Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lipca 2021, 10:29

autor: Adrian Werner

Atari porzuca gry free-to-play i mobilne na rzecz PC oraz konsol

Atari zapowiedziało powrót do korzeni. Przyszłością wydawcy mają być gry premium na PC i konsole. Firma pozbędzie się za to większości mobilnych produkcji free-to-play.

W SKRÓCIE:
  • Atari skoncentruje się na grach premium na PC i konsole,
  • większość mobilnych gier free-to-play wydawcy zostanie zamknięta lub sprzedana,
  • firma wycofuje się także z wirtualnych kasyn i prób ekranizacji swoich marek.

Ostatnie lata nie były dobre dla Atari. Firma zajmowała się głównie tworzeniem mało udanych mobilnych odsłon swoich klasycznych marek, przerabiając je na produkcje free-to-play. Teraz jednak ma to ulec zmianie. Wydawca poinformował o przyjętej przez zarząd nowej strategii rozwoju, w ramach której nacisk położony zostanie głównie na produkcje premium przeznaczone na PC i konsole (co obejmie także system Atari VCS).

Atari nie zamierza kompletnie porzucać gier mobilnych i free-to-play, ale stanowić one będą małą część przyszłej oferty wydawcy. Najpopularniejsze produkcje tego typu, wciąż mogące pochwalić się dużą bazą graczy, będą dalej rozwijane, ale firma zamierza pozbyć się takich tytułów na iOS i Androida, jak RollerCoaster Tycoon Story, Castles & Catapults, Ninja Golf czy Atari Combat: Tank Fury. Wpierw podejmie próbę sprzedania ich innym koncernom, a jeśli to się nie powiedzie, to zostaną one po prostu zamknięte.

Firma wycofa się również z inwestycji w sieciowe kasyna. Jest to o tyle zaskakujące, że w marcu tego roku oparte na kryptowalucie Atari Casino wystartowało na rynkach afrykańskich z niemałą pompą. Wydawca wycofa się również z prac nad telewizyjnymi i kinowymi ekranizacjami swoich marek.

Widać więc, że zapowiedź zmiany kierunku rozwoju firmy nie jest jedynie pustą deklaracją. Atari naprawdę zamierza skoncentrować się na produkcjach premium. Szefostwo firmy tłumaczy, że charakter firmy oraz będących w jej posiadaniu marek znacznie bardziej pasuje do tradycyjnych gier pecetowych i konsolowych.

Za tymi decyzjami stoi Wade J. Rosen, który objął fotel prezesa Atari w kwietniu tego roku. Pierwsze produkcje w ramach nowej strategii mają ukazać przed 31 marca 2022 roku.

Zmiana cieszy, gdyż Atari w ostatnich latach było cieniem swojej dawnej świetności. Po porażkach fatalnych Alone in the Dark: Illumination oraz RollerCoaster Tycoon World wydawca skoncentrował się na odgrzewaniu swoich starych przebojów oraz tworzeniu mobilnych odsłon klasycznych marek, które najczęściej cechowały się niską jakością i agresywnymi modelami free-to-play. Jakiś czas temu koncern podjął próbę powrotu na pecety i konsole, ale RollerCoaster Tycoon Joyride oraz RollerCoaster Tycoon Adventures również okazały się porażkami. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne podejście będzie bardziej udane.

  1. Atari – oficjalna strona firmy