Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDPCiOS
Okładka RollerCoaster Tycoon Classic (iOS)

RollerCoaster Tycoon Classic

Strategia ekonomiczna studia Origin8 Technologies, łącząca w całość dwie pierwsze, klasyczne odsłony popularnej serii RollerCoaster Tycoon, wydane na komputerach PC w latach 1999-2002.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | widok izometryczny | pakiet | budowa wesołego miasteczka

Okładka RollerCoaster Tycoon Classic (iOS)

data premiery gry:

20gru2016

iOS AND

28wrz2017

PC

RollerCoaster Tycoon Classic to wydana na platformę PC, AND i iOS strategia ekonomiczna. Produkcja łączy w jedną całość klasyczne RollerCoaster Tycoon z 1999 roku oraz RollerCoaster Tycoon II (2002 r.). Konwersję opracowało studio Origin8, mające na koncie m.in. Sentinel 3: Homeworld oraz Space Station: Frontier.

Mechanika

W grze wcielamy się w menadżera niewielkiego wesołego miasteczka, a naszym celem jest przeobrażenie tego miejsca w wielki park rozrywki, obsługujący codziennie tysiące gości o różnych preferencjach i potrzebach. Najważniejszym elementem wydanego na system PC, AND i iOS RollerCoaster Tycoon Classic jest projektowanie oraz budowanie kolejek górskich. Odpowiedzialny za to system jest prosty w obsłudze, ale oferuje dużą swobodę. Gracze mogą korzystać z przygotowanych wcześniej planów i fragmentów, lub ręcznie postawić każdy moduł, wybierając z setek dostępnych elementów.

Do obowiązków gracza należy też budowanie innych atrakcji oraz sklepów z piciem, jedzeniem i pamiątkami. Konieczne jest również zadbanie o zapewnienie sprawnego transportu po parku oraz pokrycie jego terenów odpowiednią siatką chodników. Do tego dochodzi także obowiązek dopilnowania wizualnej strony obiektu, co obejmuje sadzenie roślin i stawianie rzeźb oraz innych dekoracji.

Całą rozgrywką rządzi rozbudowany system symulujący wirtualny biznes, wymuszający na nas odpowiednie bilansowanie przychodów z inwestycjami, przyciąganie nowych klientów oraz zarządzanie załogą.

RollerCoaster Tycoon Classic zawiera większość elementów, jakie oferowało RollerCoaster Tycoon oraz RollerCoaster Tycoon II. Gracz otrzymuje bogaty wybór map, poczynając od spokojnych łąk, aż po tereny wchodzące w skład gigantycznego kompleksu parków rozrywki znanego jako Megaworld Park. Ponadto na pokonanie czeka 95 scenariuszy z konkretnymi celami do wypełnienia.

Kwestie techniczne

Gra stanowi wierną konwersję pecetowych pierwowzorów. Dostajemy więc dwuwymiarową oprawę graficzną, gdzie park ukazany jest z kamery izometrycznej.

Minirecenzja RollerCoaster Tycoon Classic - klasyka w najlepszym wydaniu

PLUSY:
  1. 95 scenariuszy wystarczy na długie godziny zabawy;
  2. doskonała jakość konwersji, na czele z przemodelowanym interfejsem;
  3. brak mikrotransakcji.
MINUSY:
  1. oprawa graficzna wyraźnie się zestarzała;
  2. brak trybu swobodnej budowy może odrobinę doskwierać.

Strategie ekonomiczne mają się całkiem nieźle na urządzeniach mobilnych. Niestety deweloperzy i wydawcy widzą w nich dojne krowy, co często prowadzi do implementacji bezsensownych mikropłatności psujących radość z rozgrywki. Na szczęście w przypadku RollerCoaster Tycoon Classic sprawy mają się inaczej – to dokładnie ta sama produkcja, którą cieszyliśmy się przed laty. I wiecie co? To prawdziwy strzał w dziesiątkę.

