Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Resident Evil - seria gier

Resident Evil to seria japońskich survival horrorów wydawanych przez studio Capcom. Za jej powstanie w głównej mierze odpowiadają Shinji Mikami oraz Tokuro Fujiwara. Swój początek miała 22 marca 1996, kiedy to odbyła się premiera gry Resident Evil (znanej również jako Biohazard) na konsolę PlayStation. To podczas jej promocji powstał termin survival horror. Protoplastą cyklu jest wydana w 1989 roku gra Sweet Home, oparta na filmie o tym samym tytule. Odpowiadał za nią sam Fujiwara i wiele elementów, takich jak sekwencje QTE czy zarządzanie ekwipunkiem, zostało przeniesione do serii Biohazard. Od tego czasu cykl konsekwentnie się rozrastał, zyskując kolejne części gry, jak też adaptacje filmowe, animowane oraz komiksowe i książkowe.

Akcja tytułu rozgrywa się w alternatywnym świecie, który za sprawą działań enigmatycznej korporacji Umbrella, zmaga się z tajemniczym wirusem T, zmieniającym ludzi w żądne krwi potwory i zmutowane bestie. W grze śledzimy losy bohaterów, których celem jest walka ze wspomnianą, wrogą organizacją i powstrzymanie wirusa przed rozprzestrzenieniem się na resztę globu. Pierwsza część cyklu rozgrywa się w luksusowej rezydencji w górach Arklay, kolejne dwie natomiast w amerykańskim miasteczku Racoon City. Następne odsłony serii przenoszą nas w inne części świata, osadzając akcję w Afryce, na Antarktyce czy w Hiszpanii. W trakcie gier wcielimy się w wiele postaci, dzięki czemu poznamy zdarzenia z różnych perspektyw.

Główne części gier z serii Resident Evil (oznaczone cyferkami) należą do gatunku survival horroru, gdzie bohaterów obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Poruszając się po ciasnych lokacjach, popychamy fabułę do przodu, zbierając przedmioty niezbędne do rozwiązania zagadek logicznych, zdobywamy części wyposażenia, takie jak broń, amunicja czy roślinki przywracające nam życie oraz rozważnie walczymy z napotkanymi przeciwnikami. Rozważnie, gdyż w pierwszych częściach serii gra nie rozpieszcza nas dużymi zasobami amunicji ani bronią niezbędną do krwawej jatki. Sprawia to, że wielokrotnie mądrzejszym wyjściem jest ominięcie co wolniejszych wrogów, aby być przygotowanym na groźniejszych przeciwników. Zmieniono to od 5 części gry, mniej nastawionej na element przetrwania, w której dodano opcję zabawy w kooperacji z innym graczem. Za to w szóstej odsłonie po raz pierwszy możemy celować i strzelać, będąc w ruchu. Resident Evil wrócił do swoich korzeni wraz z Resident Evil VII: Biohazard, rozwijając formułę w kontynuacji z 2021 roku, Resident Evil: Village.

Marka Resident Evil wykracza daleko poza główne gry. Spin-offów było znacznie więcej i znalazły swoje miejsce nawet wśród gier mobilnych. Wśród nich znajdziemy arcade’owe pierwszoosobowe strzelanki (Resident Evil Survivor z 2000 roku czy Dead Aim z 2003), rail shootery (The Umbrella Chronicles z 2007 i The Darkside Chronicles z 2009), multiplayerowe taktyczne shootery (Umbrella Corps z 2016 czy Resident Evil: Resistance z 2020) czy inne odsłony survival horrorowe (Code Veronica z 2000, Revelations z 2012 oraz Resident Evil: Outrage z 2023 roku). Oprócz tego popularnością cieszyły się automaty do gry w Pachinko z motywem z różnych odsłon serii.

Resident Evil należy do najważniejszych marek w portfolio firmy Capcom. Gry z tego cyklu sprzedały się w nakładzie przekraczającym 100 milionów egzemplarzy (dane z 2020 r.). W związku z dużym sukcesem Resident Evil VII, remaków Resident Evil HD i Resident Evil 0 HD studio zdecydowało się pójść krok dalej. W 2019 wypuściło remake Resident Evil 2; gra doczekała się nie tylko zmian kosmetycznych stawiających na fotorealizm, ale delikatnego uwspółcześnienia mechaniki i sterowania. Tytuł otrzymał wiele nagród i nominacji, a także stał się ogromnym sukcesem sprzedażowym. To skłoniło Capcom do podjęcia decyzji o remaku kolejnych części. W 2020 roku swoją premierę miał Resident Evil 3 z odświeżoną mechaniką oraz wysokiej jakości szatą graficzną opracowaną w oparciu o technologię fotogrametrii.

W marcu 2023 roku światło dzienne ujrzała również odświeżona wersja najwyżej ocenianej odsłony cyklu – Resident Evil 4, z wyprzedzającą ją wersją demonstracyjną Chainsaw Demo. Tytuł dema nawiązywał do pamiętnego starcia w wiosce, w której nie tylko przychodzi nam zmierzyć się z jej mieszkańcami, ale też ze szczególnie groźnym indywiduum, dzierżącym w dłoniach tytułową piłę mechaniczną. Choć premierę gry zaplanowano na 24 marca, za sprawą leaku jej kompletna edycja trafiła w ręce części fanów już z ponad tygodniowym wyprzedzeniem.

Resident Evil: Outrage
Resident Evil: Outrage

Akcji grudzień 2023

Survival horror opracowany przez firmę Capcom, będący spin-offem głównej serii Resident Evil. Resident Evil: Outrage powstawał początkowo jako Resident Evil: Revelations 3, jednak z czasem stał się samodzielnym projektem.

