Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONEPS5XSXSwitch
Okładka Persona 5 Royal (PC)
OkładkaPersona 5 Royal (PC)

Persona 5 Royal

Ulepszona wersja uznanej gry jRPG, która ukazała się w 2017 roku na PlayStation 4 i PlayStation 3. Persona 5: Royal wprowadza do fabuły oryginału nową grywalną bohaterkę, która odgrywa w niej istotną rolę, a także wiele wcześniej niedostępnych atrakcji.

RPG | TPP | turowe | reedycje/remastery/remaki | jRPG | urban fantasy | Xbox Game Pass | Find Your Next Game | romanse

Persona 5 Royal Premiera

31mar2020

PS4

21paź2022

PC XONE Switch PS5 XSX

producent: Atlus wydawca: SEGA Strona oficjalna

Persona 5: Royal to rozszerzona o nową zawartość piąta odsłona jednej z najpopularniejszych i najbardziej oryginalnych serii jRPG. Marka narodziła się w 1996 roku jako spin-off cyklu Shin Megami Tensei. Tytuły spod szyldu Persona dość szybko zyskały kultowy status wśród fanów japońskich RPG. Prawdziwą popularność na Zachodzie uzyskały one jednak dopiero wraz z premierą Persony 4 na PlayStation 2 w 2009 roku. Oryginalna wersja Persony 5 ukazała się w Japonii we wrześniu 2016 roku na PlayStation 3 oraz PlayStation 4, a do zachodnich graczy trafiła wiosną 2017 roku.

Persona 5: Royal oferuje fanom masę nowej i opcjonalnej zawartości, podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych rozszerzonych wersji gier z serii, takich jak Persona 4: Golden oraz Persona 3: FES i Portable. Warto zaznaczyć, że wszystkie nowinki zawarte są w ramach oryginalnej kampanii tytułu. Gracze mogą tym razem przeżyć cały trzeci semestr szkoły, który z różnych przyczyn był niedostępny w oryginalne. Został on wypełniony nowymi zdarzeniami, a także zadaniami i interakcjami pomiędzy bohaterami. W trakcie zabawy odwiedzamy też wcześniej niewidziane lokacje i mamy możliwość spędzenia wolnego czasu ze znajomymi w nowych miejscach, takich jak np. w tokijska dzielnica Kichijouji.

Fabuła

Akcja Persony 5: Royal rozgrywa się we współczesnej Japonii. Główny bohater jest licealistą, który na skutek pewnego niefortunnego incydentu niezasłużenie trafia do kroniki kryminalnej, z zarzutami o napaść i pobicie. Aby uniknąć dalszych problemów rodzina wysyła go do Tokio. Na miejscu trafia pod opiekę bliskiego znajomego krewnych, który przez rok ma pełnić rolę jego kuratora.

Rozpoczynając naukę w nowej szkole, protagonista musi zmierzyć się z dyskryminacją ze strony uczniów i nauczycieli, która jest wynikiem jego przestępczej przeszłości. Mimo początkowych trudności, wkrótce zaprzyjaźnia się z kolegą z innej klasy, Ryujim Sakamoto, który podobnie jak bohater czuje się nieakceptowanym przez społeczeństwo wyrzutkiem. Dwójka wspólnie odkrywa, że przy pomocy tajemniczej smartfonowej aplikacji jest w stanie przenieść się do innego, surrealistycznego świata, w którym oboje potrafią przywołać persony, potężne awatary odzwierciedlające różne aspekty ich osobowości. Obce wymiary okazują się wytworem niezdrowych pragnień i ambicji konkretnych osób. Kradnąc ich specjalny „skarb”, który ukryty jest w samym centrum wynaturzonego świata, herosi są w stanie zmusić jego twórcę do przyznania się do winy i wyznania grzechów w świecie rzeczywistym. Bohater wraz z Ryujim oraz innymi poznanymi posiadaczami person postanawia stworzyć drużynę „złodziei serc”, której celem stają się przestępcy, politycy oraz mający wiele przewin na sumieniu celebryci.

Wersja Royal wprowadza do gry nowego kluczowego członka drużyny. Jest nim Kasumi Yoshizawa, czerwonowłosa gimnastyczka, która trafia do liceum Shujin w tym samym czasie co główny bohater. Kasumi odgrywa znaczącą rolę w zmodyfikowanej historii tytułu i dość szybko przyłącza się do grupy „złodziei serc” kierowanej przez protagonistę, choć nie zgadza się ona z jej filozofią oraz sposobem działania. W trakcie przygody otrzymamy także szansę, by zaprzyjaźnić się z dwiema nowymi pobocznymi postaciami – Takuto Marukim, szkolnym psychologiem, a także tajemniczym chłopakiem, który pewnego dnia pojawia się w kawiarni Leblanc. Dodatkowo Persona 5: Royal zawiera także wiele nowych scen dialogowych, a także eventów związanych z wcześniej nieobecnymi w grze istotnymi wydarzeniami i świętami, takimi jak Nowy Rok czy Walentynki.

