Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchWii
Okładka Xenoblade Chronicles: Definitive Edition (Switch)

Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

Xenoblade Chronicles

Opracowana przez studio Monolit Software pod wodzą Tetsuyi Takahashiego gra jRPG, stanowiąca próbę przywrócenia temu popularnemu gatunkowi świetności z czasów najlepszych odsłon cyklu Final Fantasy.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | sandbox | reedycje/remastery/remaki | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Okładka Xenoblade Chronicles: Definitive Edition (Switch)

data premiery gry:

10cze2010

Wii

29maj2020

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Xenoblade to gra jRPG stworzona przez studio Monolith Software. Przy jej powstawaniu brał także udział Tetsuya Takahashi, ale pomimo ich powiązań z serią Xenosaga, omawiana tutaj produkcja to zupełnie inny tytuł i brak w nim jakichkolwiek powiązań z tą kultową serią.

Głównym bohaterem jest będący sierotą 18-letni Shulk, w przeszłości biorący udział w wojnie przeciwko wojskom Kishin, które zaatakowały jego wioskę. Co wydaje się oryginalne, to miejsce akcji. Rozgrywa się ona na ciałach dwóch bogów, którzy swego czasu walczyli ze sobą. Jedno z ciał jest zamieszkiwane przez ludzi, drugie przez istoty mechaniczne. Fabuła opowiada o tym, jak ludzie przygotowują się przed natarciem wrogiej rasy.

Gra oferuje duże, zróżnicowane tereny do eksploracji. Główny bohater nie tylko biega po równinnych lokacjach, ale też wspina się po górach, czy pływa. Z kolei, by zapobiec żmudnemu przemieszczaniu się pomiędzy już odwiedzonymi lokacjami, twórcy dodali możliwość teleportowania się między nimi. Mechanikę zabawy urozmaicają zmienne pory dnia i nocy. Oddziałuje to nie tylko na wygląd odwiedzanych miejsc, ale też na same wydarzenia – niektóre postacie można spotkać tylko o odpowiedniej porze.

Gratką dla fanów może być fakt, że za muzykę w tej produkcji odpowiada Yoko Shimomura, która ma na swoim koncie ścieżki dźwiękowe do takich pozycji jak Kingdom Hearts czy Parasite Eve.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 14 GB

Ocena czytelników: 6 / 10 na podstawie 222 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,3 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,80 PLN

Klasyfikacja PEGI Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Xenoblade Chronicles: Definitive Edition – Epicka przygoda, dobry remaster!
Recenzja gry Xenoblade Chronicles: Definitive Edition – Epicka przygoda, dobry remaster!

Recenzja 27 maja 2020, 15:00

Drobne usprawnienia poczyniono w trakcie samych starć. W serii Xenoblade przy ataku nie musimy każdorazowo wduszać przycisków na padzie, ponieważ zastosowano w niej system auto-ataku. Każda z postaci wymierza ciosy samodzielnie, my tylko poruszamy nią po polu walki, starając się ustawić w taki sposób, aby zadać możliwie największe obrażenia. W oryginale jeśli jednak chcieliśmy skorzystać z ataków specjalnych, musieliśmy uważnie obserwować sytuację na polu bitwy. Co zresztą nie było proste, ponieważ na ekranie dużo się działo i dokładne zlokalizowanie pozycji względem przeciwnika zabierało sporo uwagi. Skuteczność niektórych ciosów wymagała na przykład zajścia wroga z boku lub z tyłu. W remasterze w sukurs przychodzą nam znaczniki pojawiające się na ikonach umiejętności, sugerujące odpowiedni moment ataku lub skorzystania z innego talentu. Zmiana niby niewielka, ale jakże poprawiająca komfort zabawy.

Wii
Switch