Switch

Resident Evil 4
Resident Evil 4

Akcji 24 marca 2023

Resident Evil 4 to odświeżona wersja kultowego horroru o tej samej nazwie, zapowiedziana podczas imprezy Sony State of Play w 2022 roku. Resident Evil 4 doczekał się między innymi poprawek graficznych.

PCPS5XSXPS4iOS

Resident Evil Village
Resident Evil Village

Akcji 7 maja 2021

Ósma główna odsłona popularnego cyklu survival horrorów rozwijanego przez firmę Capcom. Resident Evil Village kontynuuje historię Ethana i jego żony rozpoczętą w Resident Evil 7 i ponownie stosuje widok FPP.

PCPS5XSXPS4XONESwitchiOS

Resident Evil: Resistance
Resident Evil: Resistance

Akcji 3 kwietnia 2020

Sieciowy spin-off serii Resident Evil, który ukazał się razem z remakiem Resident Evil 3. W Resistance wybieramy jedno z kilkorga bohaterów i walczymy z hordami nieumarłych wrogów bądź też wcielamy się w geniusza, który przeszkadza ocalałym pułapkami i potworami.

PCPS4XONE

Resident Evil 3
Resident Evil 3

Akcji 3 kwietnia 2020

Kompleksowy remake trzeciej odsłony bestsellerowej serii survival horrorów pod tytułem Resident Evil. Za opracowaniem gry Resident Evil 3 stoi firma Capcom, która od początku istnienia cyklu sprawuje pieczę nad jego rozwojem.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Resident Evil 2
Resident Evil 2

Akcji 25 stycznia 2019

Pełnoprawny remake gry Resident Evil 2, która pojawiła się w 1998 roku na PlayStation. Resident Evil 2 Remake opracowany został przez Capcom z myślą o nowoczesnych platformach sprzętowych, bazując na oryginalnej fabule oraz nieco zmodyfikowanej mechanice pierwowzoru. Akcja gry toczy się kilka miesięcy po wydarzeniach znanych z pierwszej części cyklu, kiedy po okresie uspokojenia, śmiertelna epidemia zombie ponownie atakuje miasto Raccoon City. Podczas zabawy śledzimy losy początkującego policjanta Leona S. Kennedy’ego oraz młodej kobiety imieniem Claire Redfield, która trafia do miasta w poszukiwaniu swojego brata. Już na początku rozgrywki bohaterowie zostają jednak rozdzieleni, a dalsze wydarzenia obserwujemy z perspektywy dwóch niezależnych postaci, dla których fabuła rozwija się także w nieco inny sposób.

PCPS5XSXPS4XONESwitchX360PS3

Resident Evil VII: Biohazard
Resident Evil VII: Biohazard

Akcji 24 stycznia 2017

Resident Evil VII: Biohazard to przygodowa gra akcji, należąca do kategorii survival horroru. Poprzednie dwie odsłony tej niezwykle znanej serii skręciły mocno w stronę bardziej efektownej rozgrywki, co odbiło się na klimacie grozy. Siódemka stanowi powrót do korzeni marki.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Umbrella Corps
Umbrella Corps

Akcji 21 czerwca 2016

Stworzona przez firmę Capcom z myślą o rozgrywce sieciowej drużynowa strzelanina FPP/TPP, osadzona w uniwersum kultowego cyklu survival horrorów Resident Evil. Mechanika rozgrywki łączy elementy dość chłodno przyjętego Operation Racoon City z cechami popularnych sieciowych strzelanek pokroju Counter-Strike’a. Zabawa koncentruje się na szybkich i efektownych starciach z udziałem uzbrojonych drużyn najemników, reprezentujących potężne korporacje, rywalizujące na polu broni biologicznej. Zmagania toczą się na stosunkowo niewielkich mapach, wzorowanych na ikonicznych lokacjach, zaczerpniętych z różnych odsłon serii Resident Evil. W dostępnym arsenale znalazła się szeroka gama tradycyjnych oraz nietypowych broni, sprawdzających się w walce w zwarciu lub na dystans. W Umbrella Corps towarzyszą nam też oczywiście wszechobecne zombie, kontrolowane przez komputerową AI. Co ciekawe, nie stanowią one wyłącznie formy urozmaicenia rozgrywki, ale mogą być na różne sposoby wykorzystane podczas walki.

PCPS4

Resident Evil Origins Collection
Resident Evil Origins Collection

Akcji 19 stycznia 2016

Zestaw dwóch klasycznych tytułów z kultowej serii Resident Evil firmy Capcom, gruntownie odświeżonych z myślą o platformach nowej generacji. W skład pakietu Resident Evil Origins Collection weszło Resident Evil HD, w którym wcielając się w postać Chrisa Redfielda lub Jill Valentine, przenosimy się na ulice Raccoon City w poszukiwaniu oddziału Bravo oraz stanowiące prequel fabularny całego cyklu Resident Evil Zero HD, gdzie śledzimy losy członkini tego oddziału Rebeki Chambers, która łączy siły z byłym skazańcem Billym Coenem, aby przetrwać. Obie gry oferują wyraźnie lepsze efekty wizualne oraz tekstury w rozdzielczości 1080p, przygotowane od podstaw z jednoczesnym zachowaniem wyglądu oryginalnych lokacji. Całość uzupełnia zremasterowany dźwięk w standardzie 5.1 oraz możliwość wyboru pomiędzy trybem 4:3 lub 16:9 i klasycznym bądź nowoczesnym modelem sterowania.

