Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4
Okładka Umbrella Corps (PC)

Umbrella Corps

Stworzona przez firmę Capcom z myślą o rozgrywce sieciowej drużynowa strzelanina FPP/TPP, osadzona w uniwersum kultowego cyklu survival horrorów Resident Evil.

Akcji | FPP | TPP | zombie | FPS | sieciowe | multiplayer | TPS | kooperacja | strzelanki

Okładka Umbrella Corps (PC)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

Strona oficjalna

data premiery gry:

21cze2016

PC PS4

Umbrella Corps to ukierunkowana na rozgrywkę sieciową drużynowa strzelanina FPP/TPP, osadzona w uniwersum kultowego cyklu survival horrorów Resident Evil. Tytuł jest drugim, po chłodno przyjętym Resident Evil: Operation Racoon City spin-offem serii, przeznaczonym głównie do zabawy w sieci, a za jego powstanie odpowiada firma Capcom i zespół deweloperski pod przewodnictwem Masachiki Kawaty – współtwórcy większości z pełnoprawnych części serii. Gra Umbrella Corps na platformę PC i PS4 została zapowiedziana we wrześniu 2015 roku podczas targów Tokyo Games Show i ukazała się niemal dokładnie w dwudziestą rocznicę powstania marki, której pierwsza odsłona pojawiła się na konsoli PlayStation w marcu 1996 roku.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w grze Umbrella Corps łączy elementy znane ze wspomnianego Operation Racoon City z cechami popularnych sieciowych strzelanin pokroju serii Counter-Strike, a sedno rozgrywki stanowią szybkie i efektowne starcia z udziałem uzbrojonych po zęby drużyn najemników, reprezentujących potężne korporacje, rywalizujące ze sobą na polu broni biologicznej. Zmagania toczą się na stosunkowo niewielkich mapach, wzorowanych na lokacjach zaczerpniętych z różnych odsłon serii Resident Evil, a podczas gry – w zależności od preferencji graczy – możemy przełączać się pomiędzy widokiem z perspektywy pierwszo- lub trzecioosobowej. Jednym z kluczowych aspektów rozgrywki jest oczywiście odpowiednia współpraca w ramach drużyny, a także umiejętność taktycznego wykorzystania specjalnie zaprojektowanego, analogowego systemu osłon.

Jak przystało na grę osadzoną w uniwersum Resident Evil, w Umbrella Corps nie mogło oczywiście zabraknąć wszechobecnych zombie. Sterowane przez komputerową AI żywe trupy nie są tu jednak wyłącznie wymuszonym tematyką marki dodatkiem, pełniącym rolę swoistych „uprzykrzaczy” rozgrywki, ale także istotnym elementem taktycznym, który możemy wykorzystać np. w formie „żywej” tarczy. Z tego też względu, do dyspozycji graczy oddano szeroką gamę zarówno tradycyjnych, jak i dość nietypowych broni, sprawdzających się w walce na dystans (pistolety, granaty), bądź przydatnych raczej w starciach bezpośrednich (topory). Nie zabrakło też wielu oryginalnych gadżetów, takich jak specjalne buty na kolcach, czy urządzenia odpychające zombie.

Tryby gry

W Umbrella Corps znajdziemy rzecz jasna szeroką gamę trybów rozgrywki, przeznaczonych do wieloosobowej zabawy w wariancie kooperacji lub rywalizacji. Większość stanowią tu oczywiście modyfikacje tych najbardziej klasycznych trybów rozgrywki sieciowej, takie jak np. One Life Deathmatch, w którym gracze rywalizują ze sobą i z przeciwnikami, mając do dyspozycji tylko jedno życie na rundę. Prócz tego, w grze pojawia się także przeznaczony dla jednego gracza, specjalny tryb The Experiment, będący ciągiem ponad dwudziestu misji z odmiennymi celami do wypełnienia.

Kwestie techniczne

Umbrella Corps na platformie PC i PS4 stworzony został przy użyciu popularnego multiplatformowego silnika Unity, zapewniającego równowagę pomiędzy poziomem oprawy graficznej, a niezwykle ważną w grach sieciowych płynnością rozgrywki. Twórcy dołożyli jednak wszelkich starań, aby do maksimum wykorzystać możliwości sprzętu, dlatego też pod względem wizualnym produkcja stoi na bardzo wysokim poziomie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 6,4 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7 / 10 na podstawie 45 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Umbrella Corps

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Umbrella Corps

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-4160 3.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 13 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4790 3.2 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 13 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network

Danteveli_ Ekspert 26 czerwca 2016

Czasami człowiek widzi zapowiedź jakiejś gry i po prostu łapie się za głowę. Taka właśnie była moja pierwsza reakcja na Umbrella Corps. Kooperacyjny shooter w uniwersum Resident Evil już raz okazał się wielkim niewypałem. W sytuacji kiedy cała seria nie ma się najlepiej inwestowanie kasy w kolejną gierkę tego typu wydaje się szalonym pomysłem. Ktoś jednak zdecydował się na wydanie tego po kryjomu na rynek. Ja jako fan Biohazard zostałem w ten sposób zmuszony do zagrania w Umbrella Corps. Nic jednak nie sprawi że po napisaniu tego tekstu nie skasuję tej gierki raz na zawsze z dysku.

4.5
Umbrella Corps opóźnione. Na pocieszenie mamy nowy zwiastun
Umbrella Corps opóźnione. Na pocieszenie mamy nowy zwiastun

wiadomość7 kwietnia 2016

Firma Capcom poinformowała o przesunięciu premiery strzelaniny Umbrella Corps na 21 czerwca. Jednocześnie opublikowano nowy zwiastun, prezentujący możliwości personalizacji postaci gracza.

Umbrella Corps - nowy zwiastun oraz data premiery
Umbrella Corps - nowy zwiastun oraz data premiery

wiadomość26 stycznia 2016

Firma Capcom opublikowała nowy zwiastun sieciowej strzelaniny Umbrella Corps, która ma zadebiutować w maju. Oprócz ujawnienia map wzorowanych na czwartej i piątej odsłonie Resident Evil twórcy poinformowali o trybie dla jednego gracza.

Wieści ze świata (Street Fighter V, Van Helsing: Final Cut, Umbrella Corps, The Sims 4, Brad Muir) 8/10/2015
Wieści ze świata (Street Fighter V, Van Helsing: Final Cut, Umbrella Corps, The Sims 4, Brad Muir) 8/10/2015

wiadomość8 października 2015

Dziś piszemy m.in. o drugiej fazie beta-testów gry Street Fighter V, opóźnieniach premier The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut i The Sims 4: Spotkajmy się, gameplayu z Umbrella Corps oraz przejściu Brada Muira z Double Fine do Valve Software. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Umbrella Corps nową strzelaniną w uniwersum Resident Evil na PlayStation 4 i PC
Umbrella Corps nową strzelaniną w uniwersum Resident Evil na PlayStation 4 i PC

wiadomość15 września 2015

Umbrella Corps to tytuł nowej sieciowej strzelanki osadzonej w uniwersum Resident Evil, zapowiedzianej na PlayStation 4 i PC. Spin-off słynnego cyklu japońskich survival horrorów ukaże się w 2016 roku.

PC
PS4