Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONEX360PS3
Okładka Resident Evil 2 (PC)

Resident Evil 2

Resident Evil 2 Remake | Biohazard RE:2

Pełnoprawny remake gry Resident Evil 2, która pojawiła się w 1998 roku na PlayStation. Resident Evil 2 Remake opracowany został przez Capcom z myślą o nowoczesnych platformach sprzętowych, bazując na oryginalnej fabule oraz nieco zmodyfikowanej mechanice pierwowzoru.

Akcji | TPP | survival horror | zombie | TPS | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Okładka Resident Evil 2 (PC)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

anulowana

X360 PS3

25sty2019

PC XONE PS4

Resident Evil 2 Remake to pełnoprawny remake drugiej części kultowej serii survival horrorów firmy Capcom, która ukazała się pierwotnie w 1998 roku na konsoli PlayStation, ale doczekała się także konwersji na komputery PC oraz konsole Dreamcast, Nintendo 64 i GameCube. Projektem odświeżenia legendarnej produkcji zajęło się główne studio deweloperskie Capcomu R&D Division 1, pod wodzą producenta Yoshiaki Hirabayashiego, który wcześniej pracował między innymi nad wydanym na początku 2015 roku Resident Evil HD.

Fabuła

Fabuła Resident Evil 2 Remake w znacznej mierze pokrywa się z fabułą pierwowzoru i rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach, jakie miały miejsce w pierwszej odsłonie serii. Epidemia zombie sprawia, że mieszkańcy Raccoon City zaczynają zmieniać się w krwiożercze potwory. W tym samym czasie do miasta przybywa początkujący policjant Leon S. Kennedy oraz młoda Claire Redfield, która próbuje odnaleźć swego brata zaginionego w tym niebezpiecznym miejscu. Tuż po tym, jak nasi bohaterowie wspólnie stawiają czoła pierwszej fali zombie, na skutek zbiegu okoliczności zostają rozdzieleni, a dalsze wydarzenia obserwujemy z perspektywy wybranego z nich. W zależności od podjętej decyzji, fabuła gry rozwija się w nieco inny sposób, choć wszystkie wydarzenia i napotykane po drodze postaci mają ścisły związek z sytuacją w mieście.

Mechanika

Resident Evil 2 Remake pod względem rozgrywki mocno przypomina pierwowzór z 1998 roku, tytuł rozbudowuje jednak klasyczne rozwiązania i wprowadza sporo nowych elementów. Gracze mogą wybierać spośród dwóch grywalnych postaci – Claire i Leona. Ma to wpływ na przebieg fabuły oraz dostępny ekwipunek, więc aby w pełni poznać oferowane przez grę atrakcje, należy ukończyć ją dwukrotnie.

Zabawa upływa głównie na eksploracji ulic i budynków miasta opanowanego przez zombie oraz zmutowane ofiary eksperymentów złowrogiej korporacji. Bohaterowie mogą sobie radzić z zagrożeniem za pomocą arsenału różnorodnej broni, w tym pistoletów, strzelb, noży, a z czasem także m.in. wyrzutni granatów. Nigdy nie dysponują jednak dużym zapasem amunicji, często muszą więc podejmować decyzje, czy bardziej opłaca się walczyć, czy może ratować się ucieczką. W kolejnych alejkach i pomieszczeniach znajdujemy cenne zapasy, notatki poszerzające naszą wiedzę o tle fabularnym oraz przedmioty umożliwiające rozwiązywanie licznych zagadek środowiskowych. Leon i Claire są w stanie nosić jedynie ograniczoną liczbę przedmiotów, co wymusza częste podejmowanie decyzji, co w danej chwili będzie bardziej potrzebne, co zaś można porzucić.

W porównaniu do oryginalnego Resident Evil 2, w nowej wersji zdecydowano się na zmianę położenia kamery. Zamiast pokazywać akcję z różnych, sztywno ustalonych perspektyw, tym razem wydarzenia widzimy cały czas zza pleców protagonistów.

Kwestie techniczne

W przeciwieństwie do wspomnianego Resident Evil HD, który był tylko mocno podrasowaną wersją pierwowzoru, w przypadku Resident Evil 2 Remake mamy do czynienia z pełnoprawnym remakiem oryginału sprzed blisko dwóch dekad. Oznacza to, że gra nie została jedynie odświeżona, ale stworzona od podstaw z myślą o nowoczesnych platformach sprzętowych, wykorzystując fabułę oraz zmodyfikowaną mechanikę legendarnej „dwójki”.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 1631 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,2 / 10 na podstawie 1721 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,00 PLN

Gry podobne do Resident Evil 2

Klasyfikacja PEGI Resident Evil 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Resident Evil 2

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon R7 260X lub lepsza
  • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-9590 4.7 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 480 lub lepsza
  • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Resident Evil 2 – więcej niż remake
Recenzja gry Resident Evil 2 – więcej niż remake

Recenzja 22 stycznia 2019, 17:00

Jeszcze bardziej tytuł zyskał na uwspółcześnieniu kontroli postaci. Porzucono automatyczne namierzanie wrogów na rzecz manualnego celowania (nie licząc najniższego poziomu trudności), a schemat sterowania oparto na rozwiązaniach znanych z typowych produkcji TPP, dzięki czemu nie musimy się już irytować, że nasi bohaterowie zbyt wolno reagują na wydawane im za pomocą pada komendy. Mając doświadczenie ze współczesnymi grami, w Resident Evil 2 odnajdziemy się szybko i sprawnie, mierząc się z zombie i potworami, a nie ograniczeniami sterowania.

PC
XONE
PS4
X360
PS3