PCPS4XONE

Resident Evil 0 HD
Resident Evil 0 HD

Akcji 19 stycznia 2016

Zremasterowana edycja gry Resident Evil 0. Tytuł stanowi prequel całego cyklu i opowiada o losach agentki S.T.A.R.S. imieniem Rebecca Chambers, która wyrusza do Raccoon City z misją zbadania serii tajemniczych morderstw. Kiedy jej helikopter rozbija się przed dotarciem do celu, aby przetrwać, bohaterka zmuszona jest połączyć siły z byłym marine Billym Coenem, który został skazany przez sąd wojskowy na dożywocie za zabicie 23 osób podczas misji w Afryce. Od strony mechaniki Resident Evil 0 HD nie odbiega w sposób znaczący od wcześniejszych odsłon cyklu, koncentrując się na przemierzaniu kolejnych lokacji, rozwiązywaniu zagadek i walce z przeciwnikami. Podczas zabawy mamy jednak do dyspozycji dwie niezależne postaci, pomiędzy którymi możemy się przełączać, wykorzystując w razie potrzeby ich indywidualne atuty.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Resident Evil: Revelations 2
Resident Evil: Revelations 2

Przygodowe 17 lutego 2015

Kontynuacja spin-offowej odsłony kultowego cyklu Resident Evil, która ukazała się pierwotnie na platformie 3DS. Fabuła gry umiejscowiona została pomiędzy wydarzeniami ukazanymi w piątej i szóstej części serii, zaś protoplastkami tej odsłony są znana graczom Claire Redfield oraz córka jednego z pobocznych bohaterów cyklu Moira Burton. Zostały one porwane i porzucone w zakładzie karnym zlokalizowanym na mrocznej, opuszczonej wyspie. W przeciwieństwie do poprzednich części Resident Evil rozgrywka bardziej niż na czystej akcji skupia się na aspekcie survivalowym. Wcielając się w postać Claire naszym głównym zadaniem będzie walka z zombie, zaś grając jako Moira będziemy wspierać główną bohaterkę podając jej elementy ekwipunku, lecznicze zioła itp. Twórcy umożliwili zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w trybie kooperacji. Co ciekawe rozgrywka dopuszcza śmierć Moiry i kończy się tylko i wyłącznie w przypadku zabicia Claire.

PCPS4XONESwitchX360PS3PSV

Resident Evil HD
Resident Evil HD

Akcji 20 stycznia 2015

Remake pierwszej odsłony kultowej serii Resident Evil, która spopularyzowała gatunek survival horror. Pierwotna wersja gry ukazała się w 1996 roku na PlayStation, jednak ze względów technicznych twórcy wzorowali się na wydanej w 2002 wersji na GameCube. W grze mamy okazję po raz kolejny prześledzić początki historii opracowanego przez korporację Umbrella morderczego wirusa, który wymknął się spod kontroli naukowców. Podczas rozgrywki wcielamy się w dwóch członków elitarnego oddziału STARS, desygnowanego przez władze do uporania się z plagą zombie i zażegnania skutków kryzysu. Nowa wersja tytułu zachowała klimat pierwowzoru, oferując odświeżoną grafikę w rozdzielczości HD oraz dźwięk w standardzie surround 5.1. Hołdując przyzwyczajeniom fanów, w grze pozostawiono możliwość wyboru klasycznych lub panoramicznych proporcji ekranu oraz oryginalnego bądź nowoczesnego modelu sterowania.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Resident Evil 6
Resident Evil 6

Akcji 2 października 2012

Szósta część popularnego cyklu gier akcji w konwencji survival horroru. Produkcją Resident Evil 6 zajął się dedykowany zespół deweloperski firmy Capcom pod wodzą Eiichiro Sasakiego. Akcja gry osadzona została 10 lat po wydarzeniach przedstawionych w Resident Evil: Operation Raccoon City. Świat zagrożony jest atakami bioterrorystycznymi z zastosowaniem groźnego wirusa T. Resident Evil 6 oferuje cztery kampanie fabularne, w których wcielić można się odpowiednio w Leona Kennedy'ego, Chrisa Redfielda, Jake'a Mullera oraz Ady Wong. Zależnie od bohatera rozgrywka może różnić się naciskiem na sekwencje strzeleckie lub survival horror. Twórcy gry wiele uwagi poświęcili zabawie w trybie kooperacji dla maksymalnie sześciu graczy.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Resident Evil: Chronicles HD
Resident Evil: Chronicles HD

Akcji 26 czerwca 2012

Przygotowana z myślą o użytkownikach PlayStation 3 kompilacja dwóch gier z cyklu Resident Evil, które ukazały się pierwotnie w latach 2007-2009 na konsoli Nintendo Wii. Wchodzące w skład zestawu tytuły pod względem mechaniki dość znacząco odbiegają od produkcji z głównego nurtu serii. Nie są to bowiem klasyczne gry akcji z perspektywy TPP, ale pierwszoosobowe rail shootery, w których wcielając się w różnych bohaterów cyklu, odwiedzamy szereg dobrze znanych lokacji i walczymy z nacierającymi hordami zombie. Resident Evil: The Umbrella Chronicles stanowi swoiste streszczenie wydarzeń ukazanych w pierwszej i trzeciej części cyklu, a także w grze Resident Evil Zero. Drugi z tytułów – Resident Evil: The Darkside Chronicles łączy z kolei fabułę drugiej części serii oraz Resident Evil: Code Veronica X. Całość odznacza się gruntownie odświeżoną oprawą graficzną w rozdzielczości HD i wykorzystuje kontrolery PlayStation Move w podobny sposób, jak miało to miejsce w przypadku pilota WiiRemote.