Mechanika

Persona 5: Royal wykorzystuje model rozgrywki znany z trzeciej oraz czwartej odsłony serii, wzbogacając go o kilka nowych, acz istotnych nowinek. Rozgrywka podzielona jest na dwa segmenty – przygodowy oraz eksploracyjny. W trybie przygodowym prowadzimy życie przeciętnego ucznia, unikając kłopotów, dbając o dobre oceny na egzaminach oraz zarabiając po godzinach. Gra rozgrywa się na przestrzeni jednego roku. Czas wyznacza tutaj kalendarz, który podzielony jest na miesiące, a te z kolei na poszczególne dni. Poza szkołą i domem możemy udać się do różnych tokijskich lokacji, oferujących szereg atrakcji takich jak restauracje, kina, sklepy, salony gier itd. Gracze nawiązują także przyjaźnie z różnymi napotkanymi osobami. Rozwijanie kontaktów z innymi ma kluczowy wpływ na różne aspekty walki oraz eksploracji innych wymiarów.

W trybie eksploracyjnym zwiedzamy inne światy, starając się wykraść skarby należące do ich twórców. Każde ze zwiedzanych podziemi różni się od siebie wyglądem i stylem oraz oferuje unikalne pułapki i niebezpieczeństwa. Na naszej drodze stają przeciwnicy, z którymi musimy zmierzyć się w walce. Pojedynki odbywają się w trybie turowym na osobnych arenach. Wrogami są tutaj różnego rodzaju demony oraz postacie z legend i mitów z całego świata, które w uniwersum tytułu są częścią zbiorowej ludzkiej podświadomości. Wersja Royal wprowadza nowe lokacje i poziomy, które nie były dostępne w oryginale. W starych oraz nowych podziemiach na graczy czekają także wcześniej niewidziani opcjonalni bossowie oraz ukryte skarby. Gra oferuje także szereg nowych potężnych person.

Członkowie naszej czteroosobowej drużyny korzystają z broni palnej i białej, a także ze specjalnych magicznych ataków zapewnianych przez persony. Główny bohater jako jedyny posiada wiele awatarów, dodatkowo mogąc dowolnie je zamieniać oraz łączyć ze sobą przy pomocy odblokowywanych z czasem opcji. Persony nabywamy także w drodze negocjacji. Po spełnieniu pewnych wymagań w trakcie pojedynków jesteśmy bowiem w stanie przekonać oponenta do przyłączenia się do naszego herosa. Warto zaznaczyć, że poza dużymi podziemiami należącymi do kolejnych celów zespołu bohaterów, gracze zwiedzają także obszerny i generowany losowo podziemny labirynt o nazwie Mementos. Na miejscu wykonujemy poboczne zlecenia, polegające na zmianie osobowości innych ludzi, o co jesteśmy proszeni przez przyjaciół lub przez kompletnych obcych, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej zrzeszającej fanów „złodziei serc”.

Kwestie techniczne

Persona 5: Royal została przygotowana z myślą o PlayStation 4. W porównaniu do oryginału twórcy zwiększyli szczegółowość trójwymiarowych modeli postaci i otoczenia, jakość tekstur, a także wprowadzili wsparcie dla rozdzielczości 4K (tylko na PlayStation 4 Pro). Produkcja korzysta z klasycznych projektów przeciwników, które powinny być znane fanom innych gier spod szyldu Shin Megami Tensei. Za wygląd postaci odpowiada Shigenori Soejima (Persona 3, Persona 4, seria Trauma Center), a za dźwięk Shoji Meguro. Kompozytor przygotował obszerną ścieżkę muzyczną inspirowaną acid jazzem. Utwory wokalne, z których słynie już seria, wykonuje japońska piosenkarka Lyn Inaizumi. Persona 5: Royal zawiera szereg nowych utworów muzycznych, animowanych przerywników fabularnych.

Ostatnia modyfikacja 23 października 2022

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,6 / 10 na podstawie 507 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,1 / 10 na podstawie 221 głosów czytelników.

Persona 5 Royal cena w dniu premiery: 259,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Persona 5 Royal

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.

Persona 5 Royal Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • (60 fps / 720p) Intel Core i7-4790 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon R7 360 lub lepsza
 • 41 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • (60 fps / 1080p) Intel Core i7-4790 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 41 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PS4
XSX
XONE
PC
PS5
Switch