RollerCoaster Tycoon 3: Soaked!
RollerCoaster Tycoon 3: Soaked!

Strategiczne 21 czerwca 2005

Pierwsze oficjalne rozszerzenie trzeciej części cyklu gier strategiczno-ekonomicznych, zapoczątkowanego w 1999 roku przez słynnego Chrisa Sawyera (twórca np. pamiętnej marki Transport Tycoon).

PC

RollerCoaster Tycoon 3: Wild!
RollerCoaster Tycoon 3: Wild!

Strategiczne 25 października 2005

Drugie, po RCT3: Soaked!, oficjalne rozszerzenie trzeciej części programu, pozwalającego graczom wcielić się w dyrektora ogromnego parku rozrywki. Dzięki dodatkowi Wild!, nasze wesołe miasteczko powiększa się o kolejne atrakcje, tym razem związane z dzikimi zwierzętami.

PC

Roller Coaster World
Roller Coaster World

Logiczne 12 maja 2003

Gra, w której główną atrakcją jest możliwość konstruowania, a następne testowania ogromnych kolejek górskich (tak zwanych RollerCoasterów).

PC

World's Greatest Coasters
World's Greatest Coasters

Strategiczne 29 listopada 2002

„World's Greatest Coasters” to gra studia Fusion Digital umożliwiająca graczowi przejażdżkę, a także wcześniejsze konstruowanie popularnych kolejek górskich.

PC

RollerCoaster Tycoon 3D
RollerCoaster Tycoon 3D

Strategiczne 19 października 2012

RollerCoaster Tycoon 3D to kolejna odsłona popularnej serii strategiczno-ekonomicznej, w której zarządzamy nowoczesnym parkiem rozrywki. To pierwsze wydanie cyklu na przenośnej konsoli firmy Nintendo.

3DS

RollerCoaster Tycoon: Zwariowane Krajobrazy
RollerCoaster Tycoon: Zwariowane Krajobrazy

Strategiczne 16 września 2000

Podwójny dodatek do RollerCoaster Tycoon zawierający Loopy Landscapes i Corkscrew Follies z nowymi scenariuszami, rodzajami kolejek do budowania i nowymi krajobrazami parków rozrywki.

PC

Theme Park Inc.
Theme Park Inc.

Strategiczne 3 maja 2001

Następca znanego i lubianego Sim Theme Park, w którym naszym celem jest zdobycie większości udziałów w wielkim międzynarodowym konsorcjum i objęcie posady Prezesa.

PC

Roller Coaster Rampage
Roller Coaster Rampage

Symulacje 19 czerwca 2012

Zręcznościowy symulator dla miłośników kolejek górskich. Siadamy w wagoniku i ruszamy w szaloną przejażdżkę roller coasterem w wesołym miasteczku. Na bieżąco modyfikujemy kształt trasy i zdobywamy punkty za wcielenie w życie najbardziej ekstremalnych pomysłów.

PC