PS3

Resident Evil: Operation Raccoon City
Resident Evil: Operation Raccoon City

Akcji 20 marca 2012

Resident Evil: Operation Raccoon City to spin-offowa odsłona popularnej serii gier akcji Resident Evil. Tytuł wyprodukowany został przez kanadyjskie studio Slant Six Games pod nadzorem japońskiego koncernu Capcom. Gracze mają okazję wcielić się w role agentów Umbrella Security Services (USS) i z tej perspektywy przyjrzeć się wydarzeniom przedstawionym wcześniej w Resident Evil 2 oraz Resident Evil 3: Nemesis. Rozgrywka zaprojektowana została głównie z myślą o zabawie w trybie kooperacji z udziałem maksymalnie czterech uczestników, którzy wspólnymi siłami muszą zniszczyć pozostałości po nieudanych eksperymentach z wirusem T. W grze pojawia się cała plejada postaci związanych z uniwersum cyklu Resident Evil, przy czym część z nich obecna jest także w trybie wieloosobowym.

PCX360PS3

Resident Evil: Revelations
Resident Evil: Revelations

Przygodowe 27 stycznia 2012

Przygodowa gra akcji w konwencji survival-horroru. Resident Evil: Revelations jest spin-offową odsłoną cyklu Resident Evil, wykreowanego i rozwijanego przez koncern Capcom. Akcja gry osadzona została w roku 2005, pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w Resident Evil 4 i Resident Evil 5. Gracze mają okazję towarzyszyć Jill Valentine oraz Parkerowi Luciani w poszukiwaniach Chrisa Redfielda i Jessici Sherawa. Trop prowadzi na statek Queen Zenobia, którego załoga i pasażerowie zainfekowani zostali wirusem T. Poza kampanią główną Resident Evil: Revelations oferuje także tryb Raid Mode, czyli zestaw misji do wykonania w pojedynkę lub z pomocą innego gracza.

PCPS4XONESwitchX360PS3WiiU3DS

Resident Evil: Code Veronica X HD
Resident Evil: Code Veronica X HD

Akcji 27 września 2011

Odświeżona edycja klasycznej, spin-offowej odsłony popularnej serii Resident Evil, jaka ukazała się pierwotnie w 2000 roku na konsoli Dreamcast, a następnie w nieco wzbogaconej wersji na PlayStation 2 i GameCube. W grze kierujemy poczynaniami rodzeństwa Claire i Chrisa Redfieldów, którzy próbują uciec z należącej do korporacji Umbrella wyspy Rockfort. Dodatkową komplikację stanowi znany z poprzednich odsłon gry wirus, który zmienia ludzi i zwierzęta w zombie lub powoduje u nich przerażające mutacje. Pod względem mechaniki gra nie różni się od swego pierwowzoru, który został przeniesiony wraz z nieco archaicznym dziś modelem sterowania. Twórcy remake’u skupili się głównie na odświeżeniu oprawy graficznej i podrasowaniu jej do standardu HD. W grze nie zabrakło także typowego dla dzisiejszych produkcji zestawu osiągnięć do odblokowania w trakcie rozgrywki.

X360PS3

Resident Evil 4 HD
Resident Evil 4 HD

Akcji 20 września 2011

Zremasterowana edycja czwartej części cyklu Resident Evil, przez wielu fanów uważanej za najlepszą. W Resident Evil 4 śledzimy losy znanego z "dwójki" policjanta Leona S. Kennedy’ego, który wyrusza do Hiszpanii z misją odnalezienia córki prezydenta. Zadanie okazuje się trudniejsze niż przypuszczał, a na jego drodze stają setki zarażonych wirusem mutantów oraz tajemnicza sekta pod wodzą niejakiego Osmunda Saddlera. Pod względem rozgrywki gra stanowi wierną kopię oryginału, gdyż jej autorzy postanowili nie ingerować w mechanikę zabawy, skupiając się na podrasowaniu szaty graficznej do nowoczesnych standardów HD. W grze poprawiono większość tekstur oraz system oświetlenia i zaimplementowano typowy dla współczesnych produkcji zestaw osiągnięć do odblokowania.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Resident Evil: The Mercenaries 3D
Resident Evil: The Mercenaries 3D

Przygodowe 2 czerwca 2011

Poboczna odsłona kultowego cyklu gier akcji utrzymanych w konwencji survival horroru, opracowana przez firmę Capcom z myślą o konsoli Nintendo 3DS. Filar omawianej produkcji stanowi tryb Mercenaries, znany z Resident Evil 4 i Resident Evil 5. Do naszej dyspozycji oddano kilku bohaterów zróżnicowanych pod kątem umiejętności i preferowanego arsenału. Zadaniem, jakie czeka na wykonanie na przestrzeni kolejnych misji, jest eliminacja hord przeciwników i walka o jak najlepszy wynik punktowy. Resident Evil: The Mercenaries 3D wprowadza szereg zmian i usprawnień w mechanice rozgrywki – po raz pierwszy w historii serii możemy poruszać się w trakcie celowania. Zastosowanie takiego zabiegu pociągnęło jednak za sobą podwyższenie poziomu trudności – oponenci są bowiem szybsi i sprytniejsi, aniżeli miało to miejsce we wcześniejszych tytułach. Bawić się można zarówno w pojedynkę (kontrolę nad kompanem przejmuje wtedy sztuczna inteligencja), jak i w towarzystwie innego gracza, wykorzystując moduł Wi-Fi.

