Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Resident Evil 3 (PC)

Resident Evil 3

Resident Evil 3 Remake | Biohazard RE:3

Kompleksowy remake trzeciej odsłony bestsellerowej serii survival horrorów pod tytułem Resident Evil. Za opracowaniem gry Resident Evil 3 stoi firma Capcom, która od początku istnienia cyklu sprawuje pieczę nad jego rozwojem.

Akcji | TPP | survival horror | zombie | TPS | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Okładka Resident Evil 3 (PC)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

Strona oficjalna

data premiery gry:

3kwi2020

PC PS4 XONE

Resident Evil 3 to kompleksowy remake kultowego survival horroru pod tytułem Resident Evil 3: Nemesis, wydanego w 1999 roku na konsoli PlayStation (a w kolejnych latach sukcesywnie udostępnianego posiadaczom innych platform). Za opracowaniem i wydaniem tej produkcji stoi sprawująca pieczę nad marką japońska firma Capcom.

Fabuła

Akcja gry Resident Evil 3 rozpoczyna się w przeddzień wydarzeń mających miejsce w grze Resident Evil 2, a co za tym idzie – kilka miesięcy po zakończeniu pierwszej części serii. Główną bohaterką gry jest Jill Valentine, czyli była oficer elitarnego oddziału S.T.A.R.S. Protagonistka znalazła się w samym środku apokalipsy zombie, wywołanej w mieście Raccoon City przez wirusa T wyprodukowanego w laboratoriach złowrogiej korporacji Umbrella. Wirus został uwolniony i zaraził niemal wszystkich mieszkańców. Dziewczyna musi mieć się na baczności, gdyż oprócz hord żywych trupów, jej śladem podąża przerażający mutant zwany Nemesis, czyli nowa wersja tak zwanej Broni Bioorganicznej (ang. Bio Organic Weapon), w drugiej części serii reprezentowanej przez potężnego Tyranta. Na szczęście Jill nie jest skazana na samotną przeprawę i może liczyć na pomoc najemnika Carlosa Oliveiry, będącego drugą grywalną postacią w opisywanym tytule.

Mechanika

Podobnie jak miało to miejsce w remake’u drugiej odsłony cyklu, w Resident Evil 3 akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP), z kamery ulokowanej nad prawym ramieniem postaci. Podczas rozgrywki przemierzamy miasto opanowane przez zombie i realizujemy kolejne cele misji, po drodze zbierając cenne zapasy i notatki będące źródłem informacji o sytuacji panującej w mieście, a także eliminując zastępy przeciwników. Poza tym na rozwiązanie czekają tu zagadki środowiskowe.

Autorzy oddają nam do dyspozycji nie tylko broń białą, ale i palną (w nasze ręce trafiają między innymi pistolety i strzelby). Jako że amunicja stanowi tu towar deficytowy, warto zachować umiar w korzystaniu z tej drugiej – czasami lepiej po prostu uciec, niż pozbyć się zapasów naboi. Owa taktyka sprawdza się przede wszystkim w przypadku konfrontacji z podążającym naszym śladem Nemezisem. Mutant powtarzający niczym mantrę słowo „Staaaaaars”, sprawia wrażenie niezniszczalnego. Dodatkowo wydaje się bardziej inteligentny od swojego poprzednika – potrafi nie tylko pojawiać się znikąd (najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach), lecz także korzystać z broni (a jego ulubioną „zabawką” jest wyrzutnia rakiet).

Tryby gry

Do skoncentrowanego na kampanii dla pojedynczego gracza Resident Evil 3 dołączana jest multiplayerowa produkcja zatytułowana Resident Evil: Resistance. Podczas gdy czwórka graczy wciela się w niej w ocalałych próbujących uciec z laboratorium korporacji Umbrella, piąty, jako tak zwany Mastermind, ma za zadanie za wszelką cenę im to uniemożliwić.

Kwestie techniczne

Jako pełnoprawny remake, Resident Evil 3 może pochwalić się nie tylko odświeżoną mechaniką, lecz również zupełnie nową oprawą graficzną. Autorzy wykorzystali technologię fotogrametrii, dzięki czemu sfera wizualna tej produkcji prezentuje wysoki poziom. Uwagę przykuwa zarówno bardzo szczegółowe otoczenie, jak i bogate w detale modele postaci oraz przeciwników. Od podstaw opracowano również ścieżkę dźwiękową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 977 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 430 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,00 PLN

Gry podobne do Resident Evil 3

Klasyfikacja PEGI Resident Evil 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Resident Evil 3

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon R7 260X lub lepsza
 • 45 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-9590 4.7 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 45 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Resident Evil 3 – Mr. X był ledwie rozgrzewką
Recenzja gry Resident Evil 3 – Mr. X był ledwie rozgrzewką

Recenzja 30 marca 2020, 17:00

Trzecią i chyba najistotniejszą nowinką, dzięki której walki stały się o wiele przyjemniejsze, są uniki. Jeśli wciśniemy we właściwym momencie odpowiedni przycisk, Jill zgrabnie uchyli się przed niebezpiecznym atakiem – i to zarówno w przypadku starć z regularnymi wrogami, jak i z bossami. Okienko czasowe na poprawne wykonanie tej akcji jest na tyle małe, że rozgrywka nie staje się banalnie prosta, zyskujemy natomiast większą kontrolę nad sytuacją, co czyni wszystkie starcia o wiele ciekawszymi. Zmiany te sprawiają, że walka – czyli większość gry – okazuje się wyraźnie przyjemniejsza. Dają nam też większe szanse w potyczkach z bardziej licznymi wrogami... oraz z samym Nemezisem.

PC
PS4
XONE