Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka RollerCoaster Tycoon World (PC)

RollerCoaster Tycoon World PC

Czwarta odsłona popularnej strategii ekonomicznej. Produkcję kolejnej części cyklu, za którego powstanie odpowiada legenda branży, Chris Sawyer, firma Atari powierzyła tym razem zupełnie nowej ekipie studia Nvizzio Creations.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | budowa wesołego miasteczka

PC Windows
Okładka RollerCoaster Tycoon World (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30marca2016

wczesny dostęp

16listopada2016

16listopada2016

Steam

RollerCoaster Tycoon World to kolejna odsłona serii gier strategiczno-ekonomicznych RollerCoaster Tycoon, w których wcielamy się w zarządcę parku rozrywki. Jest to również pierwsza pełnoprawna pozycja od 2004 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał RollerCoaster Tycoon 3. Tytuł powstał w studiu Nvizzio Creations dla którego jest to pierwsza duża produkcja. Niestety w pracach nad grą nie uczestniczył Chris Sawyer – twórca dwóch pierwszych części i konsultant „trójki”. Stroną wydawniczą projektu zajęła się firma Atari – niegdyś jeden z potentatów branży gier wideo.

Mechanika

Naszym zadaniem w RollerCoaster Tycoon World na platformę PC jest zbudowanie najlepszego lunaparku, wyposażonego w rozmaite atrakcje i oczywiście kolejki górskie. Deweloperzy oddali do dyspozycji graczy szereg rozmaitych narzędzi, dzięki którym możemy zbudować swoje rozrywkowe imperium. Na terenie parku da się robić właściwie wszystko – od kształtowania terenu, przez tworzenie trasy kolejki górskiej, po ustawianie każdego innego elementu. Jednym z najważniejszych narzędzi jest możliwość dowolnego kształtowania torów w pełnym 3D dzięki nowemu edytorowi. Dodatkowo twórcy przygotowali różne rodzaje i style ścieżek, oraz umożliwili wyginanie szyn w niemal wszystkich kierunkach, co pozwala stworzyć taką kolejkę górską, jaką sobie tylko wymarzymy.

Oczywiście to nie wszystko, gdyż w parku znaleźć muszą się także rozmaite atrakcje, które zachęcą kolejnych gości do odwiedzin. Przede wszystkim można tworzyć strefy tematyczne, przyciągając w ten sposób różnych klientów. Warto także zatroszczyć się o rozmaite sklepy i automaty, w których zostawią oni kolejne porcje gotówki. Wszystko to trzeba uzupełnić stanowiskami medycznymi, nad czystością muszą czuwać służby sprzątające itd. Należy jednak pamiętać o aspekcie ekonomicznym i troszczeniu się o pieniądze, gdyż zbyt częste inwestycje mogą doprowadzić nas do bankructwa.

Kolejnym wartym uwagi elementem są rozmaite mapy i środowiska, w których budujemy nasze parki. Ponadto dzięki narzędziom UGC Tools da się modyfikować zaproponowane scenerie. Nie zabrakło także możliwości samodzielnego przejechania się w zbudowanej kolejce górskiej.

Tryby gry

RollerCoaster Tycoon World na platformę PC umożliwia zabawę w trybie Sandbox, w którym mamy pełną dowolność kształtowania terenu i zbudowania wymarzonego parku. Ponadto deweloperzy umożliwi rozgrywanie specjalnych scenariuszy oraz wzięcie udziału w dedykowanej kampanii.

Produkcja, pomimo obecności trybów single player, stawia przede wszystkim na zabawę wieloosobową, w tym współpracę między graczami, i aspekty społecznościowe. Gracze mogą jednym kliknięciem myszy odwiedzać parki znajomych, porównywać statystyki z ich dokonaniami, bez problemu da się także udostępniać innym graczom wszystko, co udało nam się stworzyć.

Kwestie techniczne

RollerCoaster Tycoon World na platformę PC to najbardziej zaawansowana technicznie odsłona serii. Deweloperzy zastosowali w grze realistyczny silnik fizyki, który sprawia, że musimy z uwagą projektować nasze kolejki, gdyż źle ułożone tory mogą zaowocować poważnym wypadkiem. Ponadto mamy pełną kontrolę nad kamerą, którą możemy ustawiać pod dowolnym kątem.

Inne

Tytuł wspiera Steam Workshop, dzięki czemu gracze mogą pobierać nowe scenariusze, parki, wzory i inne element stworzone przez graczy.

Co ciekawe, premiera RollerCoaster Tycoon World poprzedzona została grą Rollercoaster Tycoon 4 Mobile, przeznaczoną na urządzenia mobilne.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 4,1 / 10 na podstawie 95 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.4 / 10 na podstawie 164 głosów czytelników.

Gry podobne do RollerCoaster Tycoon World

Klasyfikacja PEGI RollerCoaster Tycoon World

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe RollerCoaster Tycoon World

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Core i5 2.3 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD Graphics 4000 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 7
  • Zalecane: Intel Core i7 2.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 7
RollerCoaster Tycoon World zadebiutuje 30 marca, ale w usłudze wczesnego dostępu
RollerCoaster Tycoon World zadebiutuje 30 marca, ale w usłudze wczesnego dostępu

wiadomość25 marca 2016

RollerCoaster Tycoon World - gra, której premiera przekładana jest już od początku ubiegłego roku - ostatecznie trafi do graczy 30 marca... ale w usłudze wczesnego dostępu, o którym wcześniej nie było mowy.

RollerCoaster Tycoon World zadebiutuje dopiero w 2016; druga beta przesunięta
RollerCoaster Tycoon World zadebiutuje dopiero w 2016; druga beta przesunięta

wiadomość13 listopada 2015

Studio Nvizzio Creations oraz firma Atari poinformowały o przesunięciu daty premiery gry RollerCoaster Tycoon World. Najnowsza odsłona słynnej serii strategii ekonomicznych zadebiutuje na początku 2016 roku, w grudniu zaś rozpoczną się kolejne beta-testy.

RollerCoaster Tycoon World ukaże się 10 grudnia
RollerCoaster Tycoon World ukaże się 10 grudnia

wiadomość30 września 2015

Pojawiła się możliwość złożenia zamówienia przedpremierowego na grę RollerCoaster Tycoon World, której premiera będzie miała miejsce 10 grudnia bieżącego roku. Twórcy podzielili się też zawartością i ceną wszystkich pakietów dostępnych w przedsprzedaży.

RollerCoaster Tycoon World otrzyma lepszą oprawę graficzną
RollerCoaster Tycoon World otrzyma lepszą oprawę graficzną

wiadomość22 marca 2015

Po negatywnym przyjęciu zwiastuna RollerCoaster Tycoon World, twórcy (nowo powstałe studio Nvizzio Creations, które niedawno zastąpiło Area 52 Games) postanowili uspokoić zaniepokojonych fanów. W oparciu o uzyskane opinie twórcy zamierzają wprowadzić poważne zmiany w stylistyce oprawy graficznej.

Wieści ze świata (Pro Evolution Soccer 2015, Dark Souls, Total War: Arena) 16/12/2014
Wieści ze świata (Pro Evolution Soccer 2015, Dark Souls, Total War: Arena) 16/12/2014

wiadomość16 grudnia 2014

Dziś piszemy m.in. o nowej zawartości do Pro Evolution Soccer 2015, migracji Dark Souls na Steama oraz rozpoczęciu alfa-testów gry Total War: Arena. Witamy w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.