3DS

Resident Evil 5: Gold Edition
Resident Evil 5: Gold Edition

Przygodowe 9 marca 2010

Specjalna, rozszerzona wersja piątej odsłony bestsellerowego cyklu Resident Evil, przygotowana przez firmę Capcom specjalnie dla użytkowników konsol siódmej generacji. Oprócz wydanej w 2009 roku gry podstawowej edycja zawiera także dwa fabularne DLC, opublikowane już po premierze oryginału. W Lost in Nightmares wcielamy się w Chrisa Redfielda i Jill Valentine, odwiedzając znaną z pierwszej części serii rezydencję, odtworzoną na bazie oryginału w uwspółcześnionej oprawie graficznej ”piątki”. Desperate Escape ukazuje zaś wydarzenia, jakie rozegrały się bezpośrednio przed finałem piątej części cyklu. Tym razem, kontrolując Jill oraz Josha Stone’a, staramy się uciec z obiektów należących do korporacji Tricell i wesprzeć głównych bohaterów gry w finałowej konfrontacji z Albertem Weskerem. Zestaw uzupełnia wieloosobowy tryb Versus Mode oraz odrestaurowany Mercenaries Reunion, wzbogacony o nowe kostiumy oraz ośmiu dodatkowych bohaterów.

X360PS3

Resident Evil: The Darkside Chronicles
Resident Evil: The Darkside Chronicles

Przygodowe 17 listopada 2009

Poboczna odsłona cyklu Resident Evil, zrealizowana w konwencji celownika na szynach. Produkcja została opracowana przez japońskie studio Cavia Inc., a jej akcję osadzono w realiach Resident Evil 2. Motorem fabuły są wewnętrzne demony Claire Redfield i Leona S. Kennedy'ego – wydarzenia rozgrywające się w opanowanym przez zombie Raccoon City stanowią jedynie dramatyczne tło. Podobnie jak ma to miejsce w innych grach tego typu, w Resident Evil: The Darkside Chronicles bohaterów nie kontrolujemy bezpośrednio – naszym zadaniem jest jedynie namierzanie i eliminacja przeciwników. Grać można zarówno w pojedynkę (w tym przypadku losy kompana bierze w swoje ręce sztuczna inteligencja), jak i w towarzystwie innego gracza na wspólnym ekranie. Warto nadmienić, że tytuł umożliwia zmianę konfiguracji broni w dowolnym momencie, a także wprowadza opcję dynamicznego używania apteczek. Poziom trudności z kolei dostosowuje się do naszych poczynań – dzięki temu na dobrą zabawę mogą liczyć zarówno starzy wyjadacze, jak i nowicjusze.

Wii

Resident Evil: Degeneration
Resident Evil: Degeneration

Akcji 12 maja 2009

Mobilny reprezentant kultowego cyklu survival horrorów, luźno nawiązujący do wydarzeń przedstawionych w filmie animowanym o tym samym tytule. Za opracowanie omawianego tytułu odpowiada zespół Ideaworks 3D. Gracze wcielają się w Leona S. Kennedy'ego, którego zadaniem jest pomoc w ewakuacji osób uwięzionych na opanowanym przez zombie lotnisku Harvardville w Raccoon City. Akcję w Resident Evil: Degeneration obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, a rozgrywka sprowadza się przede wszystkim do eksterminacji zastępów przeciwników – ich lista obejmuje zarówno klasyczne żywe trupy, jak i potężniejsze okazy pokroju Cerberusów i Tyrantów. Do naszej dyspozycji oddano rozbudowany arsenał broni palnej, którego uzupełnienie stanowi nóż. Całość okraszono przeciętnej jakości, trójwymiarową oprawą graficzną.

iOS

Resident Evil 5
Resident Evil 5

Akcji 5 marca 2009

Gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), stanowiąca kolejną odsłonę popularnego cyklu survival horrorów. Fabuła kampanii głównej Resident Evil 5 przedstawia wydarzenia toczące się 10 lat po zniszczeniu miasteczka Raccoon City. Główny bohater – Chris Redfield wyrusza do Afryki, aby zbadać pochodzenie tajemniczego wirusa T, który zmienia ludzi w zombie. Rozgrywka łączy elementy dynamicznej strzelaniny oraz krwawego horroru. Gracz musi stawić czoła hordom przeciwników, w czym przydatne bywają różne rodzaje uzbrojenia – od pistoletów, strzelb i karabinów aż po noże i granaty. Resident Evil 5 oferuje kilka wariantów zabawy, w tym sieciowy tryb multiplayer z opcją kooperacji dla dwóch osób.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Resident Evil Archives: Resident Evil
Resident Evil Archives: Resident Evil

Przygodowe 25 grudnia 2008

Odświeżona edycja remake’u pierwszej odsłony legendarnej serii Resident Evil z 1997 roku, Fabuła gry w niczym nie odbiega od pierwowzoru, a podczas zabawy wcielamy się w dwóch członków jednostki specjalnej STARS: Chrisa Redfielda oraz Jill Valentine. Zostają oni wysłani do miasta Raccoon City, celem zbadania doniesień o mających tam miejsce dziwnych wydarzeniach. Okazuje się, że za sprawą groźnego wirusa wyprodukowanego przez korporację Umbrella wszyscy mieszkańcy miasta zamienili się w krwiożercze zombie. Pod względem mechaniki Resident Evil Archives: Resident Evil niesie ze sobą kilka zmian, w tym m.in. liczne ruchy defensywne, dzięki którym możemy bronić się przed nacierającymi stworami. W grze pojawiają się też nowe, nieobecne w pierwowzorze lokacje, a spora część oryginalnych łamigłówek została gruntownie przemodelowana.

