Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCSwitchPS4
Okładka Spelunky 2 (PC)
OkładkaSpelunky 2 (PC)

Spelunky 2

Kontynuacja popularnej platformówki, w której gracz wciela się w tytułowego grotołaza. Jego zadaniem jest eksploracja generowanych losowo podziemi, w których można znaleźć tak nieprzebrane skarby, jak i niezliczone pułapki oraz groźnych przeciwników.

Zręcznościowe | platformówki | roguelike | 2D | indie | kooperacja | side-scroll

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Spelunky 2 Premiera

15wrz2020

PS4

29wrz2020

PC

26sie2021

Switch

Gry podobne do Spelunky 2

SteamWorld Dig 2

Spelunky

Shovel Knight Dig

Spelunky 2 to kontynuacja popularnej platformówki, za której opracowaniem stoi niezależne studio Mossmouth. Podobnie jak zremasterowana wersja pierwszego Spelunky, czyli Spelunky HD, opisywana produkcja pojawiła się na różnych platformach. Produkcja wprowadza kilka usprawnień w mechanice rozgrywki i oferuje więcej zawartości od poprzedniczki.

Fabuła

W Spelunky 2 gracze po raz kolejny wcielają się w tytułowego grotołaza, który zapuszcza się do podziemnych tuneli w poszukiwaniu nieprzebranych bogactw.

Mechanika

W Spelunky 2 akcję obserwujemy z boku. Filarem rozgrywki jest eksploracja generowanych losowo jaskiń, w których można znaleźć nie tylko wyżej wspomniane skarby, lecz również niezliczone pułapki oraz groźnych przeciwników (oprócz nietoperzy i pająków są to np. legendarne yeti czy duchy); od czasu do czasu spotykamy też czekających na ratunek nieszczęśników uwięzionych w zakamarkach podziemnego labiryntu.

Protagonista nie jest bezbronny – na jego podorędziu znajdują się zróżnicowane narzędzia, wśród których prym wiodą liny oraz bomby; oprócz tego może wykorzystać pistolety czy wreszcie znajdowane tu i ówdzie artefakty zapewniające nadnaturalne zdolności. Warto odnotować, że o ile niektóre elementy ekwipunku można znaleźć lub kupić, inne wymagają samodzielnego skonstruowania w oparciu o system craftingu.

W porównaniu do poprzedniej części produkcja ta posiada znacznie więcej zawartości – pojedyncze podejście do gry zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, ale bawiąc się możemy natrafić na zdecydowanie większą liczbę rzeczy do roboty, a także wariacji i pomysłów, które urozmaicają rozgrywkę. Twórcy wzięli też pod uwagę jeszcze więcej stylów gry.

Tryby gry

W Spelunky 2 możemy grać samotnie albo z innymi. Produkcja oferuje tryb dla pojedynczego gracza, a także sieciowe moduł wieloosobowy – ten ostatni pozwala bawić się w kooperacji z kolegami albo też zmierzyć się z nimi w ramach tzw. Areny (oferuje ona zarówno klasyczny Deathmatch, jak i nowy tryb zwany Hold the Idol).

Kwestie techniczne

Spelunky 2 posiada dwuwymiarową oprawę graficzną, która prezentuje się bardzo podobnie do poprzedniej gry. Produkcja jest utrzymana w barwnej, kreskówkowej stylistyce, która dobrze współgra z humorystyczną naturą i charakterystyczną atmosferą gry.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 149 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 68 głosów czytelników.

Spelunky 2 cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Spelunky 2: 16+

Spelunky 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Quad Core 2.6 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 750 lub lepsza
  • 600 MB HDD
  • Windows 10 64-bit
PS4
PC
Switch