Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 września 2020, 10:04

autor: Aquma

Premiera i recenzje Spelunky 2 – ta gra to majstersztyk

Dziś na rynku debiutuje Spelunky 2 – kontynuacja udanej platformówki z elementami roguelike’a z 2008 roku. Produkcja została bardzo ciepło przyjęta przez recenzentów.

Premiera i recenzje Spelunky 2 – ta gra to majstersztyk - ilustracja #1
Spelunky 2 to bardzo udana kontynuacja.

W SKRÓCIE:

 1. dziś na PS4 debiutuje gra Spelunky 2;
 2. recenzje produkcji: Metacritic – 93%, OpenCritic – 88%.

Dziś na rynku debiutuje gra Spelunky 2 – sequel popularnej platformówki z elementami roguelike stworzony przez studio Mossmouth. Tytuł na razie jest dostępny wyłącznie na konsoli PlayStation 4 (można go nabyć za 84 złote), ale planowane jest także wydanie pecetowe. W sieci pojawiło się już sporo recenzji tej produkcji.

Spelunky 2 – wybrane opinie

Według recenzentów mamy do czynienia z bardzo udaną produkcją, która w przemyślany sposób rozwija to, co działało w poprzedniej odsłonie, ale nie stara się przy tym na nowo odkrywać koła. Recenzenci zwracają też uwagę na dość wysoki poziom trudności, który może stanowić problem dla osób niezaznajomionych z marką.

Studio Mossmouth poświęciło czas i udało mu się dostarczyć arcydzieło, które ulepszyło poprzednią odsłonę w sposób, jakiego nawet sobie nie wyobrażałem. Spelunky 2 bierze wszystko, co uczyniło oryginał wspaniałym i rozszerza każdy z tych indywidualnych aspektów, nie komplikując nigdy nadmiernie eleganckiej, retro prostoty platformówki 2D. Spelunky 2 nie robi zbyt wiele, aby zjednać sobie ludzi, którzy dotychczas nie byli fanami bezlitosnego poziomu trudności oryginału. Ale jako ktoś, kto ma za sobą ponad 200 podejść i wciąż ma wrażenie, że dostrzega tylko wierzchołek góry lodowej, uważam Spelunky 2 za grę, w którą prawdopodobnie będę grał przez długi, długi czas – Mitchell Saltzman, IGN.

Być może gra jest trochę zachowawcza w tym, w jaki sposób podchodzi do różnych rzeczy, aby nie stracić tej magii Spelunky poprzez zakłócenie tego, co znane. Ale ten czar nie zużył się po 10 latach. Dzięki odważnemu remiksowaniu istniejących motywów i mnóstwu nowych genialnych dodatków, tytuł z pewnością zastąpi Spelunky HD jako ostateczny, jaskiniowy roguelike Dereka Yu. Nic bym tu nie zmienił – Tom Bramwell, The Guardian.

Spelunky 2 ulepsza i rozszerza to, co działało w pierwszej grze, bez „naprawiania” rzeczy, które nie były popsute. Dzięki temu jest to idealny sequel dla fanów, którzy grają w tę grę od ponad dekady. Nowi gracze mogą być przerażeni poziomem trudności i pozornie nieprzeniknionymi tajemnicami, ale wysiłek wymagany, by przez to przebrnąć, zostaje dobrze nagrodzony – Kyle Hanson, Attack of the Fanboy.

Spelunky 2 – recenzje

W serwisie Metacritic omawiany tytuł ma obecnie średnią z recenzji na poziomie aż 93%. Średnia na portalu OpenCritic wypada odrobinę gorzej (88%), ale warto odnotować, że aż 90% krytyków uważa Spelunky 2 za tytuł godny polecenia.

 1. IGN – 10/10
 2. PlayStation Universe – 10/10
 3. Attack of the Fanboy – 4,5/5
 4. USgamer – 4,5/5
 5. Game Informer – 9/10
 6. Shacknews – 9/10
 7. Destructoid – 8/10
 8. Guardian – 4/5
 9. GamingTrend – 75/100
 10. Eurogamer – Essential (brak oceny)
 1. Spelunky – strona oficjalna serii