Wii

Resident Evil: The Umbrella Chronicles
Resident Evil: The Umbrella Chronicles

Przygodowe 13 listopada 2007

Kolejny spin-off cyklu Resident Evil, zrealizowany przez firmę Capcom w konwencji celownika na szynach. W trakcie zabawy nie kontrolujemy zatem ruchów bohatera, ograniczając się do celowania i eliminacji kolejnych zastępów krwiożerczych zombie. W Resident Evil: Umbrella Chronicles robimy użytek ze zróżnicowanego arsenału – ołowiem warto faszerować nie tylko oponentów, lecz także podatne na destrukcję elementy otoczenia, skrywające przydatne bonusy. W grze możemy wcielić się w rozpoznawalnych bohaterów – ich lista obejmuje Rebeccę Chambers, Chrisa Redfielda, czy choćby Jill Valentine, a zmagania toczymy zarówno w zupełnie nowych lokacjach, jak i w doskonale znanych miejscach – mowa między innymi o słynnej posiadłości z pierwszego Resident Evil oraz o ulicach miasta Raccoon City z trzeciej części serii.

Wii

Resident Evil: Deadly Silence
Resident Evil: Deadly Silence

Przygodowe 7 lutego 2006

Przygotowana przez firmę Capcom reedycja pierwszej odsłony cyklu Resident Evil, opracowana z myślą o konsoli Nintendo DS. W porównaniu z pierwowzorem, tytuł może się pochwalić obecnością zagadek logicznych, a także rozmaitych minigier, takich, jak choćby reanimacja (do czego wykorzystujemy mikrofon podłączony do konsoli). Produkcja w interesujący sposób korzysta z unikalnych możliwości urządzenia – rozgrywka toczy się na dolnym wyświetlaczu, a na górnym panelu prezentowane są rozmaite parametry postaci. W trakcie zabijania kolejnych oponentów ekran zasłaniają natomiast plamy wirtualnej krwi, które usuwamy za pomocą pociągnięć rysika. Na uwagę zasługuje także specjalny tryb walki nożem, w którym akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Zmiany nie objęły jednak fabuły oraz głównych założeń zabawy. Trafiamy zatem do opanowanej przez zombie rezydencji, którą przemierzamy w skórze dwójki bohaterów – Chrisa Redfielda i Jill Valentine.

NDS

Resident Evil: Outbreak - File #2
Resident Evil: Outbreak - File #2

Przygodowe 26 kwietnia 2005

Druga odsłona ciepło przyjętego spin-offa serii Resident Evil, opracowana przez firmę Capcom. Produkcja kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzedniczce – gracz po raz kolejny trafia do opanowanego przez zombie miasta Raccoon City, które przemierza w skórze jednego z ośmiu zróżnicowanych bohaterów. Zadania, jakie czekają na wykonanie, są zróżnicowane, a całość opracowano z myślą o zabawie z innymi w ramach maksymalnie czteroosobowego trybu współpracy. W Resident Evil: Outbreak - File #2 można jednak bawić się również w pojedynkę – w tym przypadku kontrolę nad towarzyszami broni przejmuje sztuczna inteligencja. Co ciekawe, każdorazowe rozpoczęcie przygody wiąże się z nieco odmiennymi doznaniami – miejsca, w jakich występują przeciwnicy, są bowiem dobierane losowo.

PS2

Resident Evil 4 (2005)
Resident Evil 4 (2005)

Akcji 11 stycznia 2005

Resident Evil 4 to survival horror ze znanej serii studia Capcom. W pełnej akcji produkcji wcielamy się w agenta Leona S. Kennedy’ego z misją uratowania córki prezydenta USA. Trop prowadzi do niewielkiej hiszpańskiej wioski, w której prym wiedzie tajemnicza sekta, zaś jej mieszkańcy zarażeni zostali tajemniczym, powodującym mutacje wirusem. Podczas zabawy stawimy więc czoła kolejnym hordom zombie oraz bardziej wymagającym bossom, takim jak ogromne potwory czy potężny przywódca sekty, Osmund Saddler. W Resident Evil 4 zachowano mroczny klimat wcześniejszych odsłon cyklu i konieczność rozwiązywania zagadek logicznych, choć mechanika rozgrywki uległa sporym zmianom, a nowy silnik pozwolił na wprowadzenie znacznie szybszej i bardziej dynamicznej akcji. Uzupełniają ją liczne sekwencje zręcznościowe tzw. quick-time events.

PCANDiOSPS2WiiGCN

Resident Evil: Outbreak
Resident Evil: Outbreak

Przygodowe 31 marca 2004

Spin-off popularnej serii gier akcji, zrealizowanych w konwencji survival horroru. Stworzona przez firmę Capcom produkcja wprowadza do cyklu powiew świeżości w postaci licznych zmian i usprawnień w schemacie rozgrywki. Gracze trafiają do opanowanego przez zombie miasta, które przemierzają w skórze jednego z ośmiu zróżnicowanych bohaterów. Zabawa po raz kolejny została oparta na eksploracji, rozwiązywaniu zagadek środowiskowych (opartych między innymi na manipulacji przedmiotami) oraz na walce z hordami przeciwników – jednocześnie może nas atakować nawet 30 potworów. Warto nadmienić, że protagoniści dysponują różnorodnymi umiejętnościami, a standardowy dla serii wachlarz ruchów uzupełnia kucanie, czołganie się, robienie uników oraz pływanie. Po raz pierwszy w historii cyklu, Resident Evil: Outbreak zostało zrealizowane w pełnym trójwymiarze, a oprócz kampanii dla pojedynczego gracza przygotowano rozbudowany tryb multiplayer. Wieloosobowy wariant rozgrywki wyróżnia na tle konkurencji to, że po śmierci kontrolowani przez graczy bohaterowie przemieniają się w zombie.

