Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONEPS3SwitchX360
Okładka Resident Evil HD (PC)

Resident Evil HD

Remake pierwszej odsłony kultowej serii Resident Evil, która spopularyzowała gatunek survival horror. Pierwotna wersja gry ukazała się w 1996 roku na PlayStation, jednak ze względów technicznych twórcy wzorowali się na wydanej w 2002 wersji na GameCube.

Przygodowe | TPP | survival horror | zombie | elementy logiczne | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Okładka Resident Evil HD (PC)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

Strona oficjalna

data premiery gry:

20sty2015

PC PS4 XONE X360 PS3

2019

Switch

Resident Evil HD to gruntownie odświeżona edycja pierwszej części kultowej serii Resident Evil, która spopularyzowała survival horrory i doczekała się wielu kontynuacji oraz adaptacji filmowych i komiksowych. Oryginał ukazał się w 1996 roku, na pierwszej generacji konsol PlayStation. Omawiana wersja bazuje jednak na wydanej w 2002 roku konwersji na konsolę Nintendo Game Cube; można więc powiedzieć, że jest to swego rodzaju remake remake’u. Za stworzenie tego tytułu odpowiada japońska firma Capcom.

Fabuła

Resident Evil HD przedstawia opowieść o niebezpiecznym wirusie opracowanym przez tajemniczą korporację Umbrella, który wymknął się spod kontroli naukowców i spowodował, że większość mieszkańców Racoon City została zamieniona w zombie. By opanować sytuację, władze wysłały do miasteczka specjalny oddział wojska o nazwie S.T.A.R.S. Gracze wcielają się w dwóch jego członków: Chrisa Redfielda oraz Jill Valentine.

Mechanika

Resident Evil HD jest oldskulowym survival horrorem. W grze występują dwie grywalne postacie, zawsze jednak kierujemy tylko jedną z nich – o tym, kim gramy, decyduje przygotowana przez twórców fabuła, którą stopniowo odkrywamy. Każda postać ma własny zestaw ekwipunku startowego. Obserwując swoich bohaterów z różnych perspektyw (kamera zmienia swoje położenie w zależności od lokacji, w której się znajdujemy), przemierzamy miasto, zbieramy przedmioty, rozwiązujemy zagadki i walczymy z zombie.

Tryby gry

Resident Evil HD posiada wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Resident Evil HD oferuje gruntownie odświeżoną grafikę w rozdzielczości 1080p (przy czym możemy zdecydować, czy wolimy grać w klasycznych proporcjach obrazu 4:3, czy też w nowoczesnym szerokoekranowym 16:9). Znacznej poprawie uległy tekstury oraz modele postaci. Poprawiono także dźwięk – obsługuje on teraz standard surround 5.1. Mamy też do dyspozycji dwa schematy sterowania w przypadku gry na padzie – możemy wybrać klasyczny wariant poruszania się za pomocą krzyżaka, bądź współczesny model wykorzystujący gałkę analogową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8,4 / 10 na podstawie 836 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8,7 / 10 na podstawie 131 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Resident Evil HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Resident Evil HD

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core 2 Quad 2.7 GHz/AMD Phenom II X4 3 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 6950 lub lepsza, 20 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1
Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon X2 2.8 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260/1 GB Radeon HD 6790 lub lepsza, 20 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1

Sony PlayStation 4

Wykorzystuje: PlayStation Network

Microsoft XBOX ONE

Wykorzystuje: Xbox Live

Microsoft Xbox 360

Wykorzystuje: Xbox Live

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

Sprzedano 1,1 mln egzemplarzy Resident Evil 0 HD i 1,3 mln Resident Evil HD
Sprzedano 1,1 mln egzemplarzy Resident Evil 0 HD i 1,3 mln Resident Evil HD

wiadomość28 sierpnia 2016

Firma Capcom pochwaliła się, że do końca czerwca bieżącego roku survival horror Resident Evil 0 HD rozszedł sie w nakładzie 1,1 miliona egzemplarzy. Z kolei Resident Evil HD sprzedało się w liczbie 1,3 miliona sztuk.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 listopada 2015 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 listopada 2015 r.)

wiadomość9 listopada 2015

Miniony tydzień na polskim rynku gier należał do spokojnych. Wyjątkiem od tego były zapowiedzi wydawnicze rodzimych dystrybutorów, który podali terminy premier sporego zestawu produkcji.

Resident Evil Origins Collection - zapowiedziano premierę kolekcji

wiadomość1 września 2015

Firma Capcom zapowiedziała Resident Evil Origins Collection. Będzie to zbiorcze wydanie zawierające Resident Evil HD i Resident Evil Zero HD, czyli remaki dwóch gier z serii, opowiadających o początkach walki z wirusem T.

Resident Evil HD z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy
Resident Evil HD z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy

wiadomość24 kwietnia 2015

Firma Capcom ujawniła, że w ciągu kilku miesięcy udało się jej sprzedać ponad milion egzemplarzy gry Resident Evil HD. Projekt zadebiutował w styczniu bieżącego roku w cyfrowej dystrybucji na konsolach Xbox One, PlayStation 4, Xbox 360, PlayStation 3 oraz komputerach osobistych.

Resident Evil HD sukcesem sprzedażowym
Resident Evil HD sukcesem sprzedażowym

wiadomość10 lutego 2015

Firma Capcom ujawniła, że Resident Evil HD jest najszybciej sprzedającą się grą wydawcy w cyfrowej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jednocześnie produkcja zanotowała najlepszy debiut w historii usługi PlayStation Network.

PC
PS4
XONE
X360
PS3
Switch