Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Resident Evil 3 (PC)

Resident Evil 3

Resident Evil 3 Remake | Biohazard RE:3

Kompleksowy remake trzeciej odsłony bestsellerowej serii survival horrorów pod tytułem Resident Evil. Za opracowaniem gry Resident Evil 3 stoi firma Capcom, która od początku istnienia cyklu sprawuje pieczę nad jego rozwojem.

Akcji | TPP | survival horror | zombie | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Okładka Resident Evil 3 (PC)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

Strona oficjalna

data premiery gry:

3kwi2020za 68dni

PC PS4 XONE

Resident Evil 3 to kompleksowy remake kultowego survival horroru pod tytułem Resident Evil 3: Nemesis, wydanego w 1999 roku na konsoli PlayStation (a w kolejnych latach sukcesywnie udostępnianego posiadaczom innych platform). Za opracowaniem i wydaniem tej produkcji stoi sprawująca pieczę nad marką japońska firma Capcom.

Fabuła

Akcja gry Resident Evil 3 toczy się równolegle do wydarzeń mających miejsce w grze Resident Evil 2, a co za tym idzie – kilka miesięcy po zakończeniu pierwszej części serii. Główną bohaterką gry jest Jill Valentine, czyli była oficer elitarnego oddziału S.T.A.R.S. Protagonistka znalazła się w samym środku apokalipsy zombie, wywołanej w mieście Raccoon City przez wirusa G, który wymknął się z laboratoriów złowrogiej korporacji Umbrella, zarażając niemal wszystkich jego mieszkańców. Dziewczyna musi mieć się na baczności, gdyż oprócz hord żywych trupów, po piętach depczą jej członkowie militarnego oddziału Umbrella Biohazard Countermeasure Service, oficjalnie wysłani w celu ratowania cywilów. Poza tym jej śladem podąża przerażający mutant zwany Nemesis, czyli nowa wersja tak zwanej Broni Bioorganicznej (ang. Bio Organic Weapon), w drugiej części serii reprezentowanej przez potężnego Tyranta. Na szczęście Jill nie jest skazana na samotną przeprawę i może liczyć na pomoc najemnika Carlosa Oliveiry, będącego drugą grywalną postacią w opisywanym tytule.

Mechanika

Podobnie jak miało to miejsce w remake’u drugiej odsłony cyklu, w Resident Evil 3 akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP), z kamery ulokowanej nad prawym ramieniem postaci. Podczas rozgrywki przemierzamy miasto opanowane przez zombie i realizujemy kolejne cele misji, po drodze zbierając cenne zapasy i notatki będące źródłem informacji o sytuacji panującej w mieście, a także eliminując zastępy przeciwników. Poza tym na rozwiązanie czekają tu zagadki środowiskowe.

Autorzy oddają nam do dyspozycji nie tylko broń białą, ale i palną (w nasze ręce trafiają między innymi pistolety i strzelby). Jako że amunicja stanowi tu towar deficytowy, warto zachować umiar w korzystaniu z tej drugiej – czasami lepiej po prostu uciec, niż pozbyć się zapasów naboi. Owa taktyka sprawdza się przede wszystkim w przypadku konfrontacji z podążającym naszym śladem Nemesisem. Mutant powtarzający niczym mantrę słowo „Staaaaaars”, sprawia wrażenie niezniszczalnego. Dodatkowo wydaje się bardziej inteligentny od swojego poprzednika – potrafi nie tylko pojawiać się znikąd (najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach), lecz także korzystać z broni (a jego ulubioną „zabawką” jest wyrzutnia rakiet).

Tryby gry

Do skoncentrowanego na kampanii dla pojedynczego gracza Resident Evil 3 dołączana jest multiplayerowa produkcja zatytułowana Resident Evil: Resistance. Podczas gdy czwórka graczy wciela się w niej w ocalałych próbujących uciec z laboratorium korporacji Umbrella, piąty, jako tak zwany Mastermind, ma za zadanie za wszelką cenę im to uniemożliwić.

Kwestie techniczne

Jako pełnoprawny remake, Resident Evil 3 może pochwalić się nie tylko odświeżoną mechaniką, lecz również zupełnie nową oprawą graficzną. Autorzy wykorzystali technologię fotogrametrii, dzięki czemu sfera wizualna tej produkcji prezentuje wysoki poziom. Uwagę przykuwa zarówno bardzo szczegółowe otoczenie, jak i bogate w detale modele postaci oraz przeciwników. Od podstaw opracowano również ścieżkę dźwiękową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9 / 10 na podstawie 223 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,00 PLN

Gry podobne do Resident Evil 3

Wymagania wiekowe Resident Evil 3

18+

Wymagania sprzętowe Resident Evil 3

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon R7 260X lub lepsza, Windows 7/8.1/10 64-bit

Resident Evil 3 z zabezpieczeniem DRM od Denuvo w dniu premiery
Resident Evil 3 z zabezpieczeniem DRM od Denuvo w dniu premiery

wiadomość23 stycznia 2020

Dowiedzieliśmy się, że w dniu premiery Resident Evil 3 będzie posiadało zabezpieczenie DRM od firmy Denuvo. Na razie nie wiadomo, czy podobnie jak miało to miejsce w przypadku odświeżonej wersji drugiej odsłony serii oraz Resident Evil VII: Biohazard, zabezpieczenie zostanie usunięte po jakimś czasie.

Resident Evil 3 Collector’s Edition w sprzedaży
Resident Evil 3 Collector’s Edition w sprzedaży

wiadomość22 stycznia 2020

Firma Capcom potwierdziła, że edycja kolekcjonerska Resident Evil 3 pojawi się w Europie. Wydanie jest już dostępne w przedsprzedaży w wybranych sklepach.

Plotka: Resident Evil 8 zrestartowany, Capcom szykuje kolejną grę z serii
Plotka: Resident Evil 8 zrestartowany, Capcom szykuje kolejną grę z serii

wiadomość22 stycznia 2020

Według nieoficjalnych doniesień, Resident Evil 8 ukaże się dopiero za kilka lat. W międzyczasie Capcom ma wydać inną, poboczną grę z serii oraz kolejne remaki, tym razem niezwiązane z kultowym cyklem survival horrorów.

Nemesis i fragmenty rozgrywki na nowym trailerze Resident Evil 3
Nemesis i fragmenty rozgrywki na nowym trailerze Resident Evil 3

wiadomość14 stycznia 2020

Capcom opublikował kolejny zwiastun remake'u Resident Evil 3, który zadebiutuje na początku kwietnia tego roku. Trwający ponad półtorej minuty film skupia się na przedstawieniu postaci Nemesis, niebezpiecznego monstrum prześladującego główną bohaterkę tytułu.

Remake Resident Evil 3 bez alternatywnych zakończeń
Remake Resident Evil 3 bez alternatywnych zakończeń

wiadomość9 stycznia 2020

Dowiedzieliśmy się, że remake Resident Evil 3 nie będzie oferował alternatywnych zakończeń, którymi mógł pochwalić się oryginał z 1999 roku. Ta informacja została potwierdzona przez przedstawiciela firmy Capcom.

PC
PS4
XONE