Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2015, 11:40

autor: Sarge

Resident Evil HD debiutuje w cyfrowej dystrybucji na PC i konsolach

Dzisiaj w usługach Steam, PlayStation Network oraz Xbox Live oficjalnie zadebiutowała gra Resident Evil HD. Produkcja, będąca odświeżoną wersją remake'u z 2002 roku, zbiera bardzo pozytywne oceny w serwisach branżowych.

RESIDENT EVIL HD:
 • Platformy: PC, PS4, PS3, XONE, X360
 • Premiera: 20 stycznia 2015 roku
 • Gatunek: survival horror
 • Wersja językowa: angielska
 • Deweloper: Capcom

Dzisiaj ma miejsce premiera gry Resident Evil HD, która jest odnowioną wersją remake’u pierwszej części popularnej serii survival horror. Dotychczas Resident Evil w odświeżonej oprawie graficznej był dostępny tylko na konsolach Nintendo (GameCube oraz Wii). Teraz ten sam tytuł został przeniesiony ze wsparciem dla rozdzielczości HD na PC, PlayStation 4, PlayStation 3, Xboksa One oraz Xboksa 360. Resident Evil HD jest dostępny w Europie wyłącznie w cyfrowej dystrybucji. Pecetowcy zakupią grę na Steamie za 19,99 euro (ok. 84 zł), na PlayStation Network jest ona dostępna za 84 zł, a w usłudze Xbox Live kosztuje 69,99 zł. Warto dodać, że na konsolach firmy Sony jest to produkt Cross-Buy. Oznacza to, że płacąc raz za tytuł w usłudze PlayStation Network stajemy się automatycznie posiadaczami wersji na PlayStation 4 i PlayStation 3.

Resident Evil HD to tytuł dostępny na PC, PS4, PS3, XONE oraz X360 - Resident Evil HD debiutuje w cyfrowej dystrybucji na PC i konsolach - wiadomość - 2015-01-20
Resident Evil HD to tytuł dostępny na PC, PS4, PS3, XONE oraz X360

Jak można się było spodziewać, Resident Evil HD zbiera wysokie oceny. Remake wydany pierwotnie w 2002 roku na konsoli GameCube, bardzo dobrze zniósł próbę czasu i w odświeżonej edycji HD jest nadal godną uwagi produkcją. Recenzenci przestrzegają wprawdzie przed pewnymi archaicznymi rozwiązaniami (np. zapisywanie stanu gry tylko w określonych miejscach i to też w ograniczonych ilościach), ale niedzielni gracze powinni ucieszyć się z dodanej opcji włączenia unowocześnionego sterowania czy z wprowadzonego bardzo niskiego poziomu trudności do wyboru. Lista wybranych ocen przyznanych przez poszczególne serwisy prezentuje się następująco:

 1. IGN – 8/10
 2. Gamespot – 7/10
 3. Videogamer – 9/10
 4. Game Informer – 9.5/10
 5. GamesRadar – 4/5
 6. Metro – 8/10
 7. Post Arcade – 8.5/10
 8. GameWatcher – 8/10
 9. The Jimquisition – 9/10

Resident Evil HD oprócz unowocześnionej oprawy wizualnej oferuje również zremasterowany dźwięk surround, a także możliwość wyboru między proporcjami obrazu 4:3 a 16:9. Pierwsza opcja oddaje najlepiej pierwowzór z 2002 roku, a w drugim przypadku mamy nieco poszerzone pole widzenia i bardzo nieznacznie ruszającą się kamerę.

Na PlayStation 4 oraz Xboksie One tytuł działa w rozdzielczości 1080p, podczas gdy posiadacze PlayStation 3 i Xboksa 360 muszą zadowolić się obrazem w 720p. Jedynie na odpowiednio mocnych pecetach można osiągnąć 60 klatek na sekundę, a na konsolach gra stara się utrzymywać 30 klatek na sekundę. Serwis Digital Foundry wykonał test płynności na PlayStation 4, który możecie obejrzeć powyżej.

Resident Evil to niezwykle popularna seria, która w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na dobre spopularyzowała gatunek survival horrorów. Pierwsza odsłona zadebiutowała w marcu 1996 roku na PlayStation, by w kolejnych latach trafić na wiele innych platform. W 2002 roku firma Capcom przygotowała remake, który stanowił podstawę dla wydanego dzisiaj odświeżenia. Dotychczas marka doczekała się ponad 20 różnych gier w mniejszym lub większym stopniu trzymających się założeń pierwowzoru.

 1. Resident Evil HD na Steamie