Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS4Switch
Okładka Spelunky HD (PC)
OkładkaSpelunky HD (PC)

Spelunky HD

Spelunky HD to, stworzona przez Dereka Yu i jego studio Mossmouth, gra logiczna, której głównym bohaterem jest grotołaz. Kierując jego poczynaniami, gracze odwiedzają losowo generowane podziemia pełne zarówno skarbów, jak i wymyślnych pułapek i niebezpiecznych przeciwników.

Zręcznościowe | platformówki | roguelike | 2D | indie | kooperacja

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Spelunky HD Premiera

8sie2013

PC

7paź2014

PS4

26sie2021

Switch

producent: Mossmouth wydawca: Mossmouth Strona oficjalna

Gry podobne do Spelunky HD

Rayman Origins

Trine 2

Braid

Spelunky HD to klimatyczna platformówka, w której eksplorujemy losowo generowane podziemia. Grę przygotowało niezależne studio Mossmouth, którego założycielem i jedynym pracownikiem jest Derek Yu. Produkcja zadebiutowała na komputerach w 2008 roku i była wówczas dostępna za darmo. W 2013 roku wersja HD została rozbudowana o kilka ważnych elementów, w tym o tryb kooperacji, deathmatch czy nowe obszary do zwiedzenia; poprawiono również szatę graficzną.

Wcielamy się w tytułowego grotołaza, który zajmuje się poszukiwaniem skarbów. Bohater wyposażony w kilka narzędzi, w tym np. bomby i liny, rusza w niebezpieczną podróż po zdradzieckich podziemiach, wypełnionych nie tylko złotem, ale i pułapkami oraz groźnymi przeciwnikami. Celem gracza jest zebranie jak największej liczby kosztowności, odkrycie wszelkich sekretów, jakie mogą skrywać niezbadane jaskinie oraz uniknięcie zagrożeń. Czasami przyjdzie nam też uratować inne postacie, uwięzione w nieprzyjaznych podziemnych korytarzach.

Cechą charakterystyczną gry jest to, że wszelkie lokacje, które zwiedzamy są tworzone w sposób losowy. Podczas każdej rozgrywki gracz staje więc przed podobnymi, ale jednak jedynymi w swoim rodzaju kombinacjami wyzwań, musząc w odpowiedni sposób używać ograniczonych zasobów. Zbyt rozrzutne korzystanie z dostępnych lin lub bomb może przykładowo uniemożliwić zebranie kosztownych przedmiotów lub pokonanie przeciwników. W wersji HD czeka na gracza jeszcze więcej obszarów do pokonania z licznymi, pomysłowo zrealizowanymi pułapkami, nowymi przedmiotami do zdobycia czy sekretami do odkrycia, jeszcze chytrzej ukrytymi przez twórcę gry.

Podczas zabawy zmagamy się z dziesiątkami prawdziwych (nietoperze, węże, pająki) i fantastycznych wrogów (yeti, duchy). Na szczęście, każdy szanujący się grotołaz może korzystać z bomb, pistoletów, a nawet starożytnych artefaktów o specjalnych mocach. Część z tych dodatków znajdziemy sami, inne kupimy w jaskiniowych sklepach. Żeby zdobyć wszystkie narzędzia trzeba też trochę pokombinować – wiele z nich musimy złożyć samemu.

Od strony wizualnej Spelunky prezentuje przyzwoity poziom, dzięki zastosowaniu specyficznej, radosnej stylistyki, kojarzącej się z klasycznymi platformówkami. W porównaniu do starszej edycji, gra została odświeżona i mocno podrasowana graficznie. Bardzo ważnym dodatkiem w ulepszonej wersji produkcji jest czteroosobowy tryb kooperacji, zawierający możliwość interakcji między graczami, w którym grupa grotołazów wspólnie eksploruje podziemia, oraz deathmatch przypominający rozgrywkę z Bombermana. Drugi z nowych rodzajów zabawy jest dostępny również dla samotnika - wtedy kontrolę nad pozostałymi postaciami przejmuje sztuczna inteligencja.

Gra oferuje pełne wsparcia dla pada; wersja pecetowa obsługuje również klawiaturę.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 405 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Spelunky HD: Odpowiednia dla każdego wieku.

Spelunky HD Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB dla Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 200 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
  • łącze internetowe
PC
PS4
Switch