RollerCoaster Tycoon jest przedstawicielem popularnego niegdyś odłamu strategii ekonomicznych, w których wcielamy się w zarządcę konkretnego biznesu. Jak sugeruje tytuł, tym razem mamy okazję stanąć na czele wesołego miasteczka i przekształcić go w prawdziwe rozrywkowe imperium. Naszym głównym zadaniem jest zatem zadbanie o zadowolenie klientów – można to osiągnąć na wiele sposobów, na czele z budową kolejnych rollercoasterów i innych tego typu atrakcji.

Równie ważne jest jednak zadbanie o czystość, łatwy dostęp do taniego jedzenia (wata cukrowa, hamburgery), a także zminimalizowanie wandalizmu. Co by jednak nie mówić, wszystko kręci się tutaj wokół pieniędzy – bez nich nasz park rozrywki szybko popadnie w ruinę. Jak zatem zarobić, a się nie narobić? Sprawę komplikuje fakt, że zwyczajnie nie jest to możliwe – w trakcie zabawy nigdy nie mamy wystarczającej ilości gotówki, by wybudować wszystko, co mamy w planach. Owszem, można kombinować i na przykład zmusić klientów do płacenia horrendalnych kwot za korzystanie z toalety, ale w ten sposób nasze wesołe miasteczko szybko znajdzie się na równi pochyłej.

Dodatkowo, w grze nie zaimplementowano porządnego samouczka, który zapoznałby nas z podstawowymi zasadami rozgrywki. Na szczęście pierwsze scenariusze są wyjątkowo proste, dzięki czemu sami możemy nauczyć się jak i dlaczego to wszystko działa. Poziom trudności szybko zaczyna jednak rosnąć, a ukończenie 95 scenariuszy staje się nie lada wyzwaniem. Gdyby jednak wciąż było Wam mało, możecie zaopatrzyć się w trzy opcjonalne dodatki. Dwa pierwsze to nic innego, jak zestawy kolejnych misji, z kolei trzeci oferuje narzędzia do tworzenia własnych scenariuszy i rollercoasterów. Co więcej, ten ostatni umożliwia nie tylko dzielenie się swoimi dziełami ze skupioną wokół gry społecznością, lecz także zapewnia dostęp do niemal całej zawartości stworzonej na potrzeby RollerCoaster Tycoon 2. Chyba nie trzeba mówić, jak bardzo korzystnie wpływa to na tak zwane replayability? W związku z powyższym, brak trybu swobodnej budowy nie jest takim znowu wielkim minusem…

Jak łatwo można się domyślić, autorzy byli zmuszeni do przemodelowania interfejsu i dostosowania go do specyfiki urządzeń mobilnych. Należy przyznać, że ten egzamin udało im się zdać na piątkę z plusem – całość jest prosta i przejrzysta, a ikony są ostre jak brzytew... co gryzie się z mocno rozpikselowaną grafiką. Niestety nie pokuszono się o podmianę tekstur, przez co przy pierwszym kontakcie oprawa może lekko trącić myszką. Niemniej, po kilkudziesięciu minutach zabawy zapominamy o tym problemie.

Podsumowując, RollerCoaster Tycoon Classic jest pozycją obowiązkową dla miłośników gatunku. Sprawdzić powinni ją również gracze chcący spróbować swoich sił w tego typu produkcjach – na korzyść bez wątpienia działa absencja jakichkolwiek mikrotransakcji. Miejcie się jednak na baczności – wciąga, niczym odkurzacz!

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Gry podobne do RollerCoaster Tycoon Classic

Wymagania wiekowe RollerCoaster Tycoon Classic

odpowiednia dla każdego wieku

RollerCoaster Tycoon Classic - konwersja dwóch pierwszych odsłon serii trafiła na iOS i Androida
RollerCoaster Tycoon Classic - konwersja dwóch pierwszych odsłon serii trafiła na iOS i Androida

wiadomość1 stycznia 2017

Do sprzedaży w usługach App Store i Google Play trafiła gra RollerCoaster Tycoon Classic, czyli produkcja łącząca w jedną całość dwie pierwsze odsłony klasycznego pecetowego cyklu strategii ekonomicznych.

iOS
AND
PC