PS2

Resident Evil: Dead Aim
Resident Evil: Dead Aim

Akcji 11 czerwca 2003

Poboczna odsłona cyklu Resident Evil, zrealizowana przez firmę Capcom w konwencji celownika na szynach. Głównym bohaterem gry jest Bruce McGivern, który trafia na statek wypełniony krwiożerczymi zombie. Zadaniem, jakie czeka na wykonanie, jest powstrzymanie szalonego naukowca zamierzającego doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa T. Podobnie jak ma to miejsce w innych grach tego typu, schemat rozgrywki w Resident Evil: Dead Aim oparto na eliminacji hord nadciągających zewsząd oponentów. Akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a gracz przez znakomitą większość czasu nie kontroluje ruchów postaci – może jedynie celować, zarówno przy użyciu pada, jak i myszy czy choćby specjalnego pistoletu. W niektórych momentach wydarzenia prezentowane są zza pleców bohatera – nawet w tym przypadku swoboda ruchu jest niewielka. Tytuł oferuje wyłącznie wariant rozgrywki opracowany z myślą o pojedynczym graczu – deweloperzy nie pokusili się o implementację żadnych trybów multiplayer.

PS2

Resident Evil Zero
Resident Evil Zero

Przygodowe 12 listopada 2002

Poboczna odsłona kultowej serii survival horrorów firmy Capcom. Pod względem fabularnym mamy tu do czynienia ze swoistym prequelem całego cyklu, opowiadającym o losach oddziału Bravo jednostki specjalnej STARS, który został wysłany do miasta Raccoon City, nigdy jednak nie dotarł na miejsce. W grze kierujemy poczynaniami ocalałej członkini oddziału imieniem Rebecca Chambers, która po katastrofie śmigłowca zmuszona jest połączyć siły z byłym skazańcem, Billym Coenem. Mechanika rozgrywki w niewielkim stopniu różni się od dotychczasowych odsłon serii. W grze możemy bowiem w dowolnej chwili przełączać się między bohaterami, z których każdy ma swoje mocne i słabe strony. Element ten ma kluczowe znaczenie dla przebiegu rozgrywki, a niektóre z zadań wymagają wręcz ścisłej współpracy obu postaci.

WiiGCN

Resident Evil Survivor 2: Code Veronica
Resident Evil Survivor 2: Code Veronica

Akcji 11 lutego 2002

Poboczna odsłona cyklu Resident Evil – w odróżnieniu od klasycznych gier z serii, opracowana przez firmę Capcom produkcja została zrealizowana w formie celownika na szynach. Akcję osadzono na terenie wyspy Rockfort, znanej z Resident Evil Code: Veronica X, a filar zabawy stanowi eksterminacja hord krwiożerczych zombie. Do naszej dyspozycji oddano dwójkę postaci – Claire Redfield i Steve'a Burnside'a – zróżnicowanych pod kątem dostępnych rodzajów broni. Na Resident Evil Survivor 2: Code Veronica składają się dwa warianty rozgrywki. Pierwszym z nich jest fabularny tryb Arcade, w którym naszym zadaniem jest ucieczka z opanowanej przez nieumarłych placówki. Drugim jest moduł skoncentrowany wyłącznie na eliminacji potworów, pozbawiony jakiejkolwiek narracji. W obu przypadkach zabawa została podzielona na etapy ograniczone limitem czasowym – im szybciej uda nam się ukończyć dany poziom, tym większą liczbę punktów otrzymamy. Ostateczny wynik można również zwiększyć poprzez szybką likwidację kolejnych oponentów, co ładuje specjalny wskaźnik kombinacji.

PS2

Resident Evil Code: Veronica X
Resident Evil Code: Veronica X

Przygodowe 21 sierpnia 2001

Kolejna odsłona cyklu przygodowych gier akcji utrzymanych w konwencji survival horroru, który w krótkim czasie wdarł się szturmem na światowe listy przebojów. Pieczę nad tym tytułem sprawowała zaprawiona w bojach firma Capcom, a gracze mogą poznać dalsze losy Claire Redfield – bohaterki Resident Evil 2. Po zniszczeniu jednego z laboratoriów korporacji Umbrella kobieta zostaje porwana i uwięziona przez jej pracowników. Tym razem terenem działań jest wyspa Rockfort, na której roi się od krwiożerczych zombiaków, stanowiących ikonę serii. Standardowo, rozgrywka polega na eksploracji, rozwiązywaniu mniej lub bardziej skomplikowanych zagadek środowiskowych oraz na walce z przeciwnikami. W trakcie zabawy przejmujemy również kontrolę nad Chrisem – bratem protagonistki, a zarazem członkiem elitarnego oddziału S.T.A.R.S. Oprócz fabularnej kampanii, Resident Evil Code: Veronica X oferuje dodatkowy tryb – tak zwany Battle Mode pozwala na niczym nieskrępowaną walkę z hordami nieumarłych.

PS2GCN

Resident Evil 3: Nemesis
Resident Evil 3: Nemesis

Przygodowe 22 września 1999

Trzecia odsłona niezwykle popularnej serii survival horrorów, nad którą pieczę sprawuje firma Capcom. Gracze po raz kolejny trafiają na teren fikcyjnego miasteczka Raccoon City, którego mieszkańcy zostali przemienieni w krwiożercze zombie. Oczywiście za tymi wydarzeniami ponownie stoi korporacja Umbrella, z której laboratorium wymknął się kolejny, śmiertelnie niebezpieczny wirus. Do naszej dyspozycji oddano dwójkę bohaterów – początkowo kontrolujemy wyłącznie Jill Valentine z elitarnego oddziału S.T.A.R.S., jednak z czasem dołącza do niej brazylijski najemnik, Carlos Oliveira. Śladem protagonistów niestrudzenie podąża niemal niezniszczalna bestia – tytułowy Nemesis. Resident Evil 3: Nemesis wprowadza szereg zmian i usprawnień w schemacie rozgrywki – protagoniści mogą unikać ataków, wykonywać szybkie obroty o 180 stopni i wytwarzać amunicję. Dodatkowo, w grze pojawia się mechanika „Live Selection” – w toku rozgrywki podejmujemy rozmaite decyzje, które wpływają na dalszy przebieg fabuły.

PCPS3PS1PSPPSVGCN

Resident Evil 2 (1998)
Resident Evil 2 (1998)

Przygodowe 21 stycznia 1998

Druga odsłona przebojowego cyklu przygodowych gier akcji, utrzymanych w konwencji survival horroru. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwowzoru, za opracowanie tego tytułu odpowiada japońska firma Capcom. Akcja Resident Evil 2 rozgrywa się po wydarzeniach opowiedzianych w pierwszej części serii – niemal wszyscy mieszkańcy miasta Raccoon City zostali zarażeni tajemniczym wirusem, który zmienił ich w krwiożercze zombie. Po raz kolejny otrzymujemy do dyspozycji dwójkę bohaterów – mowa o Leonie, czyli młodym policjancie oraz o reporterce Claire – których zadaniem jest uratowanie Raccoon City przed całkowitą destrukcją i powstrzymanie wirusa, nim rozprzestrzeni się na cały świat. Filar rozgrywki w Resident Evil 2 ponownie stanowi eksploracja i rozwiązywanie zagadek środowiskowych – istotnym elementem gry jest również walka z przeciwnikami, jednak korzystanie z rozbudowanego arsenału ograniczają niedostatki amunicji. Standardowo, chcąc wyjść cało z kolejnych niebezpieczeństw, gracz musi rozsądnie zarządzać pozyskiwanymi w toku przygody zasobami.

PCPS3PS1PSPPSVGCN

Resident Evil: Director's Cut
Resident Evil: Director's Cut

Przygodowe 22 września 1997

Reedycja gry Resident Evil, wydana wyłącznie w formie cyfrowej w ramach usługi PSOne Classics. Opracowana przez firmę Capcom produkcja jest rozszerzoną i nieocenzurowaną wersją przebojowego tytułu, który zadebiutował w 1996 roku na konsoli PlayStation. W porównaniu z pierwowzorem, Resident Evil: Director's Cut może się pochwalić przede wszystkim obecnością trzech wariantów rozgrywki. Tryb Original to wierna kopia oryginału, niepoddana żadnym zmianom ani usprawnieniom. W Arrange Mode z kolei wprowadzono drobne modyfikacje w mechanice rozgrywki, a także zmieniono stroje bohaterów. Co ciekawe, moduł okraszono pełną, nieocenzurowaną wersją filmowego wprowadzenia do zabawy, a po jego ukończeniu otrzymujemy dostęp do szeregu ciekawych dodatków. Ostatnim wariantem jest Beginner, gdzie otrzymujemy do dyspozycji dwa razy więcej amunicji i punktów zapisu gry, a także dłuższy pasek energii bohatera. Całości dopełniają wyższe obrażenia zadawane przez poszczególne rodzaje broni oraz opcja automatycznego celowania.

PS5PS4PS3PS1PSPPSV

Resident Evil
Resident Evil

Przygodowe 12 września 1997

Przygodowa gra akcji utrzymana w konwencji survival horroru, która dała początek serii cieszącej się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Tytuł został opracowany przez firmę Capcom, a jego fabuła czerpie garściami przede wszystkim z filmów grozy. W niewyjaśnionych okolicznościach na ulicach fikcyjnego miasta Raccoon City pojawiły się bowiem krwiożercze zombie – na ratunek rusza specjalny oddział S.T.A.R.S., który szybko odkrywa, że ma do czynienia z efektami działania tajemniczego wirusa opracowanego przez złowrogą korporację Umbrella. Do naszej dyspozycji oddano dwójkę bohaterów – Chrisa Redfielda i Jill Valentine. Postacie zróżnicowano nie tylko pod kątem początkowego wyposażenia, lecz także wydarzeń, w jakich biorą udział – protagoniści szybko trafiają na teren przyprawiającej o dreszcze rezydencji, która skrywa odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Sama rozgrywka została oparta na eksploracji, rozwiązywaniu rozmaitych zagadek środowiskowych oraz walce z napotkanymi przeciwnikami. Pomimo że w Resident Evil możemy wykorzystać rozbudowany arsenał, zazwyczaj doskwiera nam brak amunicji, zatem kluczem do sukcesu jest przede wszystkim rozsądne zarządzanie zasobami. Całości dopełnia klimatyczna muzyka